Лучанко Григорій Андрійович

 В Військовики, Діаспора
Лучанко Григорій Андрійович (19 березня 1893, с. Малашівці, нині Зборівський район — 1 червня 1983, Філядельфія, США) — український галицький військовик, педагог, громадський діяч.

Народився 19 березня 1893 року в с. Малашівці (Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорщина, нині Зборівський район, Тернопільська область, Україна). Навчався у Тернопільській гімназії (1905—1908), закінчив Тернопільську учительську семінарію в 1913 році.

Мобілізований до лав війська Австро-Угорщини, воював на Галицькому фронті. Певний час перебував у російському полоні в містечку Туринську Тобольської губернії, звідки втік на Різдво 1917 р. У другій половині лютого 1918 р. добрався до Києва, а звідти до Тернополя. Кілька місяців учителював у с. Біла Тернопільського повіту.

Брав участь у встановленні влади ЗУНР. Зокрема, 31 жовтня 1918 року старшина австро-угорського війська Григорій Лучанко привів відділи з Білої, Чернихова, Малашівців та сусідніх сіл (озброєні карабінами, мали повні кишені набоїв). Вони без жодного пострілу взяли під контроль тернопільський залізничний вузол, розставили там пости. Роззброєних вартових-неукраїнців тимчасово затримали.

Воював у лавах УГА (поручник). Був у складі охорони Софійського майдану під час проголошення Акту Злуки ЗУНР та УНР. У лютому 1919 біля міста Бровари потрапив до російського полону, звідки зумів вибратись на волю, однак пізніше потрапив до табору інтернованих вояків УГА у Домб’є (Польща).

Після звільнення вчителював у рідному селі, з 1932 року на Лемківщині. Під час Другої світової війни як уповноважений Військової управи на Зборівщині був одним із організаторів дивізії «Галичина». З 1945 року в Німеччині, з 1947 — у США.

Помер 1 червня 1983 року в м. Філядельфії, США.

 

Джерела

Гуцал, П. Лучанко Григорій Андрійович [Текст] / П. Гуцал // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т . — Т. 4. А–Я (додатковий). – Тернопіль, 2009. – С. 393.

Лазарович, М. Активні діячі ЗУНР на Тернопільщині [Текст] / М. Лазарович // Ї. — 2010. — Ч. 63. — С. 77—90.— Режим доступу: http://shron1.chtyvo.org.ua/Chasopys_Ji/N63_Ternopil.pdf, вільний.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.