ФЛІНТА Зеновій Петрович

ФЛІНТА Зеновій Петрович (1.09.1935—2.04.1988) — художник, кераміст, живописець, графік, член Спілки художників СРСР (1970), заслужений художник УРСР (1987). 

Народився 1 вересня 1935 року в с. Токах, нині Підволочиського району. У 1950 р. закінчив семирічну школу в рідному селі та Львівському училищі прикладного мистецтва ім. І. Труша. У 1959—1965 роках вивчав художню кераміку у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва, де живопис викладали Р. Сельський та К. Звіринський. У той час входив до яскравої творчої групи студентів, членами якої були А. Бокотей, Б. Галицький, Л. Медвідь тощо.

Працював у станковому та монументально-декоративному мистецтві (живопис, кераміка, скло). У живописі надавав перевагу пастелі та темпері. У кераміці особливу увагу приділяв технології розпису.  1968 – проходив стажування у Варшавській, Краківській і Вроцлавській мистецьких академіях. 1971 – очолив секцію декоративно-прикладного мистецтва Львівського відділення Спілки художників УРСР.

Упродовж 1965—1976 років З. Флінта працював викладачем на кафедрі художньої кераміки Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва. Брав активну участь у виставках — обласних, 95 республіканських, всесоюзних, а згодом і міжнародних. Так, у 1973 році був учасником Міжнародної виставки кераміки «Гданськ — 73» (Польща), а в 1974 році отримав почесний диплом за участь у Міжнародному конкурсі кераміки в м. Фаєнце (Італія).

У 1971 р. був обраний головою секції декоративно-ужиткового мистецтва. За роки діяльності на цій посаді він домігся дуже багато: з його ініціативи та особистого прикладу в роботі доведено до функціонального стану будівництво творчо-виробничих майстерень на ЛКСФ (Львівська керамічно-скульптурна фабрика).

Це дало можливість старту початківцям-керамістам, а також багаторічної праці досвідчених і знакових митців, підняло рівень львівської школи кераміки на дуже високий щабель. За час головування Зеновія Флінти організовано сотні різноманітних виставок: персональних, колективних, регіональних, міжнародних.

Зеновій Флінта — митець надзвичайно широкого кола зацікавлень, і впродовж усього короткого творчого життя у нього нерозривно перепліталися два найбільші захоплення — живопис і кераміка. Стихією Зеновія Флінти стали здебільшого настінні пласти і тарелі.

Спираючись на зразки народної кераміки, художник добивається простоти і лаконізму зображення шляхом стилізації форм, образно-декоративної мови кольору. Пласти «Соняшники» (1973), «Буксир» (1974), декоративні тарелі «Маки» (1976), «Яблука» (1976), захоплюють сміливістю колористичних рішень, метафоричністю образів.

Займався живописом, рисунком олівцем і пастеллю, художньою керамікою. У 1980 році створив неординарні портрети А. Бокотея, І. Марчука та Я. Мотики, художників Р. Сельського та З. Кецала, скульптора Е. Миська, поета М. Вінграновського, мистецтвознавця Є. Шимчук.

З великою любов’ю художник малював краєвиди рідного Поділля, Карпат, Галичини, Криму. Протягом 1982—1986 років діяла виставка робіт З. Флінти (спільно з Л. Медведем та О. Міньком), яка переїжджала з міста до міста (Львів, Вільнюс, Київ, Москва).

 

На обласній виставці в 1979 р. була виставлена робота «Сторінки історії Львова». Через кілька років Львів, його історія, архітектура повністю заполонила творчість З. Флінти і наче відродилася в численних пастелях, замальовках, живописі. Особливо яскраво це відтворилося у серії керамічних пластів «Народне зодчество» — узагальнена назва з огляду на цензуру.

У 1987 році художник створив серію декоративних керамічних пластів «Архітектура Львова». Серед найбільш відомих його живописних і графічних робіт — «Автопортрет» (1961), «Замок у с. Токи» (1963), «Вид на площу Ринок» (1987).

У 70–80-х роках працював у монументально-декоративному мистецтві у співавторстві з А. Бокотеєм, Ф. Черняком, Р. Петруком. Створив низку цікавих комплексних оформлень інтер’єрів громадських споруд (Трускавець, Львів, Хмельницький).

У 1980 р. став членом всесоюзної та республіканських комісій із декоративно-прикладного мистецтва, спілок художників СРСР та УРСР. У 1982 р. був учасником Міжнародної асамблеї кераміки в Угорщині. Вже будучи важко хворим, створив серію чудових овальних пластів, присвячених Львову.

Як член правління Львівської організації Спілки художників України, митець вів велику громадську роботу. Помер 2 квітня 1988 року в м. Львові. У 1994 році в м. Львові іменем художника названо вулицю, а в 1996 засновано премію ім. З. Флінти.

Джерела:

Зеновій Флінта [Електронний ресурс]  // ARTLVIVONLINE / автор і коорд. проекту: О. Кущенко. – Львів, 2014 – . – Режим доступу: http://art.lviv-online.com/zenovij-flinta (останній перегляд: 07.03.2019).

Флінта Зеновій [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 94—97 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 07.03.2019.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2706 публікацій.

Залишити відповідь