ДЗВОНИ ЛЕМКІВЩИНИ, фестиваль лемківської культури

16.12.2015 | Автор: | Категорія: Фестивалі | Конкурси

 

Тисячі краян із багатьох областей України та з-за кордону збирає на початку серпня Всеукраїнський традиційний фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини». 

Сторінка фестивалю в мережі Фейсбук: https://www.facebook.com/dzvony.lem

Знайти на карті →

Лемки – західна етнографічна гілка українського народу, яка спокон віків проживає по обох схилах Карпат. Гори поділяють Лемківщину на дві частини, що розміщені на території трьох держав – Польщі, Словаччини та України. Північна – галицька, південна – словацька і закарпатська. Границі краю творять форму трикутника, поверну того вершиною на Захід, від р.Сян до р.Попрад. Територія Лемківщини простягається від західного кордону України на 130-150 км.

Протягом 1944-46 рр. на підставі «Угоди між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Польським Комітетом Національного Визволення про евакуацію українського населення з території Польщі до УРСР і польських громадян з території УРСР до Польщі» (09.09.1944) на Схід було депортовано 483 808 осіб і розсіяно майже по всіх областях України. Тисячі лемків у 1946-47 рр. повернули ся в Галичину, ближче до Карпат.

На Тернопільщині, зокрема, осіли 41 105 родин або 173 360 осіб. Ті, що залишилися на Закерзонні – 140 577 осіб, під час сумнозвісної акції «Вісла» (29 квітня – 12 серпня 1947), були депортовані на Захід – колишні німецькі території, що відійшли до Польщі. Частина переселенців повернулася на прабатьківські землі під час «хрущовської відлиги».

Кожного року в програму фестивалю в Монастириську входять: хід-парад учасників, відвідування музею, урочисте відкриття і закриття свята, запалення і гасіння ва три, прес-конференція для журналістів. Концертну програму відкриває літературно-музична композиція. У ніч з суботи на неділю – молодіжна забава.

Паралельно з концертом про водяться конкурси на знання історії Лемківщини, лемків ських традицій, звичаїв і побуту, бесіди і гумору. Тут можна оглянути виставки малярства і різьби, придбати часопис «Дзвони Лемківщини», «Лемківський Календар», тематичну літературу, пам’ятні сувеніри і значки, взяти участь у спортивних змаганнях і конкурсах.Протягом років, у першу суботу і неділю червня (з 2007 р. – серпня), незалежно від погоди, на Ватряному полі звучать лемківські пісні, музика і танці. 

Перші два фестивалі під назвою «Лемківська ват­ра» відбулися 1999 і 2000 в селі Гутисько Бережанського району Тернопільської області. Наступні проходили в урочищі «Бичова» неподалік від міста Монастириська. Незмінним старостою фесивалю є Михайло Тиханський.

І Крайовий Фестиваль лемківської культури, 5-6 червня 1999 

Проходив під назвою «Лемківська ватра». Головою оргкомітету був Ігор Дуда. Участь взяло близько 3 тисячі краян і гостей осіб, 40 мистецьких колективів і окремих ви­конавців з Галичини та Києва.

II Крайовий Фестиваль лемківської культури, 10-11 червня 2000

Головою оргкомітету цього і наступних фестивалів став Олександр Венгринович. Серед гостей фестивалю були народна артистка України Марія Байко, заслужений діяч мистецтв України Ольга Бенч. У концерті взяв участь заслужений артист України Іван Мацялко.

III Крайовий Фестиваль лемківської культури, 9-10 червня 2001

Фестиваль отримав назву «Дзвони Лемківщини» і проходив під гаслом «Цне мі ся за тобом, мій Лемківскій Краю». Фестиваль проводився в рамках заходів 10-річчя Незалежності України.

IV Крайовий Фестиваль лемківської культури, 8-9 червня 2002

Всеукраїнське товариство «Лемківщина» порушило клопотання про надання Крайовому Фестивалю статусу Всеукраїнського.

V Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 21-22 червня 2003

Було вперше піднято прапор Всеукраїнського товариства «Лемківщина». В концерті виступали 60 професійних та аматорських хорів, гуртів і окремих виконавців. Приїхав дитячий колектив із Польщі.

VІ Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 5-6 червня 2004

Вперше в концерті взяв участь народний артист України, уродженець міста Монастириська Роман Вітошинський. Виступали мистецькі колективи з багатьох областей України, а також Польщі та Сербії.

VII Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 4-5 червня 2005 

Прологом послужило театралізоване дійство «Земля, розіп’ята на Хресті історії» (режисер Анатолій Нечай). У концертній програмі взяли участь близько 60 колективів та окремих виконавців.

VIII Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 3-4 червня 2006

Свято розпочалося хід-парадом колективів у місті. Біля музею лемківської культури і побуту відбулися урочини з нагоди надання йому статусу обласного. Серед гостей був присутній секретар Об’єднання Лемків у Польщі Еміль Гойсак, народні депутати України.

У концерті взяли участь близько 80 колективів та окремих виконавців з трьох областей Галичини, Закарпаття, Полтавщини, Луганщини, Рівного і Києва. Виступали Степан Галябарда, Павло Дворський, Іван Мацялко, Богдан Сташків, Левко Дурко.

IX Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 4-5 серпня 2007 

Серед гостей були народні артисти України Марія і Ніна Байко, Богдан Сташків. З Польщі вперше приїхали голова Об’єднання Лемків Польщі Стефан Гладик та його заступник Василь Шлянта. Вітання учасникам фестивалю надіслав Президент України. У концерті взяли участь близько 70 колективів та окремих виконавців із трьох областей Галичини, а також Полтавщини, міст Києва, Житомира, Кіровограда, Черкас.

X Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 2-3 серпня 2008 

Ватряну сцену вирівняли і збільшили: її площа досягла 75,6 м². Збільшилася кількість лавок перед сценою, на яких могли розміститися до 1012 глядачів.

Фестиваль розпочав вступним словом голова ВУТЛ Олександр Венгринович. Під звуки Національного гімну та урочистої пісні «Гори наші»  були підняті прапори України і товариства «Лемківщини». Ватру запалив Михайло Громосяк у супроводі внуків переселенців. У святі взяли участь голова і заступник Об’єднання Лемків Польщі Стефан Гладик і Василь Шлянта. На Ватряному полі розпочато будову лемківської каплиці (архітектор Я. Козіна).

XI Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 1-2 серпня 2009

Фестиваль розпочався ходою-парадом учасників головною вулицею Монастириськ та покладанням квітів до пам’ятника Тарасові Шевченку. В концерті взяли участь професійні та аматорські колективи окремі виконавці з багатьох областей України, а також вокально-інструментальний ансамбль із міста Вербас (Сербія). Від 21:00 почалася молодіжна забава, що подовжувалася до світанку. Опівночі пролунав святковий феєрверк. У неділю на Ватряному полі було освячено новозбудовану капличку.

XII Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 7-8 серпня 2010 

Учасниками фестивалю були лемки з багатьох областей України, Польщі, Словаччини, Сербії, США, Канади, Молдови, Росії. Серед запрошених гостей були фольклорист і етнограф, академік Національної Академії наук України зі Словаччини Микола Мушинка, голова СФУЛО (Львів) Володимир Ропецький, заступник голови Об’єднання Лемків Польщі Василь Шлянта.

Поряд із лемківською капличкою споруджено дерев’яну дзвіницю, фундатором якої був голова агрофірми «Мрія» Іван Гута. На Ватряному полі відкрили «Мердакову хату» і виставку з 16 скульптур Івана Мердака. Народну творчість представляли близько 70 майстрів.

У концертній програмі взяли участь біля 50 мистецьких колективів та окремих виконавців із трьох областей Західної України, міст Києва, Житомира, Луганська, гості з Польщі, народні артисти України Іван Попович, Михайло Мацялко, бандурист Віктор Мішалов з Австралії.

XIII Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 6-7 серпня 2011 

Свято розпочалося підняттям прапорів, театралізованим дійством, благословенням священиків та урочистим запаленням ватри, яку вперше помістили в центрі Ватряного поля.

На фестивалі виступили близько 110 пісенних і танцювальних колективів та окремих виконавців. Вперше до Монастириськ завітав лемківський ансамбль пісні і танцю «Кичера» з Польщі під орудою Юрка Старинського.

XIV  фестиваль, 4-5 серпня 2012 

Фестиваль розпочався традиційним хід-парадом учасників фестивалю центральною вулицею Монастириська — від районного Палацу культури до Музею лемківської культури і побуту, з покладанням квітів до пам’ятника Тарасові Шевченку.

Концертна програма фестивалю почалося літературно-музичною композицією «В українськім величавім хорі, Лемківський голос чутно в добрий час». Відкрита ще одна хата-музей, в якій була розміщена документально-ілюстративна виставка про депортацію ˜1944-1947 років.

Цей фестиваль доповнився окремою дитячою сценою, біля якої діяли різноманітні атракціони. Дитяча ватрочка тривала майже чотири години. Вона зібрала численних глядачів — юних і дорослих. Біля дитячої сцени — наметове містечко, в якому діяла безкоштовна дегустація традиційних лемківських страв і напоїв.

XV Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 3-4 серпня 2013 

Крім сотні колективів, свою майстерність показали й кулінари, які приготували багато автентичних страв. Лемки перейняли чимало галицьких традицій. Організатори зуміли внести новинку у ватрівську програму. Кожне село району презентувало ідентичну лемківську страву.

XVІ Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 1–2 серпня 2015

На фестивалі 2015 року не було ходи вулицями Монастириськ, тільки театральні дійства біля пам’ятника Шевченкові, пам’ятного знака Жертвам депортації, а також покладання квітів у сквері Матері Божої на честь загиблих в АТО та Небесної сотні. серед гостей фестивалю – ансамбль «Кичера» (Польща), виконавці з Донеччини і села Переможне на Луганщині. Загалом з-поза меж Тернопільської області приїхало близько 30 колективів.

Джерело

XVІІ Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 6-7 серпня 2016

Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації про проведення XVII всеукраїнського фестивалю лемківської культури «Дзвони Лемківщини»

XVІІІ Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 5-6 серпня 2017

Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 26.06.2017, № 468-од «Про підготовку та проведення в області XVIII Всеукраїнського фестивалю лемківської культури «Дзвони Лемківщини».

ХІХ Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури, 3-5 серпня 2018

Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21.06.2018, № 490-од «Про підготовку та проведення в області XIX Всеукраїнського фестивалю лемківської культури «Дзвони Лемківщини».

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2515 публікацій.

Коментарі (1)

  1. […] Миколайович є незмінним старостою фестивалю «Дзвони Лемківщини», який проводиться щорічно в першу суботу серпня. […]

Залишити відповідь