КОЦИК Роман Іванович

11.04.2018 | Автор: | Категорія: Діаспора

КОЦИК Роман Іванович (01.12.1895, с. Хмелева, нині Заліщицького району Тернопільської області — 11.04.1970, м. Рочестер, штат Нью-Йорк, США) — український інженер, агроном-дослідник, громадсько-політичний діяч.

Народився 1 грудня в 1895 році в с. Хмелева у сім’ї місцевого пароха УГКЦ отця Івана Коцика. Навчався у Кіцманській та Перемишльській гімназіях. Під час навчання у Перемишльській українській гімназії був провідником другого гуртка пласту дванадцятого відділу «Сянової Чайки». У 1927 році закінчив Високу Агрономічну школу у Відні.

Під час І Світової війни — вояк армії Австро-Угорщини, потрапив до російського полону, звідки 1917 р. втік. У місті Балта був секретарем обласного комітету Селянської спілки. Брав участь в українізації гімназії та комерційної школи, в якій викладав. Дописував до місцевої української преси.

Після проголошення ЗУНР працював урядовцем державного Повітового комісаріату в Заліщиках. Начальник відділу Міністерства фінансів УНР, урядовець з особливих доручень при Міністерстві Внутрішніх Справ УНР (м. Кам’янець-Подільський).

Після війни повернувся до Хмелеви, де працював над розвитком насіннєвого господарства в Шутроминській фундації (сільсько-господарська дослідна станція, в 1936–1939 роках був членом польської помологічної комісії на території південного Поділля.

Після організації Іваном Гафтковичем фірми «Podolie» (укр. «Поділля») працював у її Віденському представництві (разом з Корнилом Крушельницьким, Б. Зонтаґом), яка розширювала ринок збуту безрог (свиней) з Бучацького повіту.

Після націоналізації маєтку виїхав до Німеччини (1939), у 1949 році переїхав до США (м. Меріленд, Рочестер (Нью-Йорк), де працював у городництві.

Проводив наукові дослідження як агроном, дописував до українських журналів «Сільський господар», «Практичне садівництво», «Жіноча доля», «Наше життя», автор праць з помології.

Брав участь у політичному та громадському житті України. Брав участь в написанні історично-мемуарного збірника Бучач і Бучаччина (автор розділів «Бучач при кінці XIX і з початком XX ст.», «Пам’яті визначного промисловця»).

Помер 11 квітня 1970 року в Рочестері (Нью-Йорк).

Джерело

Барна, В. Коцик Роман Іванович  [Текст] / В. Барна, Б. Мельничук // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 205.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2023 публікацій.

Залишити відповідь