КАПЕРУШ | Народний аматорський обрядово-фольклорний колектив

КАПЕРУШ  — народний аматорський обрядово-фольклорний колектив с. Новосілка Заліщицького району. У 1943 році двадцять п’ять дівчат і хлопців села Новосілка Заліщицького району зібралися у читальні на першу репетицію хору. Керівником був Дмитро Бей. Та невдовзі кілька співаків пішли у повстанську армію, декотрі співачки, за співпрацю з нею, були вивезені до Сибіру, Дмитро Бей був розстріляний фашистами.

Через деякий час хором почав керувати Ярослав Іванович Стадник. А влітку 1953 року, вчитель восьмирічної школи Костянтин Прокопович Осадчук згуртував дзвінкоголосих співачок і створив жіночий вокальний ансамбль із членів ланки Василини Ковбіньки. Отже, це була, як тоді називали, хор-ланка.

У 1960 році керівником колективу став випускник Тернопільського державного музичного училища – Остап Онуфрійович Кілик. Народився 29 квітня 1940 року. До репертуару хор-ланки входили українські народні пісні, твори професійних, самодіяльних авторів. Вона неодноразова виступала у Києві, на Чернівецькому телебаченні, у Тернополі, Заліщиках, її слухали у Пензі.

У 1973 році колективу присвоєно звання народного аматорського. У подальших роках його репертуар складали народні твори: ліричні, стрілецькі, повстанські пісні, коляди, щедрівки, гаївки, весільний обряд, обжинки, інструментальна музика, танці, які Остап Онуфрійович збирав у інших селах.

Народний аматорський обрядово-фольклорний колектив, який назвали «Каперуш», представляв мистецтво рідного краю на фестивалях «Червона рута» в Чернівцях (1989), у Запоріжжі (1990), колядував, віншував, мешканцям міста Сянок у Польщі (1995).

У 1996 році став лауреатом обласного конкурсу виконавців фольклору, народних обрядів і звичаїв на здобуття премії ім. Володимира Гнатюка. Канадсько-українська фірма «Кобза» в Києві зняла про колектив відео-касету, Київська кіностудія ім. О. Довженка фільм – «Веселі музики» (1919).

Остап Онуфрійовитч Кілик працював до 2002 року, до останніх днів свого життя. У 2003 році керував колективом Михайло Богданович Михайлюк , який закінчив Чортківське педагогічне училище ім. Василя Барвінського, у 2004 році – Наталя Михалівна Бойчук, яка закінчила Теребовлянське вище училище культури.

Джерело:

Славетні постаті Тернопільщини [Електронний ресурс] / підгот. Б. Сененька // Facebook.Тернопільський обласний методичний центр народної творчості. – Режим доступу: https://www.facebook.com/ternopilomcnt. – Назва з екрана. – Дата публікації: 15.01.2019. – Дата перегляду: 21.01. 2019.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2963 публікацій.

Залишити відповідь