ХИЖДЕУ Александру

ХИЖДЕУ Александру (Гишдеу, Гашдеу, молд./рум. Alexandru Hâjdău (Hasdeu), 30.11.1811, с. МізюринціКременецького повіту Волинської губернії, Російська імперія, тепер Шумського району Тернопільської області, Україна — 09.11.1872, м.Хотин, похований в с.Керстенці, тепер Хотинського району Чернівецької області) — молдовський письменник, вчений-історик, почесний член Румунської Академії наук (з 1870 року).

 
Олександр Хиждеу народився 30 листопада 1811 року в волинському селі Мізюринці (нині Тернопільської області Україна) в сім’ї польського, єврейського і віддалено молдавського походження.

Згідно сімейними переказами, після загибелі його прапрадіда Стефана Хиждеу (сина хотинського піркелаба Єфрема Гіждеу) в битві під Хотином у 1673 році його сини Микола, Георгій-Лупашко і Янкул були усиновлені молдавським господарем Стефаном Петричейку і отримали прізвисько «Петричейку».

Пізніше їм було даровано шляхтетское звання і вони оселилися в Польщі. Батько письменника, Тадей Іванович (Іоановіч) Хиждеу (1769-1835), син Іоана Хиждеу і Маргарити Піоркушевской, походив з Польщі і теж був літератором, з 14 років писав вірші польською мовою. Мати – хрещена єврейка Валерія Хрізантовна Хиждеу (пом. 1860) – була домогосподаркою і займалася вихованням синів, Олександра та Болеслава.

Тадей Хиждеу познайомився зі своєю другою дружиною (після хрещення Валерією) під час служби в австрійській армії на Волині, залишив сім’ю (дружину і сина) і оселився в селі Мізюринці, де проживала родина його нової дружини.

З 1822 року Олександр Хиждеу разом із братом учився в благородному пансіоні при Кишинівської духовної семінарії. У 1830 році закінчив юридичний факультет Харківського університету.

Починаючи зі студентських років вивчав українську і молдавський фольклор, опублікував перші твори на фольклорному матеріалі в московському «Віснику Європи», а після його закриття – друкувався в «Телескопі». У 1832 році оселився в бессарабському містечку Хотині, працював у місцевому ремісничому училищі, одружився на дочці литовського поміщика Єлизаветі Теофіловне Даушке.

У середині 1830-х років жив у матері в селі Керстенці (Крістінешти, де народився його єдиний син), потім влаштувався вчителем математики і французької мови у Вінницьку гімназію. Викладав логіку та російську словесність у Кам’янець-подільської чоловічої гімназії (1842-1843), потім займався адвокатською практикою в Тульчині та Балті.

У 1850 році був звинувачений в корисливості й у супроводі царських жандармів повернувся в Бессарабську область. Деякий час жив у брата в Новоселиці, а з 1851 року – в Кишиневі, де йому врешті-решт було дозволено знову зайнятися адвокатською практикою. Тут його син Тадей (згодом відомий румунський письменник Богдан Петричейку Хашдеу) навчався в гімназії, ставши потім вільним слухачем в Харківському університеті.

У 1860 році померла мати письменника – Валерія Хиждеу, і на початку 1861 року Олександр Хиждеу покинув Кишинів і переїхав в Керстенці, село в Хотинському повіті Бессарабської області, де він провів решту 12 років життя і помер в 1872 році.

У 1830 році опублікував с

  • Статті:
    • «Дві молдавські пісні» (1830),
    • «Румунські народні пісні російською мовою» (1833),
    • «Бессарабський літератори» (1835)

в журналі «Вісник Європи», «Телескоп»;

  • цикл віршів: «Молдавські сонети »(1837),
  • історичну повість« Дука »(1830),
  • новелу« Князювання Арнаута »(1872).

Писав байки, займався складанням зібрання творів Г. С. Сковороди, склав чотиритомний словник – «Нарис лексикону молдавської мови».

Олександр Хиждеу був одним з перших дослідників творчості Г. С. Сковороди. Його перу належить нарис «Григорій Сковорода Варсави» (1835).

СІМ’Я

Син – Богдан Петричейку Хашдеу (Тадей Олександрович Хиждеу) – румунський письменник, поет, філолог, публіцист , історик.

Внучка – Юлія Хашдеу – румунська поетеса.

Молодший брат -Болеслав Тадейович Хиждеу(1812-1886) – російський літератор, публіцист, історик . Публікувався в «Одеському віснику» та ін Обидва брати разом написали книгу «Три молдавські легенди» (1842).

ТВОРИ

Домна арнеутулуй, Кишинеу, 1955, Кишинів, 1956.

Поезія, проза, публіцистика, листи, думки, нотатки, Аналекта / Олександр Хиждеу; [Сост. Н. Н. Романенко; Біогр. нарис і коментар. П. Т. Балмуша; Худож. М. Бачинський], 317, с., Л. мул. мул. 21 см, Кишинів, Літ. артістіке 1986.

 

ДЖЕРЕЛА

Бачинський, А. Д. «Оголошення» О. Хиждеу про видання творів Г. С. Сковороди  [Текст] : публікації та повідомлення / А. Д. Бачинський// Радянське літературознавство. — 1964. — № 3. — С. 134—136.

Будзей, О. Учитель, що став класиком  [Текст]: ювілеї / О. Будзей // Подолянин. — 2011. — 25 листопада. — С. 8.

Назаренко, Є. Д. Олександр Хиждеу в Кам’янці-Подільському  [Текст] / Є. Назаренко // Матеріали X Подільської історико-краєзнавчої конференції. — Кам’янець-Подільський, 2000. — С. 476—478.

Осетрова, Г. Олександр Хиждеу — доля інтелігента  [Текст]  / Г. Осетрова // Матеріали Міжнародної наукової конференції «Роль націй і народів у формуванні історико-культурної спадщини Хотинщини» (жовтень 2003 року)

Семчинський, С. В. Хиждеу  [Текст] / С. В. Семчинський // Українська радянська енциклопедія : [в 12-ти т.] / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — Т. 12 : Фітогормони — Ь. — Київ, 1985. — С. 134.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2975 публікацій.

Залишити відповідь