ЛАСОВСЬКА Євгенія

15.09.2016 | Автор: | Категорія: Діаспора, Діячі культури й мистецтва

ЛАСОВСЬКА Євгенія (1906—1967), професійна оперна співачка. Народилася 1906 року в м. Копичинцях у сім’ї залізничного урядовця. Батько її Костянтин був у Копичинцях диригентом хору в церкві св. Миколая «на Горі», активним громадським діячем. Любов до музики передав дочкам — Ользі, що стала пізніше матір’ю композитора Ігоря Соневицького, та Євгенії, яка стала професійною співачкою.

«Співачкою я народилася, — згадувала Євгенія про свої молоді роки. Ми з сестрою Олею… з найменших років виспівували дуетом, а то й тріо з братом В’ячеславом… Батько передчасно помер, і мати з трьома дітьми переїхала до Чорт-кова, де я закінчила класичну гімназію. Тут звернули увагу на мій голос і уфундували мені стипендію на студії співу у Львові».

У Львові голосом дівчини захопився відомий на той час у Польщі учитель співу проф. Заремба і вчив її безкоштовно. Коли ж він став директором Держав­ної Консерваторії у Варшаві, забрав туди і свою найздібнішу ученицю.

Після закінчення студій Євгенія Ласовська була атестована комісією, т. зв. ЗАСП, після чого була ангажована як примадонна до оперного та опереткового театру в м. Бидгощ. Там співала головні ролі в операх та оперетах: «Осінні маневри», «Бал в опері», «Вікторія і Гузар», «Графиня Маріца», «Циганський барон», «Княжна чардаша» та ін. У наступний театральний сезон 1930— 1931 була запрошена до львівського Вели­кого театру, де з успіхом виступала в ролі Еврідіки в опері Оффенбаха «Орфей у пеклі», Мюзетти в опері «Богема» Пуччіні.

Після Львова два театральні сезони провела у м. Вільно, куди була запро­шена як примадонна опереткового театру. Співала головні ролі в оперетах «Ясноволосий циган», «Країна усміху», «Царевич», «Чар вальсу», «Паганіні», «Гарна Олена» та ін.

Місцева фахова критика називала нашу співачку «чаруючим соловейком» не тільки за її спів, а й за гру та небуденний сценічний темперамент і акторський талант. Між шанувальниками співачки були також брат Симона Петлюри — Олександр та українські студенти Віденського університету.

У 1934— 1935 театральному сезоні Євгенія Ласовська знову повертається у Львів. Окрім виступів у театрі, давала самостійні концерти, виступала в українських імпрезах. Занедужавши в 1936 році, перервала працю в театрі. В 1939—1941 роках виступала постійно на Львівській радіостанції.

У 1941 році одружилася з прославленим співаком із Скали-Подільської Мирославом Старицьким. Наступного року подружжя виїхало до Відня, де на деякий час Євгенія припинила концертні виступи, присвятивши себе домашньому життю і піклуванню про чоловіка, який вийшов на західноєвропейські сцени і потребував родинного вогнища й опіки у своїй важкій співацькій професії.

«Я тільки те й роблю, що ладую та виладовую валізи, відвожу або зустрічаю Мирослава, — згадує Євгенія, — я мусила поступитися, щоб Мирослав здобув лаври». Її старання достойно оцінив Мирослав: «Якби не моя дружина, я би не зміг досягти таких успіхів, які маю».

Євгенія Ласовська започаткувала і витримала 10 років блискучої кар’єри на чужих сценах, бо за часів її діяльності українських співочих театрів не було. Померла співачка в 1967 році.

Джерела:

Савка, Б. Копичинці: мандрівка через століття [Текст]. – Тернопіль, 2001. – 580 с.

Савка, Р. «Я трудилася заради його слави…» [Текст] : [про видатного співака М. Старицького та його дружину Є. Ласовську] / Р. Савка // Вісник Надзбруччя. – 2009. – 19 черв. – С. 4 : фото. – (Родом з Надзбруччя).

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2792 публікацій.

Залишити відповідь