КОПИЧИНЦІ. Дерев’яна церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього

Копичинці. Дерев’яна церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього з дзвіницею з 1630 року. Одна з найбільш ранніх дерев’яних будівель на Поділлі, відноситься до пам’яток української народної архітектури.

Переглянути на карті →

Храм був збудований з дубів у 1630 році без жодного гвіздка. Часто церкву називають Гетьманською. За народними переказами її було побудовано козаками або при їхній безпосередній участі. Храм побудовано в класичному стилі на колишньому присілку Кутці.

У книжці «Чотири тижні в Галичині» Ст. Карвовський пише, що фундатором церкви чесного Хреста на Кутці був Мартин Лудецький, якому, видно, в той час належала частина «Гетьманщини» – Кутець. Як довго це було – невідомо.

Знаний мандрівник епохи козацького бароко Павло Алепський згадував: «Народні майстри України нагромадили величезний досвід у дерев’яній архітектурі. Будівничий геній народу виявив себе попри всю недосконалість техніки будівництва. Простою сокирою споруджувались і звичайнісінькі хати, і чудово прикрашені церкви».

Особливості

  1. церковне приміщення перекрите не плоскою стелею, а високим, вежеподібним зрубом. Українські храми цього архітектурного стилю ззовні мають вигляд вепс («бань»), згрупованих за певною системою (одна, три, п’ять, сім і дев’ять «бань»). Лише в українській архітектурі існує особливий конструктивний прийом – залом. Його винайшли українські зодчі ще в ХV ст. Зруб накривають пірамідальним верхом; на цю зрізану піраміду ставлять вертикальний зруб, накритий пірамідальним зрубленим склепінням. Ця комбінація похилих і вертикальних частин верху української дерев’яної церкви і є заломом.
  2. У храмі немає ні головних ні другорядних фасадів. Церква збудована на низькому фундаменті.
  3. Велика кількість сполучень і варіацій нижніх, середніх і верхніх частин споруди.

Інтер’єр

Храм уквітчаний вишитими рушниками, килими на підлозі та лавках, все це сприяє відповідному настроєві. Вражає своєрідність бані. Стіни поставленні з невеликим нахилом в середину, а лінії граней зрубів то наближаються в залом, то здіймаються вгору створюючи ілюзію руху і висоти.

На подвір’ї на захід від храму розташована дерев’яна, каркасна дзвіниця. Встановлення її припало на першу половину XVIII ст. Дзвіниця  кріпиться тиблями, накрита невисокими чотирискатним дахом.

Пам’ятка є однією з найбільш ранніх споруд побудованих на Поділлі, відноситься до витворів української народної архітектури. Там — старовинні образи і славнозвісний Хрест тверезості, під котрим не одна людина позбавилася згубної алкогольної пристрасті.

У 2010 році було оновлено зовнішній вигляд храму. Зараз церква відкрита для прихожан, вона є певним осередком духовного життя міста.

КОПИЧИНЦІ на історико-культурній мапі Тернопільщини

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2438 публікацій.

Коментарі (1)

  1. […] Дерев’яна церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього з дзвіницею з 1630 року. Одна з найбільш ранніх дерев’яних будівель на Поділлі, відноситься до пам’яток української народної архітектури. Продовжити читати →  […]

Залишити відповідь