Дністер, українська приватна страхова компанія

29.12.2017 | Автор: | Категорія: Історія регіону
ДНІСТЕР  – українська приватна страхова компанія. Заснована в 1892 у Львові для забезпечення від «вогню, крадіжі і взлому». Засновники – Т. Бережницький, К. Левицький, В. Нагірний. Того часу пріоритет у цьому бізнесі мали фірми англійські та німецькі.

З австрійських компаній активно діяли страхові товариства, засновані у Відні та Трієсті. На території Галичини та Володимирії першим було створене ще 1860 року Краківське ассекураційне товариство «Флоріянка», яке мало філію у Львові поряд із будівлею Сейму (тепер вул. Січових Стрільців, 16). Поляки вважали, що створювати ще одне страхове товариство в Східній Галичині – та ще й русинами – недоцільно. Натомість «москвофіли» надавали перевагу чеській «Славії».

Як писав один із засновників «Дністра» Кость Левицький (1859–1941): «Цілими роками велись у нас наради про потребу свого товариства асекураційного: вогневого і життєвого… На се ішла відповідь, бо у нас нема своїх людей, що уміють вести таке діло та нема у нас потрібних грошей на таке підприємство, а воно є трудне, коштовне й ризиковне… І такі виправдування та розважування ішли у нас десятками років, аж доки не найшлись люде сильнійшої волі і кріпкої віри у власні сили.

Заходами: д-ра Стефана Федака, Василя Нагірного, д-ра Дамяна Савчака, Теофіля Бережницького і товаришів повстала в р. 1891. наша асекураційна інституція: „Дністер“, товариство взаїмних обезпечень у Львові, засноване на підставі рескрипту міністерства внутрішних справ у Відні з 7. грудня 1891, ч. 22.751. Основане на взаїмности розвинулось се товариство у вогневім відділі в солідну і поважну інституцію, завдяки витривалій праці дирекції, зокрема умілости знаменитого технічного директора д-ра Ярослава Кулачковського».

У 1929 ДНІСТЕР мав 1200 агентів і близько 96 тис. членів, майна на 1 млн. 972 тис. злотих, резервний фонд 520 тис. злотих. Філії ДНІСТРА від кінця ХІХ ст. діяли у Тернополі та інших містах нашого краю.

Про популярність товариства перед І Світовою війною свідчить те, що в ньому було застраховане майно всіх греко-католицьких парафій. У 1939 році страхове товариство було ліквідоване більшовицьким режимом.

Джерело

Гавліч,  І. Б. Роль страхових товариств «Дністра» і «Карпатії» у кредитному забезпеченні кооперативного руху Східної Галичини (кінець ХІХ – початок ХХ ст.)  [Текст] /  І. Б. Гавліч // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка. Серія «Історія». – Тернопіль, 2011. – С. 13, 14.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2901 публікацій.

Залишити відповідь