ФОРГЕЛЬ Михайло Якубович

ФОРГЕЛЬ Михайло Якубович (27.08.1952, с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області — 29.09.2006, м. Тернопіль) — український діяч культури, театрознавець. Заслужений діяч мистецтв України. Художній керівник Тернопільського академічного драматичного театру імені Т. Г. Шевченка

Михайло Якубович Форгель народився 27 серпня 1952 року в селі Новосілка Підволочиського району. В ранньому віці залишився без батька, тому ростила його і виховувала мати, яка працювала прибиральницею у школі.

Закінчивши місцеву середню школу, хлопець поступив у Теребовлянське училище культури, а згодом в Інститут культури у Києві. Після навчання в столиці він вирушив до Москви, де поступив до Державного інституту театрального мистецтва.

Спершу Михайло Якубович працював на викладацькій роботі в Теребовлянському культурно-освітньому училищі, потім в обласному будинку народної творчості та обласному управлінні культури. Потім сім років був художнім керівником обласної філармонії.

З листопада 1992 року Михайло Форгель до останнього свого дня очолював обласний драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка.  Найпершим його рішенням було запрошення Федора Стригуна, який зробив кілька вдалих постановок української класики – «Суєта», «Житейське море» та «Хазяїн» І. Карпенка-Карого. Завдяки цьому збереглася трупа, робота всіх міцно об’єднала.

За 14 років роботи Михайло Якубович зробив величезний внесок для майбутнього театру. З його ініціативи і його працею відкрилося акторське відділення в музичному училищі, випускники якого поповнили театральну трупу. Під керівництвом Форгеля трупа вперше побувала за кордоном – на театральному фестивалі в Англії.

Ще однією великою перемогою Михайла Якубовича став фестиваль «Тернопільські театральні вечори. Дебют».  За п’яти років фестиваль відвідали гості з Польщі, Македонії, Англії, Сербії. «Тернопільські театральні вечори» були продовженням справи Леся Курбаса та його однодумців, які засіювали театральну ниву новими ідеями.

В репертуарі крім п’єс І. Карпенка-Карого та Марка Кропивницького з’явилися твори М. Куліша, Лесі Українки, М. Гоголя, Ф. Дюренматта, В. Шекспіра, Т. Уільямса, із сучасної драматургії – А. Крима та О. Вампілова. Театр підкорив серця не лише старшого покоління, а й молоді.

З ініціативи Михайла Форгеля Тернопільський театр став академічним, у пресі неодноразово з`являлись статті про здобуті ним перемоги на багатьох фестивалях.

У 2002 році Михайло Якубович за ініціативу і плідну працю став Лауреатом Всеукраїнської програми «Лідери регіонів». Він був справжнім лідером, за яким сміливо крокували актори, нічого не боячись.

29 вересня 2006 року Михайло Форгель помер від інфаркту.

2007 року засновано премію імені М. Форгеля фестивалю «Тернопільські театральні вечори. Дебют».

Михайло Форгель поєднав у собі директора, художнього керівника, адміністратора, продюсера й театрального діяча. Він любив театр понад усе, і всіх закликав: любіть театр, адже до театру заходить натовп, а виходить народ.

Джерело:

Михайло Якубович Форгель [Електронний ресурс] / підгот. Ю. Дуньчак // Facebook. Тернопільський обласний методичний центр народної творчості. – (Славетні постаті Тернопільщини). – Режим доступу: https://www.facebook.com/ternopilomcnt. – Назва з екрана. – Дата публікації: 27.06.2019. – Дата перегляду: 30.07. 2019.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2515 публікацій.

Залишити відповідь