Джерела Тернопільської області

Цілющі джерела на Тернопільщині можна знайти ледь не в кожному районі. Більше 450 років відоме джерело на околиці Смиківців Тернопільського району. В селі Ступки, що за 200 метрів від Підволочиського шосе можна відвідати Ступківське джерело. Як тут не згадати 104-метровий колодязь Свято-Духовського скита, що за 4 км від Почаєва?

Хвороби очей лікують водами із джерел у селах Улашківці, Лисівці, Слобідка Чортківського району. За переказами, вода із джерела «Від Ангела» біля церкви Ікони Казанської Божої Матері, що в селі Верещаки Лановецького району, зцілює хвороби внутрішніх органів. А неподалік від Лановець, в урочищі Лазьонка, є цілюще джерело, вода з якого користується великою популярністю у польських туристів…

Козацька криниця

Заліщицький район, с. Шутроминці. Переглянути на карті →

Біля джерела відпочивали козаки після переможного бою під Пилявцями, що на Хмельниччині. З тих пір і називають його «Козацькою криницею». Б’ючи із найглибших надр землі, вода й через століття не втратила ані своєї чистоти, ані лікувальних властивостей. І не одне покоління людей за десятки й сотні кілометрів приїжджають на береги Дністра, щоб зачерпнути з джерела сили й здоров’я.

Цілюща вода зі Стопи Богородиці

Тернопільська область, Кременецький район, м. Почаїв. Переглянути на карті →  

Знаходиться ця святиня в Успенському соборі за невеликою огорожею. Над Стопою стоїть жовтий скляний ковчег із шовковим платом, а на платі – зображення Стопи Богородиці; за ним – настінне барельєфне зображення явлення Богоматері. Під ковчегом на камені знаходиться слід самої Стопи з цілющою вологою.

Неподалік собору знаходиться колодязь прп. Іова Почаївського з цілющою водою.

Джерело Свято-Духівського скита

Тернопільська область, Кременецький район, м. Почаїв. Переглянути на карті → 

Чимало прочан отримують зцілення хвороб і від води з 104-метрового колодязя Свято-Духівського скита. СРСР-івські “владні уми”, щоб відігнати прихожан, влили в колодязь перероблене машинне масло. Пізніше колодязь був очищений і вода знову стала придатною для пиття. Тепер багато паломників знову мають можливість набрати води з монастирського колодязя.

Джерело Божої гори

Тернопільська область, Кременецький район, с. Великі Бережці. Переглянути на карті → 

За легендою, у XIII столітті на ній об’являлася і залишила на вершині доказ свого перебування — слід стопи — Божа Матір. На жаль, у радянські часи потужний вибух знищив і пам’ятку і кількох молільників, котрі жили у печерах під спаленою капличкою.

У давнину на вершині Божої гори стояв монастир, пізніше — кам’яна церква, а поряд – споруджена козаками Богдана Хмельницького у 1651 році капличка.

Джерело святої праведної Анни

Тернопільська область, Кременецький район, с, Лішня. Переглянути на карті →

Джерело (Озеро) Святої Праведної Анни — гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Розташована на східній околиці села Лішня Кременецького району Тернопільської області, за 100 м від авто­шляху Кременець-Стіжок-Шумськ, неподалік став­ка.

Перша історична згадка про джерело датується 1625 роком. Біля джерела стояла дерев’яна капличка у якій знаходилася фігура Св. Анни.  Оголошено об’єк­том природно-заповідного фонду рішен­ням Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2000 № 187. За легендою, якщо в нього тричі зануритися з головою, будеш здоровим протягом року.

Джерело Святої Анни в Зарваниці

Тернопільська область, Теребовлянський район, с. Зарваниця. Переглянути на карті →

У невеликому селі Зарваниця Теребовлянського району Тернопільщини розміщений один з п’ятнадцяти світових духовних Богородичних центрів, визнаних Вселенською католицькою церквою.  Ще в 1867 році Ватикан надав чудотворній зарваницькій іконі Матері Божої паломницький статус, а в наші дні її щорічно відвідують сотні тисяч паломників з усього світу.

Джерело Святої Анни в Зарваниці  освятили в дві тисячі дев’ятому році. Її фасад оздоблений мозаїкою Об’явлення Матері Божої. Мозаїка виконана з тих самих матеріалів, що й подібні композиції, які прикрашають всесвітньо відомі базиліки у Люрді та Фатімі.

Джерело святого Яна

Розташоване в селі Улашківці Чортківського району. Переглянути на карті →

Гідрологічна пам’ятка природи місцевого зна­чення. Розташоване уТернопільської області біля Василіянського монастиря святого Івана Хрестителя. Оголошене об’єктом природно-заповідного фонду рішен­ням Тернопільської обласної ради від 30 січня 2003 № 98.

Джерело у с. Смиківці

Розташування:Україна, Тернопільська область, Тернопільський район, с. Смиківці. Переглянути на карті →

Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення в Тернопільському районі Тернопільської області. Розташоване в п’яти метрах від урізу води р. Гніздечна в центральній частині с. Смиківці. Статус пам’ятки отриманий у 2009 році рішенням № 736 Тернопільської обласної ради від 27 серпня 2009 р.

Острівське джерело

Тернопільська область, Тернопільський район, с. Острів. Переглянути на карті →

Село Острів згадується в Литовській Метриці 1431 року. Воно знаходиться південніше міста Тернополя на лівому березі річки Серет, яка тут робить закрут, таким чином оточуючи село з трьох сторін – звідси, напевно, й походить сама назва. Відомим стало село завдяки гідрологічній пам’ятці природи: «Острівське джерело».

Ступківське джерело

Розташоване на західній околиці с. Ступки Тернопільського району. Переглянути на карті →

Оголошене об’єктом природно-заповідного фонду рішенням № 736 Тернопільської обласної ради від 27 серпня 2009 року. Перебуває у віданні Ступківської сільської ради. З джерела бере початок потічок завширшки 0,5 метра, який протікає по пасовищу та впадає в річку Гнізна Гнила.

У вересні 2009 року над джерелом побудована каплиця Богородиці, упорядкована та облаштована прилегла територія.  Існує легенда, що коли йшли прочани з Тернополя у Збараж, то «ступали» до джерела напитися води, звідси і пішла назва села Ступки.

Джерела:

Джерела Тернопільської області [Електронний ресурс] // Вікіпедія. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Категорія:Джерела_Тернопільської_області, вільний.

Сила води і молитви [Електронний ресурс] // РІСУ: Релігійно-інформаційна служба України. – ЛЬвів, 2001-2016 . – Режим доступу: http://risu.org.ua/ua/relig_tourism/religious_region/30153, вільний.

Тернопільський енциклопедичний словник [Текст] : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004–2010.

Цілющі джерела Тернопілля [Електронний ресурс] // 7 Днів-Україна. – Режим доступу: http://7days-ua.com/news/tsilyuschi-dzherela-ternopillya, вільний.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2956 публікацій.

Залишити відповідь