КЛИМИШИН Іван Тимофійович

03.09.2019 | Автор: | Категорія: Військовики

Автор: Невідомо – http://zhnyborody.te.ua/kzbir/zasvobodu/zs12.htm#12, PD-Ukraine, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=1301599

КЛИМИШИН Іван Тимофійович (псевдо: Крук) (1918, с. Верещаки, (нині – Лановецький район, Тернопільська область) — 07.05.1944, Лопушненський ліс, район с. Лопушне, Кременецький район, (можливо с. Лопушне, Лановецький район), Тернопільська область) — український військовик, поручник УПА, організатор перших збройних відділів УПА, командир куреня. Лицар Золотого Хреста бойової заслуги 2-го класу (1948, посмертно).
Народився в 1918 (за іншими даними, у 1919) у с. Верещаки, нині Лановецького району на Тернопільщині в сім’ї малоземельного селянина. Початкову освіту здобув у рідному селі. Згодом закінчив 7 класів Вишгородської школи, яка в той час називалась семінарією. За іншими даними навчався у Вишнівецькій ремісничій школі.

Під час навчання у Вишнівці в 1936 році вступив до ОУН, за що був засуджений та ув’язнений у Кременецькій тюрмі, згодом — у Березі Картузькій. У листопаді 1939 І. Климишин нелегально перейшов кордон і навчався в розвідувальній школі у Німеччині. У липні 1941 разом з Вавринюком повернувся в рідні місця.

Учасник похідних груп ОУН на схід України. В Києві у 1942 був заарештований гестапо, але по дорозі до тюрми втік. У 1942—1943 роках Іван Климишин повітовий військовий референт ОУН Кременеччини.

Повстанці під його керівництвом провели низку акцій: у лютому 1943 р. розбили залогу Кременецької тюрми і випустила на волю в’язнів, через місяць цю акцію повторили; навесні 1943 р. на шосе Шумськ-Кременець розбили колону німецьких автомашин, здійснили переможні бої з окупантами у селах Огризківці на Лановеччині, Великі Бережці на Кременеччині, Великі Дедеркали на Шумщині. Ось як подано в повстанському звіті інформацію про бої «Крука» від 11 червня до 10 липня 1943 року:

«За звітній час відділ Крука провів цілий ряд успішних акцій, котрі ще більше здеморалізували спокій ворога. Слід відмітити такі дії: 12.VI в с. Оришківці розбито шумський відділ німців, котрих заскочили під час пограбування ними села. З сторони німців 9 вбитих, кілька поранених, а решта втікла в паніці, гублячи по дорозі зброю. Зі сторони відділу один легко поранений…».

На території північної Тернопільщини основними провідниками УПА були: «Еней» (Петро Олійник) — командир воєнної округи «Богун»  та курінні «Кропива» (Василь Процюк) — шеф штабу УПА-Південь і «Крук» (Іван Климишин). У результаті діяльності керованих ними загонів велика частина території північної  Тернопільщини перебувала під контролем повстанців.

Наприкінці грудня 1943 р. відділ командира І. Климишина («Крука») проходив через Тернопільщину з Волині рейдом у Кам’янець-Подільську область. Здійснено прорив німецького оточення коло с. Іванкова і вихід на Чортківщину та Заліщанщину.

Під час переходу лінії фронту в 1944 р. «Крука» вистежили зрадники. У Лопушненському лісі замаскований енкаведист вистрілив йому в спину. Тільки через півроку тіло «Крука» перепоховано сотнею «Морозенка» в рідних Верещаках.

За хоробрість і вміле командування бойовими частинами УПА Українська Головна Визвольна Рада (УГВР) у 1948 році присвоїла йому посмертно звання поручника, нагородила Золотим Хрестом бойової заслуги 2-го класу.

Експозиція, присвячена «Круку», відкрита у колишньому штабі УПА, що в селі Антонівцях Шумського району. Ганною Кичук про бойовий шлях повстанського командира видана книга під назвою «Розстріляна юність» (Тернопіль : Лілея, 2006).

Джерела

Гамера, Н. Героям повстанського руху – молитва і пам’ять [Текст] : 9 жовт. у с. Верещаках встановлено мемор. дошку на родинному будинку легендарного курінного, коменданта повстанського табору УПА-Південь, що діяв в Антонівцях Шумськ. р-ну, І. Климишина на псевдо “Крук” / Н. Гамера // Голос Лановеччини. – 2016. – № 43 (21 жовт.). – С. 2 : фот.

Крайнєва, Г. Розстріляна юність [Текст] / Г. Крайнєва // Свобода. – 2006. – 4 листоп. – С. 3 : фот.

Олещук, І. Климишин Іван Тимофійович  [Текст] / Олещук І., Щербак Л. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 86.

Олещук, І. Легендарний курінний УПА “Крук” загинув від пострілу в спину [Текст] / І. Олещук // Шлях до прозріння : документи, спогади, публіц. і літ. твори про громад.-політ. життя 90-х років ХХ і поч. ХХІ ст. / І. Олещук. – Тернопіль, 2011. – С. 82-83 .

 

джерело

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2962 публікацій.

Залишити відповідь