КІНТЗЕЛЕ Олена Євгенівна

КІНТЗЕЛЕ Олена Євгенівна (12.06.1962, м. Тернопіль) — український живописець, графік. Член Національної спілки художників України (1994).

Олена КІНТЗЕЛЕ (дівоче прізвище Удіна) народилася 12 червня 1962 року в Тернополі.

Оленка виросла в сім’ї художників Євгена й Тамари Удіних.  Вільний від занять у Тернопільській середній школі № 4 час вона проводила у творчій майстерні батьків. Закінчила Тернопільську загальноосвітню школу І-ІІІ ст. № 4 та дитячу художню і музичну школи. Вчителями були Григорій Кузьменко, Ігор Зелінко, Галина Краковська.

Не один рік разом із батьками подорожували по Тернопільщині, Буковині й Верховині. Батьки писали етюди, робили замальовки, збирали матеріали для оформлення книжкових видань, які виходили у видавництвах “Каменяр” (Львів), “Карпати” (Ужгород). Разом з дорослими писала етюди й Оленка. Вона жила творчим життям своїх батьків та їхніх друзів.

Навчалася в Одеському державному педагогічному інституті ш. К. Д. Ушинського на художньо-графічному факультеті (1980-1985 pp., викладачі Віктор Єфіменко, Юрій Валюк). Відмінно захистила дипломну роботу на тему “Сучасні українські художники в дитячій книжковій ілюстрації”.

Працювала (1985-1996) викладачем на кафедрі образотворчого мистецтва і художньої праці в Тернопільському державному педагогічному інституті (нині – національний педагогічний університет) ім. В. Гнатюка.

Поряд 3 педагогічною діяльністю творчо працювала у різних видах образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва. Створила серію робіт у складній техніці офорту: “Натюрморт, відображення” (1983), “Вербова гілочка” (1984); досконало вивчала принципи книжкового оформлення і виконала серію ілюстрацій до українських народних казок.

Художні ілюстрації та художнє оформлення до казки “Курочка Ряба” (1985), виконані в техніці офорту, були експоновані й високо відзначені. Тоді ж написала багато пленерних етюдів, пробувала сили у живописі:

 • “Жіночий портрет” (1981),
 • “Портрет Вероніки” (1982),
 • “Порт в Одесі” (1983),
 • “Нічний порт”( 1984),
 • “Лютий в Одесі”,
 • “Одеський дворик”,
 • “Дерибасівська”,
 • “Автопортрет” (1985).

Вивчала історію мистецтв і написала роботу “Одеса очима Марка Шагала” (1984). У студентські роки брала активну участь у молодіжних виставках живопису і графіки.

Після успішного захисту дипломної роботи Олену запросили на роботу викладачем кафедри образотворчого мистецтва і художньої праці Тернопільського педагогічного нституту (1985). Викладацька діяльність тривала одинадцять років.

У цей час створила графічну серію “Іван Мердак – великий Лемко” (1987). Багато працювала  аквареллю. Вийшли чергові серії живописних робіт, присвячені Чорному – “Гурзуф”, “Гора Ледвідь” (1986) й Азовському морям — “Береги Азова”, “Азовське море. Човник”, Піщаний берег”, “Азовський лиман”, “Спомин” (1987).

Також полюбила Олена і різні квіти, часто відтворювала їх у натюрмортах. Серед них: “Польові квіти” (1986), “Квіти для батька” (1987) – ювілейний подарунок, “Проліски”, “Коник-стрибунець”, “Червона квітка” (1987). Ще навчаючись в Одесі, захопилася релігійною тематикою і створила низку живописних творів:

 • “Дзвін віри…” (1984),
 • “Різдво Христове”,
 • “Монастир”, “Почаївська лавра” (1995).

Брала участь у Міжнародному живописному пленері у Кам’янець-Подільському (1991). Живописні роботи “Кам’янець-Подільський”, “Золота колона”, “Башта Кармелюка”, “Кам’янець-Подільська фортеця” експонувала на своїх живописних виставках в Україні.

З 1994 року – член Національної спілки художників України. Із 1982 року учасниця обласних, зональних, республіканських, міжнародних виставок та пленерів. Індивідуальні виставки: у Тернополі (1987, 1992, 1993, 1995pp.): учасниця збірних виставок у Тернополі, Кременці, Бережанах, Івано-Франківську, в містах Пшемисль, Любачів, Жешув (усі — Польща, 1993p., 1994 p.). Твори зберігаються в музеях і галереях, приватних колекціях України, Польщі, Італії, Словаччини і США.

Любить працювати у техніці батик (гарячий батик): “Конвалії1” (2015), серія “Птахи Арізони”. Створює в живописі та графіці рослинні квіткові композиції. Підготувала серію Кременець – Батьківщина Юліуша Словацького”, яка експонувалася в Україні й Польщі.

Нині разом із донькою проживає у США (штат Арізона), продовжуючи працювати у станковому живописі, графіці, батику, займається розписом інтер’єрів.

джерела

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2023 публікацій.

Залишити відповідь