ГІРНЯК Юстин

 In Діаспора, Церковні діячі
Гірняк Юстин [Justyn Hirniak] (11.02.1877, м. Бучач, нині Тернопільська область – 16 .07.1958, м.Ремі (штат Пеннсильванія, США)  – священик Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ), громадський діяч.

Народився 11 лютого 1877 р. у Бучачі Австро-Угорської імперії. Закінчивши богословські студії у Львові, 1 вересня 1899 р. був висвячений на священика.

З вересня 1899 р. до січня 1902 р. був священиком-помічником при парафії УГКЦ в с. Гвіздець (нині Івано-Франківська обл.). Коротко працював катехитом у школах в Коломиї, а на початку 1903 р. повернувся до душпастирської роботи, ставши парохом у с. Тязів (Івано-Франківська обл.).

З 1912 р. працював катехитом у Станіславі (нині Івано-Франківськ; у 1772-1918 та 1939-1962 рр. – Станіслав, 1918-1939 рр. – Станиславів). Був заочним аспірантом при богословському факультеті Віденського університету, однак початок Першої світової війни не дозволив йому завершити докторат.

В часі війни надавав духовну опіку в декількох селах, які залишилися без священиків. У серпні 1915 р. став деканом Єзупільського деканату УГКЦ. У 1920 р. поселився в с. Ямниці (нині одне з найбільших сіл Івано-Франківської обл.), де в грудні того року став парохом.

У 1928 р. був назначений радником Єпископської консисторії в Станиславові, а в 1932 р. – деканом Станиславівського деканату та почесним крилошанином при Єпископській капітулі. У Ямниці був також провідним громадським діячем.

Був ініціатором відродження місцевого товариства «Просвіта» (заснованого 1896 р.) і його першим головою, одним із засновників місцевого відділення тіловиховного товариства «Сокіл» (1929 р.) та опікуном гуртка молодіжної організації Пласт. Був активним у різних українських організаціях у Станиславові, та членом Богословського Наукового Товариства у Львові.

Виїхавши в червні 1944 р. на відпочинок у Лемківщину, у зв’язку з наступом радянських військ на Західну Україну вже не повернувся до Ямниці. Через Чехословаччину дістався до Австрії, де в 1945 р. зупинився в Інсбруці.

Інсбруцьким римо-католицьким єпископом був назначений деканом усіх українських таборів переміщених осіб і парохій в Тиролі. Сам став душпастирем УГКЦ в Інсбруці, де також був головою Братства св. Андрея. Згодом коротко жив у Міттенвальді в Німеччині.

Завдяки старанням апостольського візитатора для українців греко-католиків у Західній Європі єпископа Івана Бучка, у 1948 р. переїхав у Сполучене Королівство для душпастирської роботи в Українській Католицькій Церкві (УКЦ) у Великій Британії.

У 1948-51 рр. був парохом УКЦ в м. Рочдейл у північно-західній Англії. Завдяки його заходам парафія отримала від місцевої Римо-католицької парафії церкву і церковний дім у виключне користування за мінімальну орендну плату.

У 1950 р. став співініціатором (з Марією Лук’яненко) заснування в Рочдейлі першого в Сполученому Королівстві суботнього українського дитячого садка, і був його духовним опікуном.

У грудні 1951 р. виїхав у США, де працював священиком-помічником при парафіях УКЦ у м. Нью-Гейвен (1951-56 рр.) та у Філадельфії (1957-58 рр.), і був духовним опікуном Пласту в США. Серед його публікацій –

  • «Коротка біблійна історія Старого і Нового Завіта» (Станиславів, 1930),
  • «Плян навчання релігії в народних школах» (Станиславів; 1932),
  • «Малий катехізм християнсько-католицької релігії» (перевидано: Лювен, 1946),
  • статті в «Українському житті» (Станиславів) та інших газетах у 1920-30-х роках.

В останні роки життя працював над словником староцерковнослов’янської мови, який почав укладати ще в 1941 р.

Помер 16 липня 1958 р. у містечку Ремі (штат Пеннсильванія, США); похований на українському католицькому цвинтарі Св. Марії, Фокс-Чейс, Філадельфія.

Джерело

Кравець, Р.  Гірняк Юстин [Електронний ресурс] / Р. Кравець // Українці в Сполученому королівстві : інтернет-енциклопедія. — [Великобританія ?], 2008—2018. — Режим доступу: http://www.ukrainiansintheuk.info/ukr/02/hirniak-u.htm, вільний.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt