ГОРНЯТКЕВИЧ Андрій Дeм’янoвич

ГОРНЯТКЕВИЧ Андрій Дeм’янoвич ( 31.08.1937, с. Кривеньке, нині Чортківського району Тернопільської області) — письменник, редактор, мовознавець, професор-філолог, бандурист, дослідник кобзарства. Член НТШ.

Народився 31 серпня 1937 р. у с. Кривеньке Тернопільського повіту. Середню освіту закінчив у Сетон Гал школі (1955), потім здобув ступінь бакалавра (1959), пізніше – ступінь магістра (1962) у Сиракузькому університеті. Закінчив Каліфорнійський університет.

Учився грати на бандурі у В. Юркевича та З. Штокалка. У 1973 р. емігрував до Канади, поселився в Едмонтоні, працював у Канадському інституті українських студій, у 1976 р. став професором Альбертського університету.

В репертуарі – думи та народні пісні. Перекладав англійською мовою „Кобзарський підручник” З. Штокалка, (Едмонтон, 1989; українське видання – Київ, 1993). Автор статей з проблем українського мистецтва в журналі „Бандура” (Нью-Йорк) і „Народна творчість та етнографія”(Київ).

Учасник науково-практичних конференцій з проблем кобзарства в Україні. Українське телебачення зняло телепередачу „Шлях до себе” про А.Горняткевича, яка неодноразово транслювалась в Україні. Приїжджаючи в Україну виступає з науковими лекціями і як бандурист. В репертуарі:

  • „Дума про Марусю  Богуславку”,
  • пісня Г. Сковороди „Всякому городу нрав і права”,
  • багато укр. нар. пісень
  • та ін.

Член Української вільної академії наук, Наукового товариства імені Шевченка, Національної спілки композиторів України, брав участь у діяльності Правописної комісії НАНУ в 1990-х рр. ХХ століття. Автор праць:

  • «Contemporary Ukrainian»,
  • «Contrastive Linguistics Ukrainian-English»,
  • багатьох праць про кобзарське мистецтво.

Джерела:

Горняткевич, А. Кобза-бандура: спроба історичного підсумку  [Текст] / А. Горняткевич // Збірник на пошану Григорія Китастого у 70-річчя з дня народження. – Нью-Йорк: УВАН, 1980 – C. 62-66.

Горняткевич,  А. Кобза чи бандура? [Текст] / А. Горняткевич // Пам’ятки України. – 1995. – № 1. – C. 58-60.

***

Марунчак, М. Горняткевич Андрій  [Текст] / М. Марунчак // Біографічний довідник до історії українців Канади. – Вінніпег: Накладом УВАН у Канаді, 1986. – С. 154.

Гаврильцьо, І. Горняткевич Андрій Дeм’янoвич [Текст] / І. Гаврильцьо, М. Фуг // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 400.

Жеплинський, Б. М.  Горняткевич Андрій Дeм’янoвич [Текст] / Б.М. Жеплинський, Д.Б. Ковальчук // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник. – Львів, 2011. – С. 55.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2977 публікацій.

Залишити відповідь