КОЛЯНКІВСЬКИЙ Микола Спиридонович

 In Діаспора, Доброчинність, Журналісти | Редактори, Письменники | Літературознавці
Колянківський Микола Спиридонович (19.06.1912, Панівці Мельнице-Подільський район нині Борщівський район — 8. 10. 1985, м. Ніа­­ґара-Фоллз, провінція Онтаріо, Канада, похов. у с. Гермаківка Борщів. р-ну) – письменник, журналіст, гро­­мадський діяч, меценат; збирач мистецьких творів, фундатор однієї з найбільших у Канаді мистецьких галерей «Ми і світ».

 

Дитинство провів у с. Гермаківка. Вчився у гімназії Бучача і Станіславова. Закінчив Богословську академію у Львові в 1936 році. Опісля працював журналістом: був редактором щоденника «Краківські вісті» (Краків, 1942–1944), тижневика «Час» (м. Фюрт, Німеччина, 1945–1949).

 

У 1949 році переїхав до Парижа, де видавав український журнал «Ми і світ» (з 1950).

Виїхав до Канади. Засновник, видавець і редактор журналу «Ми і світ» (від 1950); водночас – редактор тижневика «Наша ме­­та» (1955–1958; обидва – Торонто). Згодом у 1957 році Микола Колянківський із дружиною Ольгою створили українську образотворчу галерею в Торонто «Ми і світ» — єдиний на той час мистецький заклад в Канаді,

Переїхавши до міста Ніагара-Фоллс у провінції Онтаріо, відкрив у 1970 мистецьку галерею та музей (в експозиції – ікона 18 ст. «Охтир­ська Богородиця», полот­на М. Бідняка, М. Глущенка, Я. Гніздовського, М. Кричевсь­кого, В. Курилика та ін.). 1971 відвідав Київ.

Писав фейлетони, гуморески і сатири під псевдом М. Точило: у Торонто були перевидані його збірки «Бомби на весело» (1947), «Амбасадори», «Товпа» та ін., у Києві – «Доброчинні таблетки» (Київ, 1991).

У 1985 р. Микола Колянківський раптово помер: з його смертю припинилося і видавання журналу «Ми і світ» після 36-ти років його випуску. Дружина Ольга намагалася активно продовжувати їхню спільну справу: організацію виставки творів Василя Курилика в Україні, першої на історичній прабатьківщині канадсього митця. Плани були величезні, і важко було подумати, що задумане не здійсниться. У червні 1990 року її не стало.

Джерело

Енциклопедія українознавства: Словникова частина [Текст] : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt