ГУТЯНСЬКІ ДЖЕРЕЛА | Бережанський район | Тернопільська область

13.11.2018 | Автор: | Категорія: Пам'ятки природи

ГУТЯНСЬКІ ДЖЕРЕЛА — гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Розташована поблизу с. Нараїв Бережанського району поряд із садибою лісництва, в кв. 29 Нараївського лісництва Державного підприємства «Бережанське лісомисливське господарство», у межах лісового урочища «Нараївська дача».

Оголошена рішенням Тернопільської обласної ради від 18 березня 1994 року «Про внесення змін та доповнень до мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду та затвердження Списку дикорослих рідкісних, реліктових, ендемічних рослин області, що підлягають особливій охороні».

Площа 2,00 га. Під охороною підземні джерела, що утворюють ряд рукотворних ставків між горбами у мальовничій долині. Джерела питної води, низхідні. Підстилаючими водотривкими породами служать щільні жовтувато-сіро-білі літотамнієві вапняки перекриті потужною товщею
четвертинних відкладів.

Одне з джерел розташоване біля ґрунтової дороги на правому схилі балки майже у самому її верхів’ї. У плані утворює невелику овальну западинку, з якої витікає потічок зі слабо помітною течією.

Дно кам’янисте, складене дрібно- і грубоуламковим матеріалом вапняку. Біля джерела для рекреантів є облаштована невеличка площадка з дерев’яним столиком та лавками. Одне з джерел каптоване бетоном з вивідною металічною трубою.

Вода має добрі смакові якості, прозора, без запаху. Використовується для пиття. Твердість води становить 5,2 (Мг-екв/л). Дебіт джерела, зі слів місцевих жителів, практично не змінюється впродовж року, хоча й, поза сумнівом, залежить від режиму опадів.

Земельна ділянка під Пам’яткою природи перебуває у користуванні державного підприємства «Бережанське лісомисливське господарство».

Джерела:

Сліпченко, І. Гутянські джерела [Текст] / І. Сліпченко // Тернопільський енциклопедичний словник: у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль, 2004. – Т. І : А- Й. – С. 442.

Унікальні перлини Тернопільщини [Текст] / В. М. Черняк, Г. Б Синиця, І. О П’ятківський. – Тернопіль, 2014. – С. 74.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2441 публікацій.

Залишити відповідь