Національний заповідник «Замки Тернопілля»

27.10.2009 | Автор: | Категорія: Парки | Заповідники

вул. Хмельницького, 28 м. Збараж, 47300 Збаразький р-н? Тернопільська обл.
тел. (03550) 2-34-49
e-mail: admin@diaz.te.ua
http://wwwzamcky.orq.ua/
Генеральний директор — Маціпура Анатолій Вікторович

Державний історико-архітектурий заповідник в місті Збаражі Тернопільської області створений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року.

Базою заповідника стали:

 • архітектурний комплекс Збаразького замку XVII ст.,
 • Церква Преображення Гос­поднього 1600 року,
 • ансамбль споруд монастиря ордену отців Бернардинів,

які є пам’ятками архітектури національ­ного значення, ряд інших пам’яток міста і району.

У 1999 р. до складу Заповідника ввійшов Вишнівецький архітектурно-ландшафтний комплекс –  пам’яткf архітектури національного значення XIV-XIX ст.

У 2002 р. утворено філію Заповідника в м. Скалаті Підволочиського району, центральним об’єктом якого став замок XVII ст. 15 січня 2005 року заповіднику надано статус національного і перейменовано в Національний заповідник “Замки Тернопілля”.

У 2008 р. до складу Заповідника ввійшли ще 7 замків:

 • замок 1631 року в м. Теребовля,
 • замок XI-XVII ст. в селищі Микулинці,
 • замок XVII ст. в с Золотий Потік,
 • замок XIV-XVIII ст. в с Язлівець,
 • замок 1600 року в с. Підзамочок,
 • замок XVI-XVIII ст. в с. Скала-Подільська,
 • замок XVII ст. в с. Кривче.

За час свого існування співробітниками Заповідника проведено значна робота із збереження, реставрації то відновлення цілої низки пам’яток архітектури, дослідження їх побудови і функціонування в минулому, налагоджена наукова робота і плідна співпраця з багатьма науковими закладами України, організовано понад 180 виставок майстрів народних промислів та художників України і зарубіжжя. Налагоджена співпраця з рядом зарубіжних музеїв та наукових установ: Ермітаж, Інститут матеріальної культури (Санкт-Петербург, Росія), археологічний музей м. Гран Прісіньї (Франція), університет штату Кентуккі (США) та ін.

У заповіднику працюють науково-методично та реставраційна ради, фондова і закупівельна комісії, дитячо-худож­ня студія, реставраційна майстерня, діб науково бібліотека, виходить газета “Вік”. Організовано і проведено низку наукових конференцій зо участю науковців із Франції, Німеччини, Болгарії, Чехії, Польщі, Росії і Молдови.

У Національному заповіднику “Замки Тернопілля”, ос­новним об’єктом якого є замок князів Збаразьких, відкрито близько 25 виставкових залів, в яких міститься ряд ста­ціонарних експозицій (археологія, етнографія, ремесла крою, зброя, твори сакрального мистецтво, органний зал), а також ряд виставок художніх творів митців України (кар­тини, скульптури, вишивки)

На сьогоднішній день проведено значний об’єм робіт у Збаразькому замку: відреставровані приміщення замкового палацу, реконструйовані каземати і приміщення кордегардії, піднято з руїн в’їздову вежу, відреставровані підвальні приміщення, здійснено мощення внутрішнього подвір’я замку. Поряд з цим проведено значний об’єм робіт по відновленню інших пам’яток міста — церкви Преображення Господнього (XVII ст.), монастиря та костелу отців Бернардинів (XVII ст.) та інших.

Ще більш масштабні роботи розпочато у селищі Вишнівець, цьому сприяло прийняття «Комплексної програми збереження та використання пам’ятки століття у селищі Вишнівець Збаразького району Тернопільської області» та в місті Скалаті Підволочиського району.

Паралельно з цими важливими роботами, заповідник налагодив наукову, збиральницьку, виставкову, видавничу та екскурсійну діяльність. Проведено ряд наукових, в тому числі міжнародних конференцій, серед яких:

 • «Трипільський світ та його сусіди» 2001 р.
 • «Актуальні питання збереження архітектурних пам’яток краю» 2003 р.
 • «Древні землероби Європи: нові відкриття та гіпотези» 2004 р.

Періодичними стали археологічні розкопки поселень періоду енеоліту, черняхівської культури, середньовічної доби. Науковцями заповідника підготовлено до друку ряд історичних досліджень, серед яких: «Битва під Збаражем 1649 року», «Костел, отців Бернардинів», «Археологічна Збаражчина», «Збараж. Історія. Будівництво. Архітектура», «Вишневецький замок».

Не менш вагомою є й робота зі збору предметів старовини, в якій беруть участь наукові працівники заповідника: в продовж останніх років завдяки їхнім зусиллям для майбутніх поколінь укра­їнців від рук контрабандистів врятовано тисячі предметів, які могли бути втрачені для держави назавжди. Зараз у запасниках заповідника зберігається понад 50 тисяч експонатів. Основою фондів Національного заповідника є колекційні збірки килимів ручної роботи, вишитих рушників, настінних годинни­ків, меблів і музичних інструментів 16—19 ст., кераміки, археологічних знахідок, сак-рального живопису, нумізматики, боністики. Значну частину фондових матеріалів становлять рідкісні документи підпільної референтури ОУН, зразки озбро­єння воїнів УПА. Є в запасниках заповідника колекції стародруків релігійного змісту, двотомні видання «Кобзаря» 1893 року, прижиттєві видання І. Франка, Лесі Українки, О. Чайковського, Б. Лепкого, скульптури знаменитих середньовічних майстрів — А. Осінського та І. Пінзеля.

У заповіднику були організовані десятки виставок митців з усіх куточків України і зарубіжних країн. Особливою популярністю серед відвідувачів користуються вистав­ки дерев’яної скульптури Володимира Лупійчука з Тернополя, які передають незламність козацького духу, ікон отця Блажейовського з Риму (Італія), виставка писанкарства Аки Перейми і Тані Осадци (з США), виставки робіт родини Лектей з Тернополя «Хресна дорога Ісуса Христа» та багато інших виставок, відвідувачами яких були більше 40 тисяч гостей з усіх кінців нашої держави, а та­кож з близького та далекого зарубіжжя.

У заповіднику налагоджена видавнича діяльність. Періодично видається журнал «Збараж — місто в Медоборах», вийшли в світ журнали «Збаразький замок», «Галицька брама. Збараж», більше 10 різнопланових путівників про заповідник.

У заповіднику налагоджена співпраця із зарубіжними науковими та музейними установами, серед яких: Ермітаж (Росія), Краєзнавчий музей м. Ісперіх (Болгарія), Інститут матеріальної культури м. Санкт-Петербурга (Росія), Археологічний музей м. Гран-Прісіні (Франція), Міжнародна школа гуманітарних досліджень Південної і Східної Європи Варшавського університету (Польща), Університет штату Кентуккі (США).

Національний заповідник сьогодні — це сучасний музей, який щорічно відвідують десятки тисяч туристів, для яких відкрито виставкові зали Збаразького, Вишневецького і Скалацького замків, вишукані ресторани — «Легенда» у Збаражі, оригінальний органний зал на 80 міст, що працює в одному із флігелів Збаразького замку і аналогів якому немає в Україні, готель, розташований у мальовничому призамковому парку.

Сьогодні можна з впевненістю сказати, що Національний заповідник у місті Збаражі зайняв і утримує достойне місце серед аналогічних закладів України. А якщо брати до уваги його порівняно невеликий вік (наприклад, заповідник «Софія Київська» створено у 1944 р., Кам’янець-Подільський історико-архітектурний заповідник — у 1977 р.) то заповідник у м. Збаражі можна безперечно віддати перше місце серед подібних закладів, утворених за останні десятиріччя. Але це багато до чого зобов’язує і спонукає. Вкрай важливо сьогодні не втратити здобутого, зуміти зберегти і примножити набуте для прийдешніх поколінь, для майбутнього України.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1902 публікацій.

Залишити відповідь