Міська геральдика: Монастириська

 В Геральдика | Родознавство
Сучасний герб міста Монастириська затверджений у листопаді 1999 року сесією міськради. У синьому полі поміж бічників зображений архангел Гавриїл у срібному одязі, з золотим німбом та крилами. В правій руці у нього золотий хрест, у лівій — Успенська та Воздвиженська церкви.


У документі 1454 року Монастириська над річкою Коропець вперше згадуються як місто. Першими власниками цього міста у XV столітті був шляхетський рід Монастирських. Століттям пізніше Монастириськами заволоділи Сенинські.

1552 року Ян Сенинський з дозволу короля Сигізмунда Августа надав мешканцям міста магдебурзьке право. Герб, який одержали тоді Монастириська, нині є невідомим. Можливо, що цим гербом був родовий знак Сенинських “Дембно”: “На червоному тлі срібний хрест, супроводжуваний у лівому нижньому куті срібним ламаним усіченим поясом”.

З 1630 року місто перейшло до вже відомого нам графського роду Потоцьких. Саме з цього часу в діловодстві Монастириськ з’явився новий герб, який залишився незмінним і пізніше, за доби австрійського панування, коли місту було надано заштатний статус у складі Бучацького повіту.

Опис цього герба в реєстрі Ф.Ковалишина виглядав так: у першій частині розколеного щита герб “Окша” (на червоному тлі срібний обернений праворуч бердиш), а в другій – герб “Пилява” (на блакитному тлі срібний семикутний хрест).

Герб “Пилява” в міській емблемі Монастириськ виступав як родова відзнака Потоцьких. Щодо герба “Окша” можна припустити, що він міг бути пов’язаним із родинними зв’язками цього роду або його попередників.

Джерела:

Клименко, О. Міська геральдика Тернопільщини [Текст] / Олег Клименко, Богдан Хаварівський. — Тернопіль, 2003. — 500 с.

Українська геральдика [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://heraldry.com.ua, вільний (20.06.2017).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.