КОСТЕЛ МАТЕРІЇ БОЖОЇ НЕУСТАННОЇ ПОМОЧІ | Трибухівці

КОСТЕЛ МАТЕРІЇ БОЖОЇ НЕУСТАННОЇ ПОМОЧІ
48431, Тернопільська обл., Бучацький район, село Трибухівці

Трибухівці (з 1964 по 1991 – Дружба) — велике село (4,2 тис. мешканців) на виїзді з Бучача в сторону Чорткова. Відомо з XVI століття, а в 1672 році згадано в щоденнику відомого мандрівника Ульріха фон Вердум. У першій половині XIX століття власниками Трибухівці була вірменська родина Кржістофовічів.

У кінці століття село перейшло Корнелію Городиському герба Корчак, а після його смерті — синові Францишко. Городиський мали в Трибухівцях еклектичний палац, який не дожив до наших днів.

Нічим особливо примітним село не відзначається лише на перший погляд, на погляд з вікна машини чи автобусу по дорозі до Бучача: каплички, хрест про відміну панщини, старий цвинтар, де виділяється високий хрест на могилі отця Лушпинського, пам’ятник визволителям у скверику, костел при дорозі…

Перший, ймовірно дерев’яний, костел в Трибухівцях датується 1761 роком, тоді ж його освятили як костел Успіння Пресвятої Діви Марії.  У 1776-1785 роках костельні записи зафіксували чимало змішаних шлюбів між українцями та поляками.

Оскільки село мало велику кількість мешканців, то на початку ХХ століття було вирішено звести новий костел, одним з фундаторів якого був тогочасний власник Трибухівців Францішек Городиський.

Будівництво нового храму розпочалось у 1903 році й тривало два десятиліття. У 1923 році костел було освячено під титулом Неустанної Помочі Божої Матері. У 1933 році в Трибухівцях створено окрему парафію, відповідно і храм перетворився з філіального на парафіяльний.

У 1933-1935 роках було збудовано мурований парафіяльний будинок (за кошти місцевих жителів). 10 вересня 1936 року костел консекрував архієпископ Євгеній Базяк під титулом Матері Божої Неустанної Помочі. У 194?-1992 роках святиня була закрита.

В радянський час у святині влаштували спочатку зерносховище, а потім гараж. Коли в 1965 р. в Трибухівцях звели нормальний гараж, в костелі влада хотіла облаштувати спортивний зал, та селяни не погодилися. Віруючим храм повернули у 1993 році.

Костел відремонтовано та переосвячено в честь Матері Божої Неустанної Помочі. Головна ікона з нього весь час, поки храм не діяв, зберігалася в будинку жительки села Марії Криськів.

джерело

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2970 публікацій.

Залишити відповідь