Лановецький район

08.02.2017 | Автор: | Категорія: Карта Тернопільської області

Карта Тернопільської області. Лановецький район  — адміністративно-територіальний район у північно-східній частині Тернопільської області. Утворений у січні 1940. Площа 632 км².

Україна Тернопільська область
Код КОАТУУ: 6123800000
Тел. код: +380-3549
Поштові індекси: 47400—47462
Міські ради: 1 Сільські ради: 26 ; Міста: 1 ; Села: 52
Населення — 30,2 тис. осіб.
Міській і 31 сільським радам народних депутатів підпорядковано 70 населених пунктів.
Розміщений у північно-східній частині області.
Районний центр — місто Ланівці.

Географічні дані

Це чарівний куточок Волині, який займає 632 кв. км, багатий врожайними землями, лісами, рибними річками та ставками. На заплавнях 20-гектарної заповідної зони біля с. Білозірівки починає свій плин струмок, що є початком річки Збруч, яка довгий час розділяла українські землі.

Історична довідка

Історія краю багата подіями і фактами. Предки ланівчан брали участь у походах князів Олега та Ігоря на Візантію. Ступали тут і війська Володимира Великого, який відвоював у поляків Галичину і Волинь, ще пізніше опікувався нашими землями Ярослав Мудрий. Багато разів поневолювався наш край поляками, монголами, татарами та іншими завойовниками.

Та населення тих часів брало активну участь у боротьбі за свою долю. Саме на полях Лановеччини відбулись бої за участю війська Костянтина Острозького, загонів Максима Кривоноса під проводом Богдана Хмельницького.

На фронтах Другої світової війни проти фашистських загарбників воювали 5276 ланівчан, ще 502 брали участь у національно-визвольній боротьбі у формуваннях ОУН-УПА.

Події тих непростих часів і досі відлунюють де славою, а де й болем у долях багатьох родин Лановеччини. Трагедія спаленого Молоткова, де зараз працює музей «Молотківська трагедія», знищеного села Осники, пам’ятники і пам’ятні знаки, братські могили відомих і невідомих учасників боротьби за майбутнє України, що височіють у кожному селі – це як віхи на шляху до незалежності.

Промисловість

Незамінним скарбом району є його жителі. Це їх талант і невтомні руки творять авторитет і славу краю в сільськогосподарському та промисловому виробництві (тут працює 18 фермерських господарств, заводи: цукровий, маслозавод, залізобетонних конструкцій, ремонтно-механічний, продтоварів та хлібозавод).

Культура

У районі працюють 45 бібліотек, з них 43 – у сільській місцевості, 38 клубів, у тому числі 36 – сільських, 2 кінотеатри. Тут діє 12 народних аматорських колективів і два – зразкових. При РБК працює фольклорно-обрядовий ансамбль. Населення району обслуговує понад 70 лікарів, більше триста спеціалістів середнього медичного персоналу.

У вінку слави України багато славетних ланівчан, яких знають і шанують не лише у нас, але й в інших кранах світу. Це професор астрономії Климишин І.А.(народився в с.Кутисках), народний художник України, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка Іван Марчук (уродженець с.Москалівка), народні артисти України Дідик Т.С. (уродженка м. Ланівцях), Гринько О.Б., письменник, поет, доктор філологічних наук Штонь Г.М.(народився у с.Вербовці), генерал-хорунжий Української Національної армії Шандрук П.В., Герой Радянського Союзу Горошко Я.П.(уродженець с. Борщівки), Герой України Петринюк В.А.

У селі Молотків народився відомий прозаїк, драматург, поет, журналіст, краєзнавець Богдан Мельничук. Автор та співавтор тридцяти художніх (проза, поезія, драматургія) і краєзнавчих книжок. На сценах театрів України (Дніпропетровськ, Дрогобич, Львів, Рівне, Тернопіль та ін.) зроблено постановки 16 його п’єс та інсценізацій.

Автор більше 1000 статей, рецензій, нарисів, інтерв’ю та інших публікацій у пресі, а також слів пісень, перекладів, телесценаріїв. Уклав понад двадцять збірників різної тематики, був редактором більш як 150 книжок із краєзнавства, економіки, історії, художніх видань.

Член редакційної колегії енциклопедії «Тернопільщина», написав до неї понад 600 статей. Співпрацює з редакцією «Енциклопедії сучасної України». Член Національної спілки журналістів України з 1980 року, член Національної спілки письменників України (як прозаїк і драматург) з 1998 року, член Всеукраїнської спілки краєзнавців з 1998 року, член НТШ з 1998 року.
Лауреат Всеукраїнських літературно-мистецьких премій: Імені Іванни Блажкевич (1994) та імені братів Богдана і Левка Лепких (2001).

Великі міста та селища району

Ланівці – містечко на північному сході Тернопільської області, райцентр. Розташований у місці, де впадають річки Буглівка та Жердь в річку Жирак (притока Горині, басейн Дністра).
У містечку знаходяться залізнична та автостанція. У Ланівцях проживає 8.700 осіб.

Територія, де розташоване місто, була заселена здавна. Поблизу Ланівців, в урочищі Левада, виявлено поселення трипільської культури, знайдено бронзовий меч доби пізньої бронзи та римські монети ІІ століття.

Найдавніші історичні відомості про це містечко маємо з грамоти польського короля Казимира ІV Ягеллончика, якою він у 1444 році Ланівецькі землі передав шляхтичеві Словіцькому за його довголітню військову службу. Цікава історія походження назви Ланівці. Виявляється, більшість назв населених пунктів походить від давньоруських або староукраїнських імен, імен-прізвищ чи прізвиськ.

Існує гарна легенда, яка підтверджує припущення про походження назви Ланівці від імені-прізвиська Лань. Давним-давно жив на світі хлопчик. Ім’я його було Лан. Уродився Лан роботящим, добрим і батьки його не були бідними. З дитинства він кохав дівчинку Оленку, а Оленка відповідала йому взаємністю.

Мати Оленки дуже не любила Лана. І ось прийшов час одружуватися. Оленка стала така гарна, як вишенька. Вирішили грати весілля. А мати Оленки все ж не хотіла, щоб її донька вийшла заміж за Лана і, підкупивши служницю, наказала їй отруїти молодих. Служниця влила отруту в кубки Лана та Оленки і вони попадали на долівку мертвими. Тут диво сталося: молоді зникли, а на тому місці, де вони лежали, виросла пшениця.

Служниця зізналася, що вона влила отруту за наказом Оленчиної матері. Тоді місцеві люди прив’язали ту нещасливу матір косою до хвоста коня і пустили його в поле. З того часу поселення, де відбулися ці події, дістало назву Ланівці. А можливо, що перші «ланівчани», прийшовши на необжиті землі, вирубали ліс, обробили цю землю та й оселилися на «лані-рівнині» і живуть ось уже кілька століть…

У селищі працюють дві загальноосвітні, музична та спортивна школи, професійно-технічне училище, районний будинок культури, дві бібліотеки, кінотеатр.


Дізнатися більше:

Бережанський район | Борщівський район | Бучацький район | Гусятинський район | Заліщицький районЗбаразький районЗборівський район | Козівський район | Кременецький районЛановецький район | Монастириський районПідволочиський район |  Підгаєцький район | Теребовлянський районТернопільський районЧортківський район | Шумський район |

Об’єднані територіальні громади |

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2898 публікацій.

Коментарі (6)

Залишити відповідь