БУДЗАН Антін Федорович

03.10.2019 | Автор: | Категорія: Діячі культури й мистецтва
БУДЗАН Антін Федорович (27.08.1911, с. Лозівка, нині Підволочиського району — 6.10.1982, м. Львів) — мистецтвознавець, член Спілки художників України (1960).

Народився 27 серпня 1911 року в с. Лозівці, нині Підволочиського району. Закінчив початкову школу в сусідньому селі Ободівці, Тернопільську гімназію. Від 1933 до 1938 року навчався у Львівській Богословській академії УГКЦ (нині Український католицький університет). Брав участь в археологічних розкопках стародавнього міста Галича (нині районний центр ІваноФранківської області), очолюваних професором Я. Пастернаком.

У 1937 році взявся освоювати килимарство під керівництвом досвідченого майстра Д. Кравчука (килим роботи А. Будзана зберігається в Музеї етнографії та художнього промислу в м. Львові). У той час захопився збиранням фольклору, результатом цієї діяльності стали публікації:

  • «Весілля в селі Лозівка»,
  • «Прислів’я та приказки с. Лозівка».

Згодом А. Будзан навчався на історичному факультеті Львівського університету Яна Казимира (нині національний університет ім. І. Франка), одночасно працюючи лаборантом на кафедрі етнографії та етнології.

У 1939 році захистив магістерську роботу з етнології «Монографія села Лозівка п. Збараж». Протягом 1942—1945 років працював у музеї Греко-католицької богословської академії. У 1943 році викладав українську мову в Малій духовній семінарії.

У 1947—1953 роках А. Будзан заочно навчався в Інституті живопису, скульптури й архітектури ім. І. Ю. Рєпіна в м. Ленінграді (РФ, нині Санкт-Петербурзький державний академічний інститут живопису, скульптури та архітектури ім. І. Ю. Рєпіна). Водночас працював у Музеї українського мистецтва (нині Національний музей) та Музеї художньої промисловості (нині Музей етнографії та художнього промислу) у м. Львові, у якому трудився до самої смерті.

У 1959 році захистив дисертаційну роботу на тему «Народна різьба по дереву в Західних областях України XIX—ХХ ст.». А. Будзан автор чисельних праць із різьбярства. Багато років працював у Художній раді з народного мистецтва Львівської організації Спілки художників УРСР.

Був одним з ініціаторів та засновників відділу народних художніх промислів (1979) у Музеї етнографії та художнього промислу АН УРСР (нині відділ народного мистецтва Інституту народознавства НАН України).

Помер А. Будзан 6 жовтня 1982 року в м. Львові, похований на Янівському цвинтарі.

Джерела:

Будзан Антін Федорович [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 448—450. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.03.2019).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2962 публікацій.

Залишити відповідь