Громницький Володимир Петрович

ГРОМНИЦЬКИЙ Володимир Петрович (1862, с. Красне, нині Калуського району Івано-Франківської обл. — 23.11.1938, м. Тернопіль) — церковний  і громадський діяч.

о. Володимир Громницький був сином о. Петра Громницького, пароха в Краснім, калуського повіту. О. Володимир мав ще двох братів, Сидора, що був директором гімназії у Львові і о. Євгена, що був деякий час катехитом в Тернополі, після в Золочеві.

У 1895 році очолив Тернопільську парафію (від 1893 керував її адміністрацією). Був діяльний в організації та роботі українських товариств. Як голова «Рідної школи» сприяв діяльності освітніх установ: дівочої гімназії, учнівських бурс, товариства «Просвіта», Руського та Педагогічного товариств, «Української бурси», Міщанського братства, Марійських дружин тощо.

«15 квітня 1899 року окружний суд зареєстрував вперше на Поділлі «Повітове товариство кредитове». Ініціаторами створення, як згодом його називали, «Руського банку» і подальшої його діяльності були священики Володимир Громницький та Григорій Чубатий, адвокати Станіслав Чикалюк, Сидір Голубович та Остап Постригач, радники суду Алоїзій Добрянський, Антін Негребецький, Роман Сосновський та інші. Банк вдалося врятувати — установа у 1914-1916 рр. працювала у приміщеннях парафії. Більше того, отець Володимир зберіг готівку і повернув значну частину вкладів…».

© Любомира Бойцун «Тернопіль у плині літ».

Ідею шпиталю — притулку для старців на вул. Медовій — о. Громницькому вдалося втілити ще до Першої світової. При ньому діяв епідемічний шпиталь. А за рік до смерті Володимир Громницький очолив комітет будівництва інфекційного відділу при шпиталі.

З початком І Світової заарештований і до 1918 року перебував на засланні в російському місті Перм. Після повернення повернувся до своїх обов’язків та громадського життя міста. Придбав ділянку (на сучасному бульварі Т. Шевченка) для будівництва парафіяльної церкви та здійснити задуму не встиг. Помер 26 грудня 1938-го. Похований на Микулинецькому кладовищі.

Джерело:

Кузьмович, Л. ГРОМНИЦЬКИЙ Володимир [Текст] / Л. Кузьмович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 421.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1124 публікацій.

Залишити відповідь