ЛИСИЙ Альберт (Іван)

 In Діаспора, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці

ЛИСИЙ Альберт (Іван) (11. 02. 1935, Буенос-Айрес – 30. 12. 2009, м. Ло­занна, Швейцарія) – скрипаль, диригент, педагог, композитор, музично-громадський діяч. Походив із родини українських емігрантів з села Вербовець, нині — Лановецький район, Тернопільська область.

Лауреат:

  • Державного скрипкового конкурсу (Буенос-Айрес, 1950; 1-а премія),
  • Між­народного конкурсу скрипалів ім. королеви Єлизавети (Брюссель, 1955; 1-а премія),
  • Між­народної педагогічної премії Страдіварі (США, 2006).

Гру на скрипці опановував у батька, згодом – у Л. Шпіллера в Буенос-Айресі (дебютував 1944, виконав концерт Н. Паґаніні). Навчався у Лондоні та м. Ґшта­ад (Швейцарія) в І. Менухіна, який подарував скрипку роботи Дж. Ґварнері (1647), познайомив з відомими музикантами – Б. Бріттеном, Н. Буланже, П. Ка­зальсом, Ґ. Кассадо.

Як соліст А. Лисий грав під керівництвом А. Болта, П. Булеза, К. Дейвіса, І. Маркевича із симфонічними оркестрами США, Великої Британії, філармонійними ор­кестрами Нью-Йорка, Лондона, Рима, Амстердама.

Брав участь у головних європейських фестивалях. Засновник ансамблів камерної музики

  • «Ca­merata Bariloche» (1967, Буенос-Айрес),
  • «Камерата А. Лисого» (1971, м. Ґштаад), у складі якої грали А. Війтович, А. Коміссарова, О. Каськів (під час стажування в Академії).

У репертуарі А. Лисого (як скрипаля і диригента) – класична і романтична скрипкова музика. 1977–2009 – засновник, диригент і художній керівник Міжнародної музичної академії І. Менухіна у Ґштааді, де стажувалися багато українських молодих музикантів, зокрема А. Бурко, Г. Са­фонов і О. Строган.

Володів віртуозною технікою. Автор музичних творів, серед яких – Варіації на тему А. Кореллі, де використано мелодію пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» Т. Шевченка.

Гастролював у США (1958 у Нью-Йорку з Р. Савицьким-молодшим), Канаді, країнах, що утворилися після розпаду СРСР, Китаї, Японії, в Україні: з «Камератою А. Лисого» (1994, Київ) та як соліст (2002, Львів) з камерним оркестром «Віртуози Львова» під керівництвом Ю. Луціва.

У 2009 в Арґентині до 75-річчя А. Лисого випущено ювілейний іменний концерт і марку з його портретом, у Ґштааді видано меморіальну книжку «Alberto Lysy» (2010).

У 1997 році відвідав землю своїх батьків – с. Вербовець.

Дискогрфія – https://www.shazam.com/artist/41499448/alberto-lysy

Джерело

Сікорська, І. М. Лисий Альберт (Іван) [Електронний ресурс] / І. М. Сікорська // Енциклопедія Сучасної України /Ін-т енцикл. дослідж. НАН України. – Київ, 2006. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=54920, (останній перегляд: 20.07.2018).

Recommended Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search