МАРЦИНКІВСЬКИЙ Олег Олександрович

 In Митці | Мистецькі колективи | Виконавці
МАРЦИНКІВСЬКИЙ Олег Олександрович (02.07.1949, м. Полтава) – бандурист, музикант, співак і композитор. Грає на сучасній кобзі. Народний артист України (2010).

Олег Олександрович народився 2 липня 1949 року у Полтаві. З дитячих років мріяв співати, тому по закінченню школи вступив до Полтавського музичного училища (спів і хорове диригування викладали В. Опенько та Г.Карчевська).

У 1970 році при Полтавському міському будинку культури Олег Марцинківський створює ансамбль «Оксамит». Далі навчається вокалу та композиції в Кишинівській консерваторії (сольний спів – клас А. Азрікана). По закінченню консерваторії (1977 р.) впродовж двох років працює солістом естрадно-симфонічного оркестру радіо та телебачення Молдови. На одному із республіканських конкурсів одержав першу премію.

Протягом 1979 – 1980 років Олег Марцинківський – соліст ВІА «Збруч» Тернопільської обласної філармонії. А вже 1980 року у Тернопільській обласній філармонії композитор створює ансамбль «Медобори», що швидко набув популярності в Україні та за її межами. На кобзі навчився грати самотужки.

З 1984 року Олег Марцинківський розпочинає сольну кар’єру. Працює солістом-вокалістом Укрконцерту та створює багато цікавих сольних програм («Історія кобзарства в Україні», «Класичний український романс», «Пісні народів світу»…).

За проведені творчі зустрічі та концерти (понад 500) у зоні лиха (Чорнобильська АЕС) був нагороджений Почесним знаком Міністерства культури та отримав статус ліквідатора аварії. Згодом вийшли у світ альбоми – «Я люблю тільки Вас», «Райські яблука».

У 1992 року Олег Марцинківський стає солістом творчої організації «Київщина». 1996 року Указом Президента України Олегу Марцинківському присвоєно почесне звання «Заслужений артист України». Не раз гастролював на Тернопільщині, зокрема: 1991 – концерт-бенефіс у ПК «Березіль», 1999 – ювілейний концерт на сцені Тернопільського академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка.

З 2002 року викладає у Національному університеті культури та мистецтв на кафедрі естрадного співу. З 2004 року співак є організатором і учасником Київського міського Клубу сімейних зустрічей «Теплий дім», соціальної мистецької програми «Дорога до храму душі», Всеукраїнського фестивалю творчості «Повір у себе»…

2005 року Олег Марцинківський зібрав новий склад «Медоборів» та презентував своїм шанувальникам новий мистецький проект-ренесанс «Три дороги»… З 2007 року Олег Марцинківський – голова журі і член виконавчої дирекції Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої та юнацької творчості «Всі ми діти твої, Україно!»

У 2008 р. було презентовано черговий компакт-диск «Мої мелодії». У листопаді 2009 року на екрани вийшов документальний фільм про творчість Олега Марцинківського «Без маски».  Співак багато гастролює по Україні та за її межами, бере участь у Міжнародних фестивалях та творчих конференціях (Канада, Німеччина, Великобританія, США, Франція, Литва).

В репертуарі українські народні пісні та думи. Власні твори:

  • «Пісня про матір» на сл. Бориса Олійника,
  • «Колискова для мами” (слова і музика власні).

З особливою любов’ю виконує «Думу» з поеми Т.Г.Шевченка «Невільник» та «Пісню кобзаря» на слова Бориса Харитонова. Він є одним із засновників Міжнародної освітньо-культурної Асоціації, ініціатором і організатором її мистецьких і соціальних програм. Указом президента України від 20.09.2010 р. Олегу Марцинківському присвоєно Почесне звання «Народний артист України». Зараз співак живе і працює у м. Києві.

У творчому доробку Олега Марцинківського світова та українська класика, більше 150 народних пісень, кобзарські думи, балади, сучасні пісні, більше 300 власних творів. Особливої популярності набули його пісні:

  • «Я люблю тільки Вас», «Зірка-Україна», «А лелеки летять на Вкраїну», «Хто ти є, Україно?» – на вірші С. Галябарди,
  • «Зоре моя» та «Пісня кобзаря» – на вірші Б. Харитонова,
  • «У храмі любові», «Провина» – на вірші М. Луківа,
  • «Невольник сивої печалі» – на вірші М. Ткача
  • та багато інших.

Джерела:

Жеплинський, Б. М. МАРЦИНКІВСЬКИЙ Олег Олександрович [Текст] / Б.М. Жеплинський, Д.Б. Ковальчук // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник. – Львів, 2011. – С. 155.

Івахів, Г. МАРЦИНКІВСЬКИЙ Олег Олександрович [Текст] / Г. Івахів, І. Федечко // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 451.

Марцинківський, О. Олег Марцинківський: “Майже всі тернопільські співаки – від Сєрова до Анісімових – жили, як і я, в гуртожитках. Іво Бобул взагалі мешкав у гаражі” [Текст] : [бесіда з кер.  фольклор. колективу “Медобори” Олегом Марцинківським] / [записав] Михайло Маслій // Нова Тернопільська газета. – 2009. – 8-14 лип. – С. 6 : фот.

Марцинківський Олег Олександрович [Електронний ресурс] // UKRMUSIC.ORG: сайт про українську музику та її звукозапис / А. Василик. — Режим доступу: http://www.ukrmusic.org/entsyklopediya/m/martsynkivskyj-oleh-oleksandrovych.html, вільний.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search