ЕЛИЇВ Дем’ян

17.08.2016 | Автор: | Категорія: Діячі культури й мистецтва
елиїв
ЕЛИЇВ Дем’ян (1891—1965). Народився 21 лютого 1891 року в м. Копичинці. Освіту одержав у Тернопільській гімназії та Львівській промисловій школі, де отримав диплом інженера-архітектора. На хліб насущний заробляв, працюючи підмайстром і майстром на різних будовах, що зводи­лись у місті і поза містом.

Працюючи підмайстром у майстра Костя Геваніцького, брав участь у будівництві Народного Дому в Копичинцях, будинку суду, поліції та частини (старої) сьогоднішнього Будинку культури. Здійсню­вав керівництво будовою читальні на Баворівщині, Калинівщині, багатьох приватних будинків у центрі Копичинець та в інших містах.

Будучи активіс­том громадсько-політичного життя у місті, бере участь у діяльності товариства «Просвіта», веде міську бібліотеку, обирається головою читальні «Просвіта» на Калинівщині, був ініціатором створення першого дитячого садочка в місті, господарських курсів для селян. Знаючи німецьку, польську, латинську та чеську мови, здійснив переклади багатьох історичних праць, що своїм змістом торкались історії рідного міста.

Все своє життя збирав і записував від старожилів відомості про історію краю, Копичинець, окремі історичні події, що не мали свого висвітлення в українській історії, особливо Копичинецького повіту. Любив мандрувати по навколишніх селах, містах, залучаючи до співучасті багатьох молодих людей. В час мандрівок збирав цінний історичний матеріал, який залишив у своїх неопублікованих історичних записках.

Помер 29 грудня 1965 року, залишивши після себе цінні рукописи з історичного минулого Копичинець та навколишніх сіл, більшість з яких документально підтверджені архівними джерелами, сьогодні вже втраченими. Його щоденники послужать корисним підтверджуючим матеріалом для багатьох, хто буде писати історію рідного краю.

Джерело:

Савка, Б. Копичинці: мандрівка через століття [Текст] / Б. Савка. – Тернопіль, 2001. – С. 552-554.

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2790 публікацій.

Залишити відповідь