ХОТОВИЦЬКИЙ Олександр Олександрович

07.08.2017 | Автор: | Категорія: Церковні діячі
ХОТОВИЦЬКИЙ Олександр Олександрович (11.02.1872, м. Кременець  – після 1937), протопресвітер.

Народився в родині ректора Волинської духовної семінарії Олександра Хотовицького. Навчався у Волинській семінарії та Санкт-Петербурзькій духовній академії, яку закінчив магістрантом в 1895 році.

Рукопокладений у сан священника в 1896 році в США. Настоятель Свято-Миколаївського приходу. Створив 12 православних приходів на Східному узбережжі США. Редактор журналу, що виходив   англійською та російською мовами «Американський Православний Вісник». У цьому журналі регулярно друкувалися статті редактора.

Олександр ХОТОВИЦЬКИЙ взяв діяльну участь у створенні єпархіального Православного товариства взаємодопомоги та будівництві в Нью-Йорку собору святителя Миколая, який став окрасою міста.

З 1914 по 1917 роки був протоієреєм Успенського собору в Гельсінгфорсі (Гельсінкі), в Фінляндії. У серпні 1917 року протоієрей Олександр був переведений до Москви з призначенням ключарем кафедрального храму Христа Спасителя.

Після жовтневого перевороту заарештовувався 6 разів за релігійну діяльність; був засуджений на 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. У вересні 1924 року – на 3 роки висилки в Туруханський край (нині РФ).

Не зважаючи на наближення страшних часів, священик організовує православне братство, бере участь у помісному соборі 1918 року. А вже 1920 року його вперше заарештовують. Офіційне обвинувачення – за викладання Закону Божого дітям.

На початок антицерковної кампанії на квартирі Олександра Хотовицького проходили засідання комітету по збору коштів на допомогу голодуючих. Влада активно відстежувала подібні засідання, і слідкувала за тим куди надходять зібрані кошти. Через рік отця Олександра заарештували знову.

Тепер його звинувачували на другому московському процесі, під час якого судили більш ніж сто священнослужителів і мирян, який проходив у листопаді-грудні 1922 року. На допитах священик поводив себе дуже мужньо, намагався захистити тих, хто брав участь у спільних засіданнях, але і своєї вини не визнавав.

Його засудили до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна, але через рік амністували. А  восени 1924 року отця Олександра відправили у трирічне заслання в Туруханський край.

Із заслання виснажений священнослужитель повернувся в 1928 році. Допомагав заступнику Патріаршого місцеблюстителя митрополиту Сергію (Страгородському) в управлінні церквою. У 1930-ті роки служив настоятелем храму Ризоположення на Донський вулиці.

Під час чергового гоніння  на православну церкву 1937 році протоієрея Олександра Хотовицького заарештували востаннє. Його розстріляли 19 серпня того ж року і поховали на Донському кладовищі.

У 1994 році Олександр Хотовицький був прославлений у лику святих. У Кременці, родинному місті святого, серед розписів кафедрального собору святого Миколая Чудотворця, є ікона мученика Олександра Хотовицького.

Дізнатися більше → 

Джерело

Ткачов, С. ХОТОВИЦЬКИЙ Олександр Олександрович [Текст] / С. Ткачов // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 562.

Article Source

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2625 публікацій.

Залишити відповідь