КАЛІШЕВСЬКИЙ Брунон

06.08.2018 | Автор: | Категорія: Художня фотографія
Калішевський Брунон (пол. Brunon Kaliszewski; ? — 17 лютого 1935, Тернопіль) — один із перших фотографів Тернополя.

Учасник січневого повстання 1863 року. Замолоду втратив ногу і ціле доросле життя пересувався за допомогою дерев’яного протеза. Активіст ремісничого об’єднання «Ґвязда», скарбник товариства ім. Костюшки.

Відомий в Тернополі як майстер фотографії. Мав власне фотоательє (пасаж Адлєра, нині вулиця Олени Кульчицької), яке почало працювати від 1895. У своєму закладі виконав десятки тисяч фотографій, на багатьох з яких зберіг для історії обличчя тернополян.

На звороті паспарту своїх фотографій він давав графічне зображення кам’яниці, де містився салон (почав працювати приблизно у 1895), і напис польською: “Художнє фотоательє, Брунон Калішевський – Тернопіль, Пасаж Адлєра, власний будинок”.

Крім портретів і сімейних знімків, у цього фотографа-художника є серія світлин тернопільських костелів. Він запам’ятався тернополянам тим, що пересувався за допомогою дерев’яного протеза. Його, учасника польського повстання 1863 року, знали ще й як активіста ремісничого об’єднання “Ґвязда”.

На фото цього майстра, крім згадуваної адреси – Пасаж Адлєра (тепер вулиця О. Кульчицької) – є ще й вулиця Міцкевича. Яка з них давніша, встановити не вдалося. Помер Калішевський у 1935. Коли Калішевський помер, місцева преса в некрологах подавала допис: «Відійшов особливий свідок епохи».

Джерело

Бойцун Л. Калішевський Брунон [Текст] / Л. Бойцун, І. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т . — Т. 2. К–О – Тернопіль, 2005. – С. 18.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2769 публікацій.

Залишити відповідь