ЛЕГІОН УКРАЇНСЬКИХ СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ

13.10.2016 | Автор: | Категорія: Історія регіону
ЛЕГІОН УКРАЇНСЬКИХ СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ – українська військова частина в австрійській армії, що діяла 1914-1918 роках на Російському фронті, в т. ч. на Тернопільщині. Створена у серпні 1914.

До УСС зголосилося 28 тис. галичан, з яких сформували 2-і піхотні дивізії, але уряд і польські політичні кола, побоюючись створення українського війська, обмежили чисельність Легіону 2-ма тис. осіб.

Поіменний список 298 вихідців із Тернопільщини вояків 1-го полку УСС за станом на 1 червня 1916 із зазначенням населених пунктів, звідки вони походять, подано в альбомі “Українські Січові Стрільці. 1914-1920” (Львів, 1935, перевидано 1991), повторно у книжку Р. Матейка та Б. Мельничука “Воєнними дорогами синів Галичини: Українські Січові Стрільці на Тернопільщині” (Т, 1991).

Понад 100 тис. галичан, у т. ч. жителів Тернопільщини, мобілізовано до частин, які відправляли на Італійський фронт Під команд. М. Галущинського 3 вересня 1914 новобранці Легіону прийняли в м. Стрий (нині Львівська обл.) присягу й відбули на доукомплектування в закарпатські села Горонда та Страбичове поблизу м. Мукачеве. Ядро Легіону – активісти січових, сокільських і пластових рухів, вчорашні гімназисти та студенти.

Наприкінці вересня 1915 року стріл, сотні вступили в перші бої з російськими козачими частинами. На початку березня 1915 року УСС зайняли позиції на схилах г. Маківка в Карпатах. 29 квітня – 2 травня тут тривали запеклі бої.

Наприкінці серпня 1915 Легіон УСС воював на території Тернопільщини між річками Серет і Стрипа. 2 листопада стрілецькі курені ліквідували прорив російських військ до м. Бережани. На схилах г. Лисоня поблизу міста полк УСС (командант о. Г. Коссак) втратив убитими, полон, й пораненими понад 1000 старшин і стрільців.

У ході Брусиловського прориву влітку 1916 року цісарське командування знову відправило січових стрільців на найважливіший відтинок фронту – шлях із м. Підгайці до Бережан. На Лисоні полк УСС втратив 150 стрільців убитими; кількасот потрапили у російський полон.

Восени 1916 стрілецькі старшини на чолі з Д. Вітовським розпочали велику культурно-освітню місію на Волині, куди їх скерували для організації комісаріатів (міста Ковель, Луцьк, Володимир-Волинський, нині Волинська область) із набору рекрутів до армії. Тут засновано близько 100 українських шкіл; за допомогою К. Студинського, І. Крип’якевича та інших громадських діячів Львова січовики придбали для волинських шкіл 1500 підручників і навчальне приладдя.

На фронт біля Бережан полк повернувся в лютому 1917. Під час наступу російської армії на Південно-Західному фронті стріл, частина ціною значних втрат утримувала позиції біля с. Конюхи на Бережанщині (нині Козівського району).

У березні-жовтні 1918 року полк УСС під командуванням сотника О. Микитки, згідно з умовами Брестського мирного договору 1918 року, з австро-німецькими військами здійснив похід у Наддніпрянську Україну. При Легіоні діяли бібліотека, стрілецький хор та оркестр під керівництвом М. Гайворонського, а також Пресова кватира, в якій працювали І. Іванець, Мирослав Ірчан, Р. Купчинський, О. Курилас, Л. Лепкий, А. Лотоцький, О. Назарук, Ю. Шкрумеляк, М. Угрин-Безгрішний та ін. письменники, журналісти, композитори, актори, художники.

На початку жовтня 1918 року УСС передислокували з Херсонщини в м. Чернівці. Після утворення ЗУНР в листопаді 1918 полк – у м. Львів, де став ядром УГА.

Джерело:

Литвин, М. ЛЕГІОН УКРАЇНСЬКИХ СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ [Текст]  / М. Литвин, Б. Мельничук // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. Тернопіль, 2005. Т. 2 : К — О. С. 338-339.

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2901 публікацій.

Коментарі (2)

  1. […] 1916 р. у боях на г. Лисоня поблизу Бережан Легіон УСС героїчно стримував натиск російської армії. 1919-39 р.р. […]

Залишити відповідь