Бункер бригади Больцано (Бурканів)

20.08.2018 | Автор: | Категорія: Пам’ятки | пам’ятні місця

Бункер бригади полковника фон Больцано входив у склад Бурканівського укріпленого району австро-угорської армії на правому березі ріки Стрипа.
Рік створення: 1915-1916

На час відносного фронтового затишшя 1915-1916 років лінія фронту зупинилась по ріці Стрипі. Тоді ж в лісі поблизу села Бурканів збудували бункер для перебування бригади Больцано.  Вісім місяців австро-угорські війська та усусуси укріплювали правий берег Стрипи і створили так званий Бурканівський укріпрайон. Свого часу його навіть відвідував кайзер Німеччини Вільгельм ІІ.

На лінії фронту по р. Стрипа той час у складі австро-угорської армії були:

 • австрійський корпус генерала Гофмана:
  • бригада полковника Больцано(Австрія, Тіроль)
  • бійці Леґіону Українських Січових Стрільців
  • 9-й та 10-й угорські гонвендські полки

Російська армія: у складі:

 • Тверська дивізія, укомплектована козаками з Уралу,
 • Фінляндська дивізія
 • та інші.

Бурканівський укріпрайон:

 • дві, місцями 4 укріплені смуги, віддалені одна від одної на 5-6 км.
 • Глибина смуг до 1 км: 2-3 лінії окопів і вузлів опору, сильно розвинених в глибину і знаходилися в артилерійському зв’язку між собою.
 • Між вузлами опору — кілька рядів суцільних окопів, підступи до яких також обстрілювали фланговим артилерійським і кулеметним вогнем з спеціальних капонірів.

Перша лінія окопів:

 • Глибина окопів — до 5-6 аршин, зі сходинкою для стрільців. Окопи і ходи сполучення облаштовані дошками і представляли собою криті коридори з бійницями і дерев’яною стрілецькою сходинкою.
 • Через 80-100 кроків розташовувалися залізобетонні башточки для кулеметів, артилерійських спостерігачів і зброїдрібного калібру (57 мм). Останні служили для стримування штурму піхоти, фланкування штучних перешкод і придушення російських кулеметів.
 • Окопи мали звивисте облаштування з метою обстрілу перехресним вогнем підступів до сусідніх ділянок. Місцями під бруствером окопів були влаштовані сховища за типом лисячих нір (кожне на взвод) та льохи з покриттям із залізобетонних балок для зберігання ручних гранат і патронів.
 • За першою лінією була лінія сховищ і житлових бліндажів з перекриттям проти важкої артилерії (6-8-дм. бомб). У побутовому плані землянки-бліндажі були обладнані відмінно. Кожна землянка вміщала в себе до одного взводу і була обладнана нарами, вікнами, печами, саморобними стільцями і килимками на підлогах і стінах. В офіцерських землянках були залізні ліжка, меблі і кахельні печі.
 • Перша лінія окопів прикривалася 2-3 смугами дротяних загороджень по 4-15 рядів кілків в кожній і рогатками, пов’язаними між собою. У деяких місцях на дротяні загородження накидали дрібні сітки для запобігання їх руйнування ручними гранатами. Дротяні загородження частково електрифіковані.
 • Іноді перед бруствером влаштовувався вовчий рів з дротяною сіткою на загострених кілках.
 • Попереду перешкод були закладені саморозривні чекові фугаси.

джерело

Друга лінія окопів, створена з метою затримати поширення противника в разі прориву першої лінії розміщувалася через 300-400 кроків позаду першої лінії і з’єднувалася з нею ходами сполучення. Облаштування окопів було значно слабкіше першої лінії, але все ж попереду були перешкоди, що підсилюють цю позицію.

Третя, а потім і четверта лінії розташовувалися в 600-800 кроках від другої лінії, і, як правило, влаштовувалися вони лише на особливо важливих ділянках, маючи не всюди штучні перешкоди.

У відстані від 1 до 2 км від першої лінії розташовувалися міцні сховища для начальницьких осіб і штабів з наглядовими пунктами у вигляді бліндажів. У деяких місцях влаштовувалися комфортабельні містечка-штаби, з офіцерським зборами та іншими зручностями.

У санітарно-технічному відношенні (колодязі, дренажі, відхожі місця, електричне освітлення) австрійські позиції були обладнані значно краще російських. Маскування позицій було не на належній висоті, за винятком приміщень штабів, спостережних пунктів і розташування батарей, які завдяки ретельному маскуванню не могли бути виявлені повітряною розвідкою.

Артилерія розташовувалася, як правило, на закритих позиціях, маючи для знарядь дрібні укриття, а для прислуги і бойових припасів бетонні сховища.

Тилова оборонна смуга розташовувалась на відстані 5 -10 км від основної, але це була лише слабо підготовлена ​​позиція. Зазвичай вона представляла собою не суцільну лінію окопів з одним або декількома рядами дроту. Більш глибоко розташовані тилові позиції були, як правило, тільки позначені на картах штабів.

Тил досить добре обладнувався шляхами сполучення і засобами зв’язку. Проводилися нові дороги, укріплювалась частина старих доріг. Особливо добре були обладнані так звані позиційні дороги, що знаходяться під обстрілом, які маскувалися насадженнями і маск-ширмами.

На шляхах постачання військ були прокладені вузькоколійні залізниці для доставки з тилу на фронт бойових припасів, продуктів харчування та лісових матеріалів.

Станції телеграфного і телефонного зв’язку, як правило, обладнувалися в бліндажних приміщеннях.

У боях в районі Стрипи брав участь син Івана Франка — Петро. Неподалік Бурканова перебував Роман Купчинський.  У боях над Стрипою у 1915 році брала участь Жіноча чота легіону Українських січових стрільців.

З червня 2017 на базі відновленого бункера діє  Форт-музей Cічових стрільців

Джерела:

Відновили бункер бригади Больцано [Текст] // Свобода. – 2017. – № 31 (21 квіт.). – С. 1 : фот.

Снітовський, О. Тернопільськими слідами бригади Больцано [Електронний ресурс] / О. Снітовський // Укрінформ. – Київ, 2017. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-tourism/2239858-ternopilskimi-slidami-brigadi-bolcano.html. – С. 1 : фот.

Шот, М. Тут буде музей Українських Січових Стрільців [Текст] : на Тернопіллі [поблизу с. Бурканів Теребовл. р-ну] відновили бункер австро-угорської армії часів Першої світової війни / М. Шот // Урядовий кур’єр. – 2017. – № 79 (27 квіт.). – С. 16. – (Історії слід).

Бункер Больцано, Бурканівський ліс

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2456 публікацій.

Залишити відповідь