ЛИТВИНІВ: Костел Благовіщення Пресвятої Богородиці

Литвинів. Костел Благовіщення Пресвятої Богородиці, 1938 р. с. Ливинів. Підгаєцький район. Тернопільська область
Село Литвинів лежить в долині Золотої Липи, 10 км на північний захід вц Підгайців. Першим власником села був Михайло Бучацький (1438), за часів якого в Литвинові був замочок з дерев’яними укріпленнями, відзначений під роком 1483.

По спадку село перейшло до Яна Бучацького (1454), сина Михайла, відтак до вдови по ньому Ядвіґи з Цебрівських Бучацької. Наступним власником був їхній син Ян (1469-1476).

Напевно, Ян домігся від короля магдебурзького права утворити завалівську парафію експозитом кс. Яном Баром не принесло результату, 1906 р. завалівська експозитура була включена до новоутвореного підгаєцьког деканату.  1923 р. з її терену виокремили експозитуру у Волиці, яка охоплюва Голгоче. Щойно 1925 р. в Завалові була утворена парафія.

Різні будівельні роботи на костелі велися впродовж тривалого часу. На 1868 будівля була більш-менш викінчена всередині, – однак ще на 1881 р. не була отинькована.

1888 р. старанням тодішнього експозита кс. Петра Нєдзвєдзького б) відновлений знищений пожежею дах, який з ініціативи кс. Станіслава Трихт покрили бляхою. 1900 року був закуплений новий орган.

джерело

Костел був розграбований російськими військами під час І Світової війни, напівзруйнованій плебанії влаштували лазню. У міжвоєнний час костел був відновлений.

У радянський час в закиненій будівлі влаштували колгоспний скла 1985 р. костел висадили в повітря, а на його місці звели школу. Донині зберегла плебанія, окремі костельні елементи перенесли до церкви.

Костел розташовувався на південь від церкви. Був мурований з каменю (22,0×9,0 м), однонавовий, з трансептом та захристіями. Архітектоніка будівлі була виразною у стилістичному вирішенні.

Контрофорси, які укріплювали бічні стіни, стрілчасті віконні та дверні прорізи, пінаклі зі стрімкими дашками, якими завершувалися наріжні контрфорси, сиґнатурка над причілком чільного фасаду надавали костелу ґотичного характеру.

Джерела:

Бойко, О. Костели Підгаєччини [Текст] : історико-архітектурні нариси / О. Бойко // Підгайці та Підгаєччина: 350-річчю Підгаєцької битви гетьмана Петра Дорошенка присвячено : науково-краєзнавчий збірник. – Вип. 2. – / упоряд. С. Колодницький. – Тернопіль, 2017. – С. 442- 458.

Колодницький, С. Литвинів [Текст]  / С. Колодницький, Г. Кунька, В, Уніят // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 367-368 : фот.

Коропецька, У. Литвинів [Текст]  /У. Коропецька, Б. Мельничук // Тернопільщина. Історія міст і сіл: у 3-х томах. Том 3. – Тернопіль, 2014. – С. 185-186 : фот.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2977 публікацій.

Залишити відповідь