ШУМЛЯНИ: костел, 1934-1935

Шумляни лежать на віддалі 21 км на захід від Підгайців. Західною частиною села протікає потік Бибелка, притока Дністра. На 1880 р. в селі мешкало 1210 осіб, серед яких 1027 греко-католики, 228 римо-католики, 50 юдеїв, 4 ін. Римо-католицька громада належала до кукільницької парохії. В селі була церква свв. Бориса і Гліба або свв. Романа й Давида.

Ідея будови каплиці у польській громаді виникла у міжвоєнному часі. Меценатами виступили Шумлянські і Гулемські. Роботи почалися 1934 року і завершилися 1935.

Зі спогадів мешканців Шумлян: «Цеглу випалювали в селі. Будівництво вели майстри з польської шумлянської громади, покрівельні роботи – майстри з сусідніх громад. 1935 р. костел був освячений, священик походив з Бокова». У Шематизмах 1930-х років посвята каплиці не відзначена.

Радянська окупація 1939 року мала трагічні наслідки для місцевих поляків. Зі свідчень очевидців, шумлянські поляки разом з Шумлянським і Гулемським були замордовані; жінкам і дітям вдалося втекти. Після того костел тривалий час стояв неужитком.

1950 р. були зняті хрести, а 1954 р. у будівлі влаштували комору на озимину, 1958 р. – молочарню, 1978 р. – приймальню тютюну, відтак склад міндобрив. 1987 року з ініціативи директора радгоспу був проведений ремонт костелу, після чого його використовували для «урочистих подій» – реєстрації новонароджених та шлюбів. 2001 року до костелу перенесли бібліотеку.

Костел розташований в центральній частині села, на колишніх землях Шумлянських та Гулемських. Будівля скромна, та одночасно монументальна Мурована з цегли, отинькована, складається з однонавової брили з заокруглено вівтарною частиною, вкритої високим стрімким дахом під бляхою, та північної захристії під трисхилим дахом.

Освітлена чотирма великими вікнами: півциркульне завершеними у північній і південній стінах, видовжене з сегментною перемичкою -у чільній західній стіні над хорами, півциркульне з заплечиками – на осі вівтарної частини.

Центральна частина чільного фасаду – з прямокутним головним входом та великим вікном – підкреслена ризалітом з двома бічними лізенами, східчасте завершена стіна якого піднімається до гребеня даху. Внутрішній простір каплиці перекритий пряслами фальшивого хрестового склепіння. За відсутності коштів на ремонтні роботи, сучасне приміщення бібліотеки оббили цератою.

Широкі сходи, що ведуть до костелу, додають йому підкресленої монументальності.

Джерела:

Бойко, О. Костели Підгаєччини [Текст] : історико-архітектурні нариси / О. Бойко // Підгайці та Підгаєччина: 350-річчю Підгаєцької битви гетьмана Петра Дорошенка присвячено : науково-краєзнавчий збірник. – Вип. 2. – / упоряд. С. Колодницький. – Тернопіль, 2017. – С. 442- 458.

Іванишин, Б. Шумляни [Текст]  / Б. Іванишин, В. Уніят // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 655.

Колодницький, С. Шумляни [Текст]  /С. Колодницький, У. Коропецька, Б. Мельничук // Тернопільщина. Історія міст і сіл: у 3-х томах. Том 3. – Тернопіль, 2014. – С. 202-204 : фот.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2977 публікацій.

Залишити відповідь