БУДАНІВ (Будзанів): Костел Воздвиження Святого Хреста, 1765

Костел Воздвиження Святого Хреста, 1765. Буданів. Теребовлянський район. Тернопільська область

Буданів заснований як містечко 1549 року поблизу села Скоморохи. У 1940 р. став селом, хоча до 1959 року був районним центром.

У II половині XVI століття тут споруджено перший дерев’яний костел та засновано парафію. 163? року збудовано черговий дерев’яний храм коштом Ходоровських.

У 1765 р. місцева святиня перетворилася майже у руїну, коли його оборонці не змогли нічого протиставити турецьким нападникам. Це вже потім придумали легенду-виправдання, що
серед ночі в замкову браму постукала жінка з дитям, попросила прихистку. Крізь прочинену шпарку, наче тіло без душі, прошмигнуло в замок ще й пів турецького війська.

Євстахій  Потоцький, на радість своїй віруючій дружині, дарує замок в Буд(з)анові – католицькій церкві. Коштом Потоцьких західне крило замку перебудували на костел. 177? року старий дерев’яний храм розвалився, на його місці з його залишків спорудили каплицю, оскільки замковий костел був важко доступним для парафіян (стояв на крутій горі).

У 1812-1817 роках російська влада закрила костел, перетворивши його на військовий склад, проте згодом святиню відкрили після ремонту. 7 липня 1838 року храм було консекровано. У 1846 році у частині замкових споруд створено монастир згромадження Сестер Милосердя, а також школу для дітей та лікарню.

З 1846 р. в замку – кляштор Сестер Милосердя. З того боку, де зараз дурка, будують нові приміщення, реставрують ту грубу вежу, яка зараз є візитівковим зображенням Буд(з)анівського замку.

У 194? році костел та монастир закрили. Всі замкові споруди зазнали пошкоджень під час війни, 1956 року там запрацювала психіатрична лікарня. У 1994 р. костел повернули частково, а 1997 року – повністю; тоді розпочався ремонт святині. Фасад замку-костелу пофарбований у персиковий відтінок. Перед костелом – дві фіґури.

джерело

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2977 публікацій.

Залишити відповідь