МАРЦИНКІВСЬКИЙ Олег Олександрович

МАРЦИНКІВСЬКИЙ Олег Олександрович (02.07.1949, м. Полтава) – бандурист, музикант, співак і композитор. Грає на сучасній кобзі. Народний артист України (2010).

Олег Олександрович народився 2 липня 1949 року у Полтаві. З дитячих років мріяв співати, тому по закінченню школи вступив до Полтавського музичного училища (спів і хорове диригування викладали В. Опенько та Г.Карчевська).

У 1970 році при Полтавському міському будинку культури Олег Марцинківський створює ансамбль «Оксамит». Далі навчається вокалу та композиції в Кишинівській консерваторії (сольний спів – клас А. Азрікана). По закінченню консерваторії (1977 р.) впродовж двох років працює солістом естрадно-симфонічного оркестру радіо та телебачення Молдови. На одному із республіканських конкурсів одержав першу премію.

Протягом 1979 – 1980 років Олег Марцинківський – соліст ВІА «Збруч» Тернопільської обласної філармонії. А вже 1980 року у Тернопільській обласній філармонії композитор створює ансамбль «Медобори», що швидко набув популярності в Україні та за її межами. На кобзі навчився грати самотужки.

З 1984 року Олег Марцинківський розпочинає сольну кар’єру. Працює солістом-вокалістом Укрконцерту та створює багато цікавих сольних програм («Історія кобзарства в Україні», «Класичний український романс», «Пісні народів світу»…).

За проведені творчі зустрічі та концерти (понад 500) у зоні лиха (Чорнобильська АЕС) був нагороджений Почесним знаком Міністерства культури та отримав статус ліквідатора аварії. Згодом вийшли у світ альбоми – «Я люблю тільки Вас», «Райські яблука».

У 1992 року Олег Марцинківський стає солістом творчої організації «Київщина». 1996 року Указом Президента України Олегу Марцинківському присвоєно почесне звання «Заслужений артист України». Не раз гастролював на Тернопільщині, зокрема: 1991 – концерт-бенефіс у ПК «Березіль», 1999 – ювілейний концерт на сцені Тернопільського академічного драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка.

З 2002 року викладає у Національному університеті культури та мистецтв на кафедрі естрадного співу. З 2004 року співак є організатором і учасником Київського міського Клубу сімейних зустрічей «Теплий дім», соціальної мистецької програми «Дорога до храму душі», Всеукраїнського фестивалю творчості «Повір у себе»…

2005 року Олег Марцинківський зібрав новий склад «Медоборів» та презентував своїм шанувальникам новий мистецький проект-ренесанс «Три дороги»… З 2007 року Олег Марцинківський – голова журі і член виконавчої дирекції Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої та юнацької творчості «Всі ми діти твої, Україно!»

У 2008 р. було презентовано черговий компакт-диск «Мої мелодії». У листопаді 2009 року на екрани вийшов документальний фільм про творчість Олега Марцинківського «Без маски».  Співак багато гастролює по Україні та за її межами, бере участь у Міжнародних фестивалях та творчих конференціях (Канада, Німеччина, Великобританія, США, Франція, Литва).

В репертуарі українські народні пісні та думи. Власні твори:

  • «Пісня про матір» на сл. Бориса Олійника,
  • «Колискова для мами” (слова і музика власні).

З особливою любов’ю виконує «Думу» з поеми Т.Г.Шевченка «Невільник» та «Пісню кобзаря» на слова Бориса Харитонова. Він є одним із засновників Міжнародної освітньо-культурної Асоціації, ініціатором і організатором її мистецьких і соціальних програм. Указом президента України від 20.09.2010 р. Олегу Марцинківському присвоєно Почесне звання «Народний артист України». Зараз співак живе і працює у м. Києві.

У творчому доробку Олега Марцинківського світова та українська класика, більше 150 народних пісень, кобзарські думи, балади, сучасні пісні, більше 300 власних творів. Особливої популярності набули його пісні:

  • «Я люблю тільки Вас», «Зірка-Україна», «А лелеки летять на Вкраїну», «Хто ти є, Україно?» – на вірші С. Галябарди,
  • «Зоре моя» та «Пісня кобзаря» – на вірші Б. Харитонова,
  • «У храмі любові», «Провина» – на вірші М. Луківа,
  • «Невольник сивої печалі» – на вірші М. Ткача
  • та багато інших.

Джерела:

Жеплинський, Б. М. МАРЦИНКІВСЬКИЙ Олег Олександрович [Текст] / Б.М. Жеплинський, Д.Б. Ковальчук // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник. – Львів, 2011. – С. 155.

Івахів, Г. МАРЦИНКІВСЬКИЙ Олег Олександрович [Текст] / Г. Івахів, І. Федечко // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 451.

Марцинківський, О. Олег Марцинківський: “Майже всі тернопільські співаки – від Сєрова до Анісімових – жили, як і я, в гуртожитках. Іво Бобул взагалі мешкав у гаражі” [Текст] : [бесіда з кер.  фольклор. колективу “Медобори” Олегом Марцинківським] / [записав] Михайло Маслій // Нова Тернопільська газета. – 2009. – 8-14 лип. – С. 6 : фот.

Марцинківський Олег Олександрович [Електронний ресурс] // UKRMUSIC.ORG: сайт про українську музику та її звукозапис / А. Василик. — Режим доступу: http://www.ukrmusic.org/entsyklopediya/m/martsynkivskyj-oleh-oleksandrovych.html, вільний.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2706 публікацій.

Залишити відповідь