Медведик Петро Костьович

Medvedyk

 

Медведик Петро Костьович (22.1 0. 1925, с. Жабиня, нині Зборівського р-ну Тернопільської обл. – 02. 12. 2006, с. Великий Глибочок Тернопільського р-ну Тернопільської обл.), український літературознавець, фольклорист, етнограф, бібліограф, мистецтвознавець, краєзнавець.

Народився в багатодітній селянській родині. Уже в шкільні роки грав на музичних інструментах, малював, першим з односельців одержав середню, а згодом і вищу освіту.

Після закінчення в 1952 році філологічного факультету Львівського університету 6 років Петро Медведик працював в Обаринецькій (пізніше, після об’єднання Обаринців і Заруддя – Кобзарівській) середній школі на Зборівщині. Саме тут він по-справжньому почав займатися збиранням фольклору; його манило своєю загадковістю легендарне місто Бозок.

Там же, в Кобзарівці, Петро Костьович написав перші дослідження – “Літературна карта Тернопільщини” та “Використання краєзнавчого матеріалу на уроках літератури у 8—10 класах”. Невдовзі був удостоєний звання “Відмінник народної освіти”.

З 1959 року вчителював у Великому Глибочку Тернопільського району. Кілька років викладав на філологічному факультеті Тернопільського педінституту, а останні 20 років — займав посаду старшого наукового співробітника музею С. Крушельницької в с. Білій під м. Тернополем.

Найзначнішим доробком Петро Костьович вважав зібрані ним народні пісні, легенди та перекази рідного краю. Уже в шкільні роки записував у товстий зошит улюблені співанки свого села.

Від батьків і сестер він зробив перші записи пісень та переказів, помістивши їх пізніше в книгах “Село Жабиня на Зборівщині: Весілля. Народні звичаї та обряди” та “Моє рідне село Опілля”, “Пісні Тернопільщини” та ін.

П. Медведик дослідив, що відомий дослідник-фольклорист Петро Білинський перші записи казок на Тернопільщині зробив  у рідному селі Чернихові («Івасик Кутелесик», «Про космату біду», «Нема ніц злого, щоби на добре не вийшло»). Результатом творчо-пошукової діяльності Петра Костьовича стала поява таких книг, як:

 • «Літературна карта Тернопільщини» (1959)
 • «Використання краєзнавчого матеріалу на уроках у 8-10 класах» (1958)
 • «Іван Франко і літературна Тернопільщина» (1963)
 • «Катерина Рубчакова» (1989)
 • «Літературно-мистецька і наукова Зборівщина: Словник біографій визначних людей» (1998)
 • «Моє рідне Опілля: Історично-культурний нарис с. Жабиня та його околиць на Зборівщині» (2003).

Петро Костьович зібрав, упорядкував і видав

 • фольклорні збірки: «Пісні Тернопільщини» (К., 1989, вип. 1; 1993, вип. 2; співавтор С. Стельмащук), «Євшан-зілля: Легенди та перекази Поділля» (1992), «Народні пісні з села С. Крушельницької» (1993), «Казки Західного Поділля: Антологія» (1994), «Село Жабиня на Зборівщині: Весілля. Народні звичаї та обряди» (1996),
 • збірка творів Г. Савчинського (1992),
 • зб. «Віночок Соломії Крушельницької» (1992), «Неопалима купина» зб. народних легенд (2007), «Соломія Крушельницька. Шляхами Тріумфів» (2008).

Творчу, наукову та культурно-громадську діяльність Петра Медведика оцінено Почесною грамотою Верховної Ради України. Він також лауреат премій імені Павла Чубинського та Братів Лепких, першим удостоєний обласної премії імені Володимира Гнатюка.

Джерело:
Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2015 рік [Текст] : бібліогр. покажч. Вип. 25 / уклад. М. Друневич. — Т. : Навчальна книга – Богдан, 2014. — С. 107 – 110. — Електрон. версія видання : http://library.te.ua/library_content/calendar/kalendar15/10_6.htm

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2625 публікацій.

Коментарі (2)

 1. […] МЕДВЕДИК Петро, літературознавець, фольклорист, етнограф, бібліограф, мистецтвознавець – за низку фольклорно-літературних збірок, ряд статей про життєвий і творчий шлях родини Лепких. […]

 2. […] П. Медведик дослідив, що перші записи казок на Тернопільщині П. […]

Залишити відповідь