КРИЖАНОВСЬКИЙ Ярослав Йосипович

КРИЖАНОВСЬКИЙ Ярослав Йосипович (20.07.1932, м. Бучач, тепер Тернопільська область, Україна) — лікар-хірург, педагог. Завідувач кафедри загальної хірургії №2 з курсом військово-польової хірургії НМУ ім. О.О. Богомольця, доктор медичних наук, професор, академік Академії наук вищої освіти України, заслужений працівник народної освіти України, Відмінник охорони здоров’я, Винахідник СРСР.

Відомий вчений і талановитий хірург народився в м. Бучачі на Тернопільщині. Знання, набуті в середній школі, стали міцним фундаментом для вступу до Станіславського (нині Івано-Франківського) медичного інституту.

Ще в студентські роки Ярослав Йосипович проявив інтерес до хірургії та привернув увагу викладачів своїми здібностями і працьовитістю.

Після закінчення з відзнакою медичного інституту в 1955 році почав працювати викладачем Бучацького медичного училища та ординатором-хірургом міжрайонної лікарні, а згодом і заступником головного лікаря з поліклінічної роботи.

Саме в цей період молодий хірург набуває досвіду самостійної праці, оволодіває ургентними операціями, успішно оперує на органах черевної порожнини, сечостатевої системи, з приводу політравми та ін.

У 1961 році Я.Й. Крижановський вступає до аспірантури при кафедрі ортопедії і травматології Київського медичного інституту ім. О.О. Богомольця. Достроково виконує і успішно захищає кандидатську дисертацію «Оперативне лікування вродженого вивиху стегна у підлітків і дорослих».

Глибокий науковий пошук, величезна клінічна праця завершуються у 1979 році успішним захистом докторської дисертації «Оперативне лікування переломів і псевдоартрозів шийки стегна», у якій відпрацьовані власні методики на рівні винаходів.

Ярослав Йосипович у 1964 році обирається асистентом, а з 1970 року — доцентом цієї ж кафедри. У 1981 році переходить працювати доцентом на кафедру хірургічних хвороб санітарно-гігієнічного факультету, де викладає військово-польову хірургію і очолює клініку ортопедії і травматології лікарні.

1985 року обирається на посаду професора цієї кафедри, а в 1994 році стає її завідувачем. У 1987 році назначається на місце декана з інтернатури, яке займав протягом 18 років. На цій посаді був піонером з організації навчання інтернів на кафедрах ВНЗ.

Головним напрямом наукової і клінічної діяльності стає розробка нових методик реконструктивно-відновних операцій при захворюваннях і травматичних ушкодженнях набутих і вроджених деформаціях стопи, великих суглобів, кісткової пластики при переломах, остеомієліті, хірургічного лікування переломів і псевдоартрозів шийки стегнової кістки, ендопротезування суглобів та ін.

Вчений є автором 14 винаходів і 6 патентів на методи операції, автором понад 200 праць та ряду методичних рекомендацій. Розроблені ним методики знайшли широке застосування в практичній травматології.

Під його керівництвом захищені 5 кандидатських та 1 докторська дисертації, а також на стадії завершення ще дві докторських та дві кадидатських дисертації. Я.Й. Крижановський вдало поєднує педагогічну діяльність з науковою і лікувальною працею.

Девіз професора-педагога: «Викладати — це не лише вчити інших, але й постійно вчитися самому!». Член спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій в НМУ, у НДІ ортопедії і травматології.

За досягнення в лікувальній, винахідницькій і науково-педагогічній роботі йому присвоєне звання «Заслужений працівник народної освіти УРСР», нагороджений медалями виставки передового досвіду в народному господарстві УРСР, Почесними грамотами МОН і МОЗ України.

Ярослав Йосипович — принциповий, надзвичайно вимогливий до себе й інших, водночас чутливий та уважний — здобув велику повагу і любов співробітників, студентів, професорсько-викладацького складу Національного медичного університету.

Джерела:

КРИЖАНОВСЬКИЙ Ярослав Йосипович [Текст] // Науковці України — еліта держави / автор-упоряд. Я. Білейчук. — Київ, 2010. — Режим доступу: http://logos-ukraine.com.ua/project/index.php?project=nued&id=70, вільний.

Полякова, І. КРИЖАНОВСЬКИЙ Ярослав Йосипович [Текст] / І. Полякова  // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 239.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2511 публікацій.

Залишити відповідь