МАЛЮЦА (Пальчинецький) Степан Іванович

 В Діаспора, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці
МАЛЮЦА (Пальчинецький) Степан Іванович (19.02.1915, с.Пальчинці Збаразького пов.(нині Підволочиського р-ну) Тернопільської обл. – 11.04.1951, Клівленд, Огайо, США) – музикант-бандурист, громадський діяч.

Народився в сім’ї священика. Після початкової освіти вчився в Тернопільській, а потім в Львівській гімназії. За націоналістичні погляди був заарештований поляками. Мав перерву в навчанні та все ж в 1934 здав успішно матуру (в філії гімназії).

У м.Львів закінчив Духовну семінарію (1935), музичний інститут (нині музичну академію) та мистецьку школу (1942). Був учнем проф. Колесси. Ще студентом познайомився з бандуристом Костем Місевичем, в якого навчився грати і робити бандури.

Сам з допомогою вчителя Місевича виготовив собі бандуру і їздив з ним виступати на концертах. Із керівниками та референтами кабінету музики при Інституті народної творчості займався організацією курсів гри на бандурі й ансамблю бандуристів (1941).

Разом зі старшим братом Антоном закінчив в 1942 мистецьку школу у Львові, добре малював. В 1943-1944 концертував з визначними бандуристами Юрієм Сінгалевичем, Степаном Ганушевським, Зиновієм Штокалком,
Семеном Ластовичем, Володимиром Юркевичем.

12 березня 1943 грав на з’їзді бандуристів у Львові в складі ансамблю (11 чоловік). Від 1944 вояк-бандурист УПА. В
1944 в Карпатах в селі Ластівка був на проголошенні УГВР, грав свою новостворену пісню „Гей степами”. 1945 – виїхав на Захід; 1945-1947 виступав як соліст-бандурист в Австрії. В 1945 виступав з концертами в Добірні (Австрія). Переїхавши до Мюнхена (Німеччина) вступив на дентистичні студії, а потім перейшов на фармацію, яку закінчив в 1947 з присвоєнням звання „Магістр фармації”.

У м. Мюнхен (Німеччина) видав І співаник українських повстанських пісень. Далі виступав як бандурист під прізвищем Пальчинецький, щоб не наражувати на більшовицькі переслідування родину, яка залишилася в Галичині. Також виступав в складі тріо бандуристів разом з Зиновієм Штокалком та Володимиром Юркевичем. Тріо концертувало по таборах американської зони в Німеччині.

В 1947 після одруження переїхав з дружиною Ярославою до Америки в місто Буфало (Бофало) (Нью-Йорк). Тут продовжував виступати як соліст-бандурист в т. ч. по телебаченні укр. програми Романа Мартиновича. Робить бандури своїм дітям: дочкам Галі, Марусі, Марті та синові Романові, яких навчив грати на бандурах.

Разом з дітьми успішно виступав на Міжнародному культурному фестивалі в Кантоні Огайо (США). В Буфало і Канаді вчив грати на бандурі, вів українські хори. Серед його учнів бандурист Роман Левицький.

В репертуарі С. Малюци крім багатьох українських народних пісень та танців (окремі із них у власній обробці та аранжировці) були українські народні думи „Буря на Чорному морі” та власні твори: „Гей степами” (1944), „Виїзд на чужину” (1983).  Похований на цвинтарі Пресвятої Діви Марії в Клівленді (Огайо).

Джерела:

Євгеньєва, М. Малюца-Пальчинецький [Текст] / Євгеньєва, М. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 452.

Жеплинський, Б. М. МАЛЮЦА (Пальчинецький) Степан Іванович [Текст] / Б.М. Жеплинський, Д.Б. Ковальчук // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник. – Львів, 2011. – С. 152.

 

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.