Ляймберґ Семен (Соломон) Якович

03.08.2018 | Автор: | Категорія: Військовики
Ляймберґ Семен (Соломон) Якович (1891, м. Тернопіль — 9 квітня 1938, м. Ленінград) — український та радянський військовий діяч, поручник Української Галицької Армії.

Соломон Ляйнберг народився 1891 року в Тернополі. Закінчив Першу Тернопільську гімназію, а згодом юридичний факультет Львівського університету.

Під час Першої світової війни був поручником 15-го піхотного полку австрійської армії, а після проголошення ЗУНР — командир єврейської міліції в місті Тернополі.

Був командиром створеного в 1919 році Тернопільського єврейського куреня, що входив до складу Української Галицької Армії.Незважаючи на те, що УГА була, в цілому, національно однорідною, в ній все ж воювали галицькі німці, поляки та євреї, які виявили бажання вступити в українське військо.

Так, наприклад, після заняття Тернополя військами Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) 16 червня 1919 року в штаб I корпусу УГА прибув командир тернопільської єврейської міліції, колишній поручик 15-го піхотного полку Соломон Ляйнберг і запропонував сформувати окрему єврейську частину.

Командир корпусу полковник Осип Микитка особисто знав Ляйнберга по спільній службі в австро-угорської армії, і багато українських офіцери були його товаришами по службі по 15-му полку, до листопадових подій 1918 року дислокованому у Львові.

До того ж, Ляйнберг добре зарекомендував себе ще на посаді начальника тернопільської єврейської міліції, створеної в Східній Галичині за сприяння українців для підтримки їх дій із захоплення влади 1 листопада 1918 року. Єврейська міліція формувалася з військовослужбовців-євреїв і демобілізованих солдатів єврейського походження.

Тому майже відразу при одному невеликому українському загоні – групі поручика Вовка був сформований очолюваний С. Ляйнберг єврейський ударний курінь, що отримав офіційну назву «Єврейський пробойовий курінь I корпусу УГА » , що став, по суті, першим єврейським військовим формуванням нових часів.

Курінь особливо відзначився в боях під час українсько-польського збройного конфлікту 1918-19 рр., Причиною якого стало повалення українцями у Львові 1 листопада 1918 року австрійської адміністрації і створення ЗУНР.

Українці, знаючи, що поляки теж готують таку операцію, випередили їх. З цим галицькі поляки змиритися не могли, і за підтримки деяких військових комендантів гарнізонів Львівщини підняли заколот, який переріс згодом у війну між Польщею та ЗУНР.

До єврейського куреня (батальйону) УГА входили 4 стрілецьких — по 200—220 вояків- і скорострільна — 8 кулеметів — сотні, й 3 чоти — кінноти, саперна та зв’язку. 3 серпня 1919 бойовий курінь Ляйнберга взяв Михальпіль, полонивши при цьому майже весь більшовицький гарнізон.

Внаслідок такого успіху 21-ша Збаразька бригада УГА, а разом із нею і Жидівський курінь, відпочивали в Михальпілі дві доби. Як авангард бригади, курінь першим дійшов до передмість Києва — станції Святошино та зайнявши її, утримував до загального відходу УГА з Києва.

Після розформування УГА невелика частина бійців куреня дісталися до Одеси і виїхали до Палестини. Решта, в тому числі й Соломон Ляйнберг, повернулися до окупованого поляками Тернополя. Це рішення стало для нього фатальним – він був схоплений і замучений у Тернопільській тюрмі.

За іншою версією : Ляйнберг залишився в Радянській Україні, з 1921 член ВКП(б). Служив начальником радіочастини 4-го (розвідувального) управління штабу РСЧА. Проживав за адресою — м. Москва, Смоленський бульвар, буд. 53, кв. 98.

У 1933 був засуджений до 3-х років позбавлення волі, після звільнення працював завідувачем радіовузла Белбаткомбінату в Карелії. Повторно заарештований 3 жовтня 1937 та засуджений до вищої міри покарання. Розстріляний 9 квітня 1938 в Ленінграді.

З 1992 року у Львові на вшанування його пам’яті названо вулицю.

Джерела

Лазарович, М. Активні діячі ЗУНР на Тернопільщині [Текст] / М. Лазарович // Ї. — 2010. — Ч. 63. — С. 77—90.— Режим доступу: http://shron1.chtyvo.org.ua/Chasopys_Ji/N63_Ternopil.pdf, вільний.

Ляймберґ Семен (Соломон) Якович [Текст] / М. І. Мушинка // ЕСУ / Інститут енциклопедичних досліджень НАН України. — Київ, 2014 – . Режим доступу: http://esu.com.ua, вільний.

Ониськів, М. Ляймберґ Семен (Соломон) Якович [Текст] / М. Ониськів, Б. Пиндус // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т . — Т. 2. К–О. – Тернопіль, 2005. – С. 418.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2709 публікацій.

Залишити відповідь