ЧАЙКОВСЬКИЙ Богдан Андрійович

bogdan-chaykovskyЧАЙКОВСЬКИЙ Богдан Андрійович (29. 02. 1888, м. Бережани- червень 1941, м. Львів) – правник, редактор, публіцист, диригент, громадський діяч. Син Андрія Яковича та Наталії, брат Андрія і Миколи Чайковських.

Навчався в гімназіях у містах Бережани (від 1898; тут був членом таємного гуртка «Молода Україна», редактором гумористичних тижневиків «Муха», «Мітла», «Баба») і Перемишль (нині Пшемисль, Польща; закін. 1906), на правничому факультеті університету в м. Краків (Польща), докторат здобув у Львівському університеті.

Працював адвокатом у м. Сокаль (нині Львів, обл.), 1918-1919 – відповідальним редактором тижневика «Наддністрянські Вісти». Перебрався до м. Станіслав (нині Івано-Франківськ), де був редактором «Вісника державних законів» ЗУНР.

1920 – адвокат у містах Коломия (нині Івано-Франківська обл.), Белз, містечку Підбуж (нині смт Дрогобицького р-ну), від 1925 – в м. Сокаль (усі нині – Львівська обл.). Голова товариства «Просвіта» (1932-37), організатор читалень та бібліотек, диригент міського хору, з яким виступав у селах повіту, організатор позашкільної освіти.

Від 1931 співпрацює з сокальським місячником «Змагання», 1936-38 – двотижневиком «Голос з-над Буга». Його статті й правничі розвідки публікуються у львівських журналах «Аматорський театр», «Життя і Знання», «Бібліотечний порадник» газетах «Діло», «Вперед» (усі – м. Львів). 1928-30 – ініціатор та учасник культурно-освітніх конференцій у населених пунктах Сокальського повіту.

У 1935 році Чайковського заарештувала поліція за підозрою в причетності до діяльності ОУН, згодом був звільнений. У середині 1930-х при філії «Просвіти» створив музей «Сокальщина» ім. А. Чайковського й очолив його.

В липні 1940 перебрався зі сім’єю до Збоїськ (нині належать до м. Львів); працював науковим співробітником Українського етнографічного музею у Львові. У червні 1941 року Чайковського заарештували органи НКВС, віднайшовши в музеї «Сокальщина» приховані Богданом Андрійовичем матеріали, що стосувалися Визвольних змагань . Загинув від тортур у львських «Бригідках», похований 2 липня 1941 року на Личаківському цвинтарі.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2893 публікацій.

Коментарі (4)

  1. […] діяч. Син Андрія і Наталії Чайковських, брат Андрія та Богдана Чайковських. Доктор філософії (1911), професор (1962). […]

  2. […] – діяч культури. Син Андрія Яковича та Наталії, брат Богдана і Миколи […]

  3. […] діячка. Дружина Андрія Яковича, мати Андрія, Богдана та Миколи […]

  4. […] діяч. Чоловік Наталії Чайковської, батько Андрія, Богдана і Миколи Чайковських. Доктор права (1887). Голова […]

Залишити відповідь