ЧАЙКОВСЬКИЙ Андрій Андрійович

05.01.2017 | Автор: | Категорія: Діячі культури й мистецтва
ЧАЙКОВСЬКИЙ Андрій Андрійович (15. 10. 1895, м. Бережа­ни – 20. 04. 1978, м. Коломия Івано-Франківська обл.) – діяч культури. Син Андрія Яковича та Наталії, брат Богдана і Миколи Чайковських.

Закінчив Бережанську гімназію. Воював в УГА (четар). 1920-і навчався в Гірничій академії в Чехословаччині. 1920—30-і працював в українській ко­операції у м. Перемишль (нині Пшемисль, Поль­ща).

Від 1939 – в Коломиї, де був багатолітнім директором міської бібліотеки № 1.  Активіст громадсько-культурного життя міста: депутат міської ради, учасник самодіяльного театру, хору Будинку культури.

1962 року я відбував практику в Коломийській міській бібліотеці № 1. Моїм керівником був син письменника, завідувач бібліотеки Андрій Андрійович Чайковський. Це був освічений, скромний, дотепний чоловік, доволі товариський.

З перших днів моєї практики ми подружилися. Хоч він був набагато старшим від мене, у нас були дружні, цікаві розмови, особливо про літературу. Від сина славного письменника я вперше дізнався про літературну спадщину Андрія Чайковського. Про свого батька він розповідав неохоче.

Коли я наполегливо розпитував про твори Андрія Чайковського, він заводив мене у книгосховище і якось крадькома, боязко оповідав про батька. Саме тоді я вперше прочитав “Олюньку”. Книга викликала в моїй душі хвилюючий трепет і гордість, бо я тримав твір, якого торкалася рука знаменитого письменника.

Лише згодом я зрозумів, чому такою таємничістю була оповита особа молодшого Чайковського, адже його вважали сином ворога народу, сином українського буржуазного націоналіста. Працівники КДБ так залякали його, вимуштрували, що він завжди пошепки і тільки довіреним людям розповідав про батька.

© Михайло Мандзюк

Джерело:

Мельничук, Б. Чайковський Андрій Якович [Текст] / Б. Мельничук // Тернопільський енциклопедичний словник. — Т. 3 : П — Я. Тернопіль, 2008. — С. 580.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2788 публікацій.

Коментарі (4)

  1. […] діяч. Чоловік Наталії Чайковської, батько Андрія, Богдана і Миколи Чайковських. Доктор права (1887). […]

  2. […] діяч. Син Андрія і Наталії Чайковських, брат Андрія та Богдана Чайковських. Доктор філософії (1911), […]

  3. […] – громадська діячка. Дружина Андрія Яковича, мати Андрія, Богдана та Миколи […]

  4. […] громадський діяч. Син Андрія Яковича та Наталії, брат Андрія і Миколи […]

Залишити відповідь