ЛЕПКИЙ Микола Сильвестрович

30.01.2017 | Автор: | Категорія: Діячі культури й мистецтва
ЛЕПКИЙ Микола Сильвестрович (21. 11. 1878, с. Крегулець, нині Крогулець Гусятинського р-ну – 01. 01. 1945. Просмеріц побл. м. Зноймо, Чехія) — педагог, політичний і просвітницький діяч, прозаїк-документаліст. Син Сильвестра, брат Богдана та Левка Лепких.

Від 1879 – в с. Поручин. 1891 — в с. Жуків (нині обидва Бережанського р-ну). Навчався в Бережанській гімназії. 1901 здав матуру в м. Перемишль (нині Пшемисль, Польща). Студіював право у Краківському університеті (Польща), філософію — у Львівському університеті.

Активіст товариства «Академічна громада» у Львові, учасник хору «Бандурист», з яким виступав у селах і містах Галичини. Від 1906 — учитель української мови в польській державній гімназії в м. Бережани.

1907-38 – вчитель української мови в 2-й польській гімназії у м. Станіслав (нині Івано-Франківськ). Співорганізатор і член повітової Української Національної Ради (1918) у Станіславі, учасник організації українського театру, сприяв активізації читалень «Просвіти» (від 1918 — голова, згодом – заступник голови цього товариства у Станіславі). 

Був головою музичного товариства «Боян». Приймав активну участь в «Українській бесіді», «Соколі» та інших національних об’єднаннях. 1928-29 — директор учительської жіночої гімназії сестер Василіянок. До вересня 1939 – голова «Учительської громади», заступник голови УНДО в Станіславі. Член УВО. Під час ІІ Світової війни — голова Українського допомогового комітету Станіславщини.

Емігруючи, дістався через Лемківщину і Словаччину до перехідного табору для втікачів у Австрії, звідки зять Ю. Юзвяк перевіз його до свого дому в Просмеріці. Автор низки публікацій у пресі, мемуарно-щоденникового твору «З воєнного записника» (рукопис).

Джерело

Мельничук, Б. ЛЕПКИЙ Микола Сильвестрович [Текст] /Б. Мельничук, І. Ухман// Тернопільський енциклопедичний словник. Т. 2 : К — О. Тернопіль, 2005. С. 349.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2331 публікацій.

Коментарі (3)

  1. […] діяч, художник. Син о.Сильвестра Лепкого, брат Левка і Миколи Лепких, батько Левка Ростислава […]

  2. […] композитор, художник. Син Сильвестра, брат Богдана та Миколи […]

  3. […] діяч. Брат Миколи, батько Богдана, Левка й Миколи […]

Залишити відповідь