Борщівський район

Борщівський район

Україна
Тернопільська область
Код КОАТУУ: 6120800000
Тел. код: +380-3541
Поштові індекси: 48700—48771
Площа — 1 тис. кв. км.
Населення — 68,9 тис. осіб.
Утворений у 1940 році.
Розміщений у центральній частині області.  Районний центр — місто Борщів. Міській, двом селищним та 42 сільським радам народних депутатів підпорядковано 72 населених пункти.

Борщівський район — адміністративно-територіальна одиниця, один із сімнадцяти районів Тернопільської області, розташований в її південно-східній частині. Територія — 1006 км² (7.2% території Тернопільщини) — це третій за площею район в області після Теребовлянського і Гусятинського.

В районі розташовані крайні південна та східна точка Тернопільщини. На півночі межує з Чортківським, на заході із Заліщицьким районами, на півдні від Хотинського і Заставнівського району Чернівецької області район відділяє річка Дністер, через котру в межах району немає жодного мосту, межа з Кам’янець-Подільським та Чемеровецьким районами Хмельницької області, що розташовані на сході, проходить по річці Збруч.

Географічні дані

Знаходиться на південному сході Тернопільської області. Річка Збруч на сході відділяє район від Хмельницької, а Дністер на півдні — від Чернівецької областей. Це один з найбільших щодо площі і населення район.

Цей південний агрокліматичний район називається ще «теплим Поділлям». Протікають річки: Дністер, Серет, Збруч, Нічлава; 15% території займають ліси. Ґрунти — лесовидні суглинки з карпатською галькою. Район багатий мінеральними джерелами, лікувальними грязями. У Скалі-Подільській, Сапогові, Горошовій працюють заводи і цехи розливу мінеральних вод, у с. Більче-Золотому працює грязелікарня. Є родовища вапняків, будівельних матеріалів.

Історична довідка

Борщівщина – надзвичайно багатий край на археологічні пам’ятки різних історичних епох. Ученими досліджено і введено у наукову літературу 120 пам’яток археології. У туристично-рекреаційному плані найбільш привабливими об’єктами є карстові печери (Кришталева, Озерна, Оптимістична, Вертеба, Ювілейна), які мають статус пам’яток природи державного значення, крім цього, печера Вертеба є унікальною археологічною пам’яткою періоду трипільської культури.

Загалом, за кількістю пам’яток природи, історії та культури район займає одне з провідних місць в області — з 295 пам’яток природи на його долю припадає 72, у т.ч. державного значення – 12.
Оригінальним є пам’ятний знак – флюгер, встановлений у с. Окопи, де, як кажуть, «півень на три держави піяв», а сьогодні це три області: Тернопільська, Чернівецька і Хмельницька.

Заслуговують уваги пам’ятки садово-паркового мистецтва державного значення: Більче-Золотецький і Скала-Подільський парки, Гермаківський дендропарк, Касперівський заказник, чимало пам’яток — дерев, вік яких налічує по 200-500 років.

Серед цінних пам’яток історії та матеріальної культури – дерев’яні церкви XVII-XVIII ст., Вал Траяна – залишки оборонної системи римлян, поселення і поховання трипільської та черняхівської культури, доби пізнього палеоліту і бронзи, слов’янські городища і кургани часів Київської Русі, середньовічні замки, палаци XIX ст. На період перебування в складі Королівства Польського (1434–1569) та Речі Посполитої (1569–1793) територія району входила до складу Подільського воєводства

Через район у 1902-1903 роках пролягав один із шляхів транспортування більшовицької газети «Искра» в Росію, восени 1922 року проходив бойовий шлях партизанської групи «Червона двадцятка». Практично пам’ятки залишилися з усіх історичних епох.

Важливою віхою в історії національно-визвольної боротьби 40-50 років на Борщівщині була підпільна друкарня УПА в с. Озерянах, її видання плекали у народі патріотизм, високе почуття відповідальності перед поневоленою Батьківщиною.

Промисловість

Родючі землі, теплий клімат сприяють розвитку в районі сільського господарства різних форм власності, на сьогодні успішно працюють 100 фермерських господарств. Розвинута харчова, переробна промисловості, виробництво будівельних матеріалів. Усього ж у районі працює 18 підприємств. Населення району обслуговує 180 лікарів, кількість лікарняних ліжок – 360, 556 осіб середнього медперсоналу.

Культура

Нараховується 62 загальноосвітні школи, 31 дошкільна установа, агротехнічний коледж І-ІІ рівня акредитації, ПТУ, 4 школи естетичного виховання, школа мистецтв, ДЮСШ, 2 будинки творчості, станція юних техніків, 2 музеї – історико-краєзнавчий і художньо-меморіальний.

Культурно-освітню роботу ведуть 66 бібліотек, 75 клубних установ, 2 будинки культури, Палац студентів, бази відпочинку ТДЕУ, ТДПУ, Чортківського медичного коледжу, санаторій реабілітації (с. Більче-Золоте). У Борщівському районі виступають футбольна команда «Борщів», 36 футбольних і 2 волейбольних команди.

Вшановується пам’ять воїнів, загиблих у Другій світовій війні. З цією метою в районі встановлено 51 пам’ятник. Багата народними талантами Борщівщина. Тут нараховується 15 народних аматорських колективів та один зразковий. Розвинуто хорове та фольклорне мистецтво. Відомі в краї та Україні:

 • народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Збручани»;
 • народна аматорська хорова капела «Елегія»;
 • зразковий аматорський дитячий хор «Пролісок»;
 • народні аматорські обрядово-фольклорні колективи сіл Кудринці і Мушкатівка;
 • Мельнице-Подільський народний аматорський оркестр народних інструментів, народний аматорський ансамбль музики
 • ін.

Працює два народних аматорських театри — м. Борщева та с. Дзвинячка. І не дивно, що в районі люблять співати, танцювати, вшановують народні традиції. Це продовження славних традицій Борщівщини. Здавна тут плекали духовні надбання. Знаменно, що саме в цьому районі, в с. Бурдяківцях, у 1911 р. було встановлено у вигляді хреста перший на Тернопільщині пам’ятник Великому Кобзареві.

Уродженці району – відомі діячі української культури, літератури і мистецтва, вчені: М.Старицький, Л. Левицький, С. Маковський, М. Колянківський, М. Роженко, Л. Стасюк, Г. Герасимович, Я. Гніздовський, В. Зуляк, Я. Кондра, лауреат Державної премії ім.Т.Г.Шевченка Р. Андріяшик, нагороджена орденом «Княгині Ольги» ІІІ ст. Ганна Костів-Гуска, І.Верхратський, В.Юрчак та ін. Тут бували І. Франко, М.Кропивницький, Лесь Курбас.

На його території – памаліт. Стоянки (60 тис. р. до н.е.), поселення й окремі пам’ятки культури, печери Вертеба – всесвітньо відома пам’ятка археології та природи, пам’ятка Михайлівський скарб, скіфські старожитності (жертовний камінь печерного храму IX ст.).  Збереглися залишки оборонної системи римлян — Траянів вал, 10 давньоруських городищ, руїн середньовічних оборонних замків 16-18 ст., культові споруди та палаци XVI – XIX століть, храми.

Серед пам’яток природи— карстові печери Оптимістична (с. Королівна), Озерна (с. Стрілків ці), Кристальна (с. Кривче); заказники — Дністровський каньон, Гермаківський дендропарк. Чимало ботанічних пам’яток — дерев, яким по 200-500 р., і рідкісних рослин — реліктів.

Великі селища

Районний центр — м. Борщів. Розташований на р. Нічлава (притока Дністра), за 110 км від обласного центру, є залізнична та автостанція. Населення — 12100 чол. Перша згадка датується 1456 р., у 1629 р. Борщів отримав магдебурзьке право.

Основні підприємства: цукровий, спиртовий, тютюновий заводи. Значну просвітню роботу проводить Борщівський історико-краєзнавчий музей. За останнє десятиріччя ним видано 10 випусків «Літопису Борщівщини», що є важливою віхою у вивченні історії району.

Борщів має давні й міцні фольклорні традиції. Відоме місто двома історично складеними галузями народного мистецтва – вишивкою і килимарством. Найдавнішою пам’яткою архітектури в місті є Успенська церква 1886 року. В Борщеві встановлено пам’ятники Т. Шевченку, І. Франку, Лесі Українці.

У районі є два селища міського типу: Мельниця-Подільська (до 1940р. – Мельниця-над-Дністром), за 35 км від Борщева, та Скала-Подільська (до 1940 р.- Скала-над-Збручем), за 15 км від райцентру. Скала-Подільська дала світу кількох діячів української культури. Тут народилися М. Левицький (1873-1927) – музичний діяч, диригент, засновник першої на Буковині української музичної школи ім. М. Лисенка в Чернівцях, та актор В. М. Юрчак (1876-1914).

У містечку знаходиться туристська база, розташована в мальовничому старовинному парку, щороку тут відпочивають тисячі туристів.


Дізнатися більше:

Бережанський район | Борщівський район | Бучацький район | Гусятинський район | Заліщицький районЗбаразький районЗборівський район | Козівський район | Кременецький районЛановецький район | Монастириський районПідволочиський район |  Підгаєцький район | Теребовлянський районТернопільський районЧортківський район | Шумський район |

Об’єднані територіальні громади |

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2963 публікацій.

Коментарі (8)

 1. […] Карта Тернопільської області: Борщівський район » Т… до Борщівський агротехнічний коледж […]

 2. […] Карта Тернопільської області: Борщівський район » Т… до Борщівський агротехнічний коледж […]

 3. […] Карта Тернопільської області: Борщівський район » Т… до Борщівський агротехнічний коледж […]

 4. […] Карта Тернопільської області: Бучацький район » Тернопільщина до Карта Тернопільської області: Борщівський район […]

 5. […] Карта Тернопільської області: Борщівський район […]

 6. […] Борщівський район » Тернопільщина 13.02.2017 о 11:55 […]

 7. […] Борщівський район » Тернопільщина 13.02.2017 о 14:48 […]

Залишити відповідь