МАЗУРКЕВИЧ Маркіян (Михайло) Юліанович

14.02.2018 | Автор: | Категорія: Актори | Режисери, Діаспора
МАЗУРКЕВИЧ Михайло Юліанович (Майк Мазуркі) 25.12.1907, с. Купчинці, нині Козівського району Тернопільської області — 09.12. 1990, Ґлендейл, Каліфорнія, США) — американський кіноактор, спортсмен, магістр мистецтв.

Народився 25 грудня 1907 року в селі Купчинці (Королівство Галичини і Володимирії, Австро-Угорщина, нині Тернопільська область, Україна). Спочатку виїхав на заробітки батько, пізніше мати, намагаючись віддати борг, поїхала до Прусії на заробітки, залишивши однорічну дитину чужим людям.

Тим часом вітчим викрав хлопчика. Навіть коли батьки Маркіяна повернули борг і надіслали синові гроші на подорож до Америки, вітчим привласнив їх і всіляко відтягував приїзд. Врешті-решт Мазуркевичі змушені були купити квитки випадковим знайомим, які й привезли чотирирічного хлопця до батьків.

Емігрував з батьками до США. Від 1915 — у м. Коговз. Маркіян успішно закінчив школу, вчив право у Нью-Йоркському університеті Фордгем, потім працював в одній з фірм на Волл-стріт. Крім того, він ніколи не поривав зі спортом і ще зі школи захоплювався декламацією віршів української та англійської літератури.

Навчався в балетній школі Василя Авраменка. Закінчив Менгеттенський спортивний коледж (1930, Нью-Йорк), член драматичного гуртка, виступав у «Містер Шоу». Студіював право у Фордгеймському університеті (Нью-Йорк).

Майка знали і шанували в Українському Культурному центрі в Лос-Анджелесі. Як свідчать друзі Мазуркі, він до самої своєї смерті мріяв ще хоч раз побачити батьківщину (на жаль, це йому не вдалося). Він не дожив 16 днів до свого 82-річного ювілею. В останню путь тіло актора понесли з української церкви святого Володимира, парафіянином якої він був.

Його ім’я було популярним ще до дебюту в Голлівуді – як борець-професіонал важкої ваги він провів понад 4000 матчів, а перед тим грав у професійних футбольних та баскетбольних командах.

У 1930 роках професійний спортсмен: баскетбол, американський футбол, класична боротьба (нині греко-римська), в якій досягнув значних успіхів (понад 4000 поєдинків); суддя численних міжнародних змагань із боротьби в Азії, Європі, США.

Дебютував у Голлівуді в 1941 році у стрічці «Шанхайський жест».  Вже 1943 року Мазуркі знявся в 11 повнометражних фільмах. Утім, режисерів Мазуркі приваблював насамперед як виконавець ролі бандитів-мафіозі. Особливо він запам’ятався в такій ролі у фільмі популярного голлівудського режисера, українця за походженням, Едуарда Дмитрика «Вбивство, моя мила» (1944).

Він так і не став зіркою «фабрики мрій», хоча чимало фільмів з його участю увійшли до скарбниці американської кінокласики: «Самсон і Даліла» (1949) Сесіля Блаунта Де Мілля, «Ніч і місто» (1950) Жюля Дассена, «Навколо світу за 80 днів» (1956) Майкла Андерсона, «Повна кишеня чудес» (1961) Френка Капри, «Осінь шайєнів» (1964) Джона Форда та інші.

Грав Мазуркі й чи не з більшістю американських кінозірок.  Серед актрис можна назвати Мерилін Монро, Марлен Дітріх, Ширлі МакЛейн, Джоді Фостер, Мішель Пфайфер, Мадонну, Елізабет Скотт (до речі, теж українка), Енн Бакстер (дружина актора Джона Годяка), серед акторів – Фернандель, Спенсер Трейсі, Джекі Куган, Джек Лемон, Тоні Кертіс, Аль Пачино, Курт Рассел, Гаррісон Форд, Дастін Хоффман, Брюс Лі, Девід Нівен (Великобританія) та ін.

За понад 50 років роботи в Голлівуді він знявся в 151 фільмі, в більшості з яких (115) грав головні або помітні ролі другого плану, а в чотирьох навіть сам себе. Найвідомішими з кінокартин за його участі є знамениті «У джазі тільки дівчата» (1959), режисером якого був виходець з України Біллі Вайлдер (Самуїл Вільдер) та «Цей шалений, шалений, шалений, шалений світ» (1963) Стенлі Крамера.

Учасник майже 200 телепередач серії «Найвищий час» (1966–1967). Українському глядачеві відомі фільми за участю Мазуркі: «У джазі тільки дівчата» (1958), «Цей шалений, шалений, шалений, шалений світ» (1963).

До самої смерті (9.12.1990) він грав у фільмах і брав участь у спортивних змаганнях з боротьби (як суддя). Відносно непогано складалося й особисте життя: у шлюбі з Жанет Брігс він мав двох дітей, але врешті подружжя розлучилося.

Помер Мазуркі (Михайло Мазуркевич) у Каліфорнії і був похований у місті Глендейл. Не забули його й після смерті. Так, у 2005 р. йому було присуджено Державну премію з боротьби, а найкращі фільми з його участю регулярно йдуть на екранах світу

Джерела:

Дуда І., Пиндус Б., Хома В. Мазуркевич Михайло (Маркіян) Юліанович  [Текст] / І. Дуда, Б. Пиндус, В. Хома // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 427.

Мороз, В. Strongman із Купчинців [Текст] : актором кіно і телешоу та спортсменом став у США М. Мазуркі – уродженець с. Купчинці теперішнього Козів. р-ну М. Мазуркевич / В. Мороз // RIA плюс. – 2016. – № 9 (2 берез.). – С. 19 : фот. – (Ретро).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2517 публікацій.

Залишити відповідь