ГЕРШЕЛЬ Льюїс Роман

ГЕРШЕЛЬ Льюїс Роман (Herschel L. Roman; 29.09.1914, м. Шумськ —  02.07.1989, м. Сієтл, США) — генетик, президент товариства генетики США, член Національної академії наук, почесний доктор Університету П’єра і Марії Кюрі (м. Париж), почесний доктор технічних наук, президент міжнародного Конгресу дріжджів генетики і молекулярної біології, почесний доктор університету Міссурі. Золота медаль фонду Крістіан Хансен (Данія), медаль «За заслуги» університету Міссурі – Колумбія, медаль Томаса Хант Моргана.

Роман Гершель народився в Шумську 29 вересня 1914 року. У 1921 році  Роман з мамою переїхали до США, куди перед І Світовою війною емігрував батько. Родина поселилася у північній Міннесоті, де народилися брат і сестра Романа, а сам він почав відвідувати громадську школу. Пізніше хлопець переїхав до родичів в Сент-Луїс, щоб відвідувати середню школу у великому місті.

У 1932 році Роман вступив до університету Міссурі, який закінчив з відзнакою. Ще навчаючись в університеті, почав займатися науковою роботою, був технічним помічником Люїса Стадлера, брав участь у розробці ультрафіолетових фільтрів.

У 1942 році Гершель здобуває докторську ступінь, тоді ж він був призначений на свою першу і єдину академічну посаду на кафедрі ботаніки в університет Вашингтона.  З початком ІІ Світової війни Роман служив капітаном армії повітряних сил США. До університету Вашингтона Роман Гершель повернувся в 1946 році, спрямувавши свої дослідження на цитогенетику кукурудзи.

Через 13 років в університеті штату Вашингтон Роман Гершель очолив новостворену кафедру генетики. Тоді ж заснував і сам редагував щомісячник, який висвітлював дослідження в області генетики.

Значну частину своєї діяльності присвятив реалізації програми підготовки аспірантів. З його ініціативи з 1965 року що два роки проводились міжнародні зустрічі генетиків. У 1976 році Роман Гершель переніс інсульт і, як наслідок, права рука була паралізована повністю, а нога – частково. Це було важким ударом для людини, яка до цього була фізично сильною і дуже активною.

У складний період свого життя Роман зібрав всю свою силу і рішучість та з допомогою дружини Керіл Кан, з якою щасливо прожив п’ятдесят років, перебудував своє життя. У 1980 році, у віці шістдесят п’ять років, Гершель залишив посаду завідувача кафедрою. Тоді ж він отримав міжнародне визнання своєї роботи в поведінці хромосом та генетичній рекомбінації.

До кінця життя Роман Гершель продовжував проведення досліджень з генетики. Останню наукову працю вчений завершив за кілька днів до смерті. Помер 2 липня 1989 року. Для кращих студентів університету Вашингтона, які проводять генетичні дослідження, діє стипендіальний фонд його пам’яті.

Джерела

Gartler, S. Herschel L. Roman — Genetics [Текст] / S. Gartler, D. Stadler  // Genetics / Genetics Society of America. — Bethesda, Maryland1990. — Vol. 126(1). — Режим доступу: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1204114/pdf/ge12611.pdf. вільний.

ESPOSITO, M. S. ROMAN September 29, 1914-July 2, 1989  [Електронний ресурс] / MICHAEL S. ESPOSITO // Biographical Memoirs: V.70 08/ National Academy of Sciences. — Washington, DC: The National Academies Press, 1996. — Режим доступу: https://www.nap.edu/read/5406/chapter/17#349, вільний.

Матвіюк, А. Уродженець Шумська очолював кафедру генетики у Вашингтоні [Електронний ресурс] / А. Матвіюк // ШУМСЬК INFO. — Шумськ, 2018. — Режим доступу: http://shumsk.info/Уродженець-Шумська-очолював-кафедру/?fbclid=IwAR0s4VO260z5NnrLyefAcLxZTYtgM5GjnNZURRnch6DjLTBVBnE9VFt81Tc. вільний.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2891 публікацій.

Залишити відповідь