ЛАСОВСЬКИЙ Володимир Созонтович

ЛАСОВСЬКИЙ Володимир Созонтович (03.07. 1907, с. Сороки, нині Бучацький район, Тернопільська область — 11.11.1975, Нью-Йорк) — український мистецтвознавець, критик, художник.

Народився 3 липня 1907 року в с. Сороках, нині Бучацького району. Упродовж 1928—1933 років навчався в школі О. Новаківського в м. Львові, від 1933 року — у м. Парижі (Франція), в академії «Ля гранд Шом’єр» у Фернанда Леже.

Захоплювався новими мистецькими течіями — конструктивізмом, сюрреалізмом, іншими стилями, які набували популярності на Заході. Повернувшись до м. Львова, В. Ласовський був одним із засновників мистецького гурту «РУБ» та його альманаху «Карби», підтримував усі заходи Асоціації незалежних українських мистців.

Закінчив гімназію в м. Бучач. Від 1928 навчався в Мистецькій школі Новаківського у м. Львів, від 1933 – у Ф. Леже в Паризькій академії «Ґранд-Шом’єр» (Франція). 1932-1936 належав до Асоціації незалежних українських мистців у Львові, дописував до її журналу «Мистецтво». 1932 –  співзасновник гурту художників «Руб» та його альманаху «Карби».

Малярство Ласовського відоме вже львівській публиці доволі добре з досьогочасних вистав “Рубу”, “Ануму” та “Союзу Львівських Плястиків”. Добре теж усім відомо, що Ласовський, зрікаючися поплатної “популярности”, почав шукати сам для себе нового виразу та нової малярської форми. На тому шляху довелося йому вже нераз увійти в колізію з прийнятими в широкої публики звичками й поглядами на суть і завдання малярства. (М. Голубець)

1932-1933 у Львові на виставці Українського товариства прихильників мистецтва експонував 13 робіт. Не раз із С. Гординським відвідував с. Сновидів (нині Бучацького р-ну). Після ІІ Світової війни емігрував до Австрії (табір у м. Куфштайн), звідти – до Франції (м. Париж), 1950 – до Аргентини (м. Буенос-Айрес). Згодом переселився у м. Нью-Йорк (США).

У 1946 році мистець переїхав до Парижа, а через 2 роки — до Аргентини. У 1959 році родина Ласовських емігрувала до США. У м. Нью-Йорку художник займався громадською та мистецькою діяльністю.

В. Ласовський почав свою малярську каpєpy від науки в робітні бл. п. О. Новаківського. Подібно як учитель він навчився бачити і відтворювати світ крізь семибарвну призму імпресіонізму, та щоб рятувати свою індивідуальність від заглади, мусів остаточно “зрадити” свого вчителя. З павутинної мережі барокових ліній, з повені кольоризму шукав Ласовський визволення в експериментах свого паризького вчителя, конструктивіста Лєже. По короткій блуканині серед засобів свідомого примітиву та деформації, попадає Лясовський в стихію екcпpecіoнiзмy, щоб згодом, як хуртовина вляглася, з чимраз більшим спокоєм і спромогою обєктивного добору скласти власне індивідуальне обличчя. Процес того свідомого підпорядковування засобів малярського виразу, вимогам зосередженої монументальности, проходить у Ласовського з подивугідньою послідовністю. (М. Голубець)

В. Ласовський. Кремянецькі мотиви

В. Ласовський. Кремянецькі мотиви

Протягом 1960—1975 років він творив у галузі станкового живопису, виконавши низку портретів, композицій, натюрмортів. Найулюбленішим жанром мистця був портрет. Він написав чимало портретів, серед яких:

 • «Мати Антоніна Ласовська»,
 • «Автопортрет»,
 • «Син Ждан Ласовський»
 • тощо.

 

Працював також у графіці, пробував себе й у скульптурі. У доробку живописця є композиції, виконані в стилі експресіонізму, зокрема:

 • «Акт»,
 • «Існування»,
 • «Індустрійне»,
 • «Упісти»,

 • «Стремління»,
 • «Розмова ляльок»,
 • «Останній образ»,
 • «Останні листки».

Роботи були представлені на багатьох виставках в Австрії, Аргентині, Греції, Канаді, Німеччині, Польщі, США, Україні, Франції. В. Ласовський автор багатьох статей на теми мистецтва, до написання яких його спонукало бажання бачити українське мистецтво активним і актуальним у світовому мистецькому процесі.

Помер художник 11 листопада 1975 року в м. Нью-Йорку (США). Похований на українському цвинтарі в містечку Бавнд-Бруку.


Джерела:

Ласовський Володимир [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 400—402 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.05.2019).

Ласовська-Крук, М. Володимир Ласовський  [Текст] : монографія /М. Ласовська-Крук. – Торонто, 1980. – Режим доступу: http://uartlib.org/downloads/VolodymyrLassovsky_uartlib.org.pdf.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2975 публікацій.

Залишити відповідь