ДОХВАТ Христина Йосипівна

ДОХВАТ Христина Йосипівна (22.09.1934) — майстриня ікон і настінного релігійного малярства та мозаїки.

Народилася 22 вересня 1934 року в с. Бурканові, нині Теребовлянського району. Змалку любила малювати, але через життєві труднощі можливості розвивати талант дівчинки в батьків не було.

У 1944 році сім’я виїхала на Захід, спочатку це було м. Кошице (Словаччина), а потім — табори для переміщених осіб в Австрії, Німеччині. У 1947 році емігрувала до США.

Освіту Х. Дохват здобула в приватній художній школі в містечку Сарасоті (штат Флорида, США). Упродовж 1952—1956 років навчалася у Філадельфійському університеті мистецтв, у викладача Г. Пітц.

Від 1956 року працює в іконографії. Ікони й настінні композиції художниці відзначаються високою духовністю та надзвичайною красою. У 1969 році Х. Дохват написала чудотворну Вишгородську ікону Богородиці й подарувала її кардиналові Йосифові Сліпому. Нині ця ікона зберігається в музеї Українського католицького університету ім. Святого Климентія в м. Римі (Італія).

У 1956–2006 створила іконостаси, окремі цикли ікон, фрескові та мозаїчні композиції для понад 70-ти християнських храмів східних і центральних штатів США – переважно українських, а також окремих грецьких та ліванських: Коннектикуті, Нью-Йорку, Нью-Джерсі, Огайо, Пенсильванії тощо. Особливою гармонією вражають мозаїки, стінописи, ікони Українського катедрального собору католиків у м. Філадельфії.

Церковне малярство Дохват відзначається світлоносністю, чистотою кольорів, філігранністю оброблення орнам. тла на іконах, ювелір. проробленням деталей. Більшість її ікон  виконано на полотні в техніках олійного, зрідка темперного малярства. У мозаїках простежуються традиції венеціан. школи (використання кольорової смальти, мармуру, травертину, напівдорогоцін. каміння).

Серед творів:

  • ікони Христа й Богородиці в Покровській церкві (Філадельфія, 1956),
  • іконостаси й оформлення інтер’єрів церкви Богородиці (м. Гілсборо, шт. Нью-Джерсі, 1994—2000),
  • церкви Петра й Павла (м. Маунт-Кармель, шт. Пенсильванія, 1995—2006)
  • та багато інших.

Джерела:

Дохват Христина Йосипівна [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 400—402 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.05.2019).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2771 публікацій.

Залишити відповідь