МАТЕРСЬКИЙ Микола Антонович

МАТЕРСЬКИЙ Микола Антонович (05.09.1915, с. Новий Керменчик біля Маріуполя на Запоріжжі — 30.03.2006, м. Кременець) — український педагог, мовознавець, диригент, фольклорист, композитор, диригент.

Микола Матерський народився 5 вересня 1915 року в селі Новий Керменчик біля Маріуполя на Запоріжжі, куди його сім’я під час Першої світової війни була переселена із Холмщини. Перебула там 7 років і повернулася у рідне село Долобичів Грубешівського повіту на Холмщині.

Микола закінчив у Долобичеві семирічну школу, у Кременці – Українську православну духовну семінарію. 15-річним, у 1930 році, він вперше керував хором семінаристів.

У 1932 році родина перебралася до Кременця. Батько був дияконом Туницької церкви. У 1936 році Микола Матерський вступив на теологічний факультет Варшавського університету. Вчився три роки – освіту перервала ІІ Світова війна.

Восени 1939 року Микола Антонович став директором восьмирічної школи у селі Плоске – його давня назва Великі Фільварки Кременецького району. Викладав українську мову та літературу.

Із 1941 року працював у Кременецькій середній школі № 3, був регентом хору Туницької церкви.
У 1958 році закінчив заочно факультет української філології Львівського державного університету імені Івана Франка.

Окрім вчителювання у Кременецькій загальноосвітній школі № 3, Микола Антонович вчив українську мову і літературу у лісотехнічному технікумі, педагогічному училищі і був керівником хорів працівників цих обох освітніх установ.

Працював вихователем у дитячому санаторії і теж вів хор його працівників, хормейстером аматорських колективів працівників медицини, авторемонтного підприємства. У тодішньому Палаці піонерів під його орудою співав дзвінкоголосий хор хлопчиків.

Із 1976 року Микола Антонович Матерський у Плосківській восьмирічці вчив школярів співи, працював у сільському клубі, зокрема організував там вокальний ансамбль, який, збагативши свій репертуар народними піснями, обрядами, що побутували у цьому краї, в 1990 році став фольклорно-етнографічним. Микола Матерський керував колективом до 1993 року.

В Кременці у 1990 році організував хор церкви Воздвиження Чесного Хреста. Наступного року на фестивалі хорів української автокефальної православної церкви у Львові цей колектив посів перше місце. Із 1991 до 1996 року диригував прекрасним хором „Просвіта” Кременецького районного будинку культури.

Помер 30 березня 2006 року.

6 квітня 2017 року на фасаді районного будинку культури відкрито меморіальну дошку Миколі Антоновичу Матерському.

Джерело:

Микола Антонович Матерський [Електронний ресурс] / підгот. Б. Сененька// Facebook. Тернопільський обласний методичний центр народної творчості. – (Славетні постаті Тернопільщини). – Режим доступу: https://www.facebook.com/ternopilomcnt. – Назва з екрана. – Дата публікації: 13.08.2019. – Дата перегляду: 15.09. 2019.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2962 публікацій.

Залишити відповідь