Чагарі-Збаразькі. Дерев’яна церква Святого Юрія

Чагарі-Збаразькі. Церква Св. Юрія 1895
Чагарі-Збаразькі, Тернопільська область, Україна
Переглянути на карті →

Дерев’яна церква придбана мешканцями Чагарів-Збаразьких у 1887 році в с. Охримівці Збаразького району. А за спогадами Михайла Данилевича, церкву було придбано у с. Тарасівка Збаразького району та встановлено у 1894 році (інші дані — 1895 рік).

Основним фундатором був Данило Ванькевич. У храмі зберігається заповіт, датований 1916 р., яким Данило Ванькевич дарує на церкву 2 морги поля.

Також є грамота, якою митрополит Андрей Шептицький благословляє Збаразького декана о. Олексія Заячківського (1914 р.) на освячення дзвона. Влітку 1998 р. зроблено капітальний ремонт храму.

Розташована у північно західній частині села, при дорозі, на південному краю цвинтаря. Цікаво, її вівтар орієнтований практично до півночі. До нього з обидвох сторін прибудовані захристії. З півдня по осі церкви до вівтаря прилягає незначно ширша квадратова в плані нава, до якої прибудований вужчий квадратовий бабинець. Перед входом до церкви влаштували велике, півкруглої форми накриття.

Практично всі стіни церкви шальовані «під ялинку» дошками. У стінах бабинця немає жодного вікна. Нава вкрита банею, яку вінчає ліхтар з маківкою. Зовнішній вигляд церкви свідчить, що її зовні давно не відновлювали. З південного сходу від церкви стоїть мурована стінного типу триаркова дзвіниця.

З півдня на осі церкви відновили пам’ятник з написом: «Заходом і коштом Даниїла Ванькєвич і єго жени Доміцелї. Р. 1917».


Чагарі-Збаразькі — село в Збаразькому районі Тернопільської області. Перша писемна згадка — 1646. У дорадянський час діяли «Просвіта» та інші товариства. Законом Польщі 12 лютого 1926 р. присілок «Чагарі-Збаразькі» вилучено з міської гміни (громади) Збараж і утворено самоврядну адміністративну гміну.

1 серпня 1934 р. внаслідок адміністративної реформи Чагарі-Збаразькі включені до новоствореної у Збаразькому повіті об’єднаної сільської гміни Вищі Луб’янки.

Є дерев’яна церква св. Юрія, «фіґура» св. Миколая. Встановлено пам’ятний хрест на честь скасування панщини, насипано символічну могилу Борцям за волю України (1990). Працюють ЗОШ I ступеня, клуб, бібліотека. На 1 січня 1939-го в селі із 730 жителів було 220 українців і 510 поляків. У 2007 році в селі проживало 276 осіб.

Джерела:

Дзядик, Б. Чагарі-Збаразькі [Текст] / Б. Дзядик, Н. Совінська // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 578—579.

Чагарі-Збаразькі. Церква Св. Юрія 1895  [Електронний ресурс] // Дерев’яні церкви Західної України / В. Громик. — Львів, 2007 — . — Режим доступу: http://decerkva.org.ua/ter/chahari-zbarazki.html (15.03.2017)

 

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2038 публікацій.

Залишити відповідь