БУЧИНСЬКИЙ Мелітон Осипович

 In Адвокати | Правники, НТШ і Тернопільщина
БУЧИНСЬКИЙ Мелітон Осипович (24. 02. 1847, с. Криве, нині Підволочиського району Тернопільської області – 25. 04. 1903, м. Станіслав, нині Івано-Франківськ) – фольклорист, етнограф, громадський діяч. Член НТШ (1873).

Навчався у Львівському університеті, закінчив Віденський університет (1873). У 1870-х рр. брав участь у діяльності віденської «Січі». Від 1880-х рр. працював адвокатом у Станіславі. Збирав фольклорні, етнографічні й діалектологічні матеріали на Покутті та Гуцульщині:

  • Записи Бучинського друкувалися в Західно-українські. періодиці («Правда», «Діло»);
  • частина пісень увійшла до книги В. Антоновича і М. Драгоманова «Исторические песни малорусского народа» (т. 1–2, 1874–75),
  • а також опубліковано у фольклористичних виданнях; казки увійшли до збірника І. Рудченка «Народныя южно-русскїя сказки» (т. 1–2, 1869–70).

Перекладав сербські народні пісні українською, а українські – німецькою мовами. Наукову цінність має листування М. Драгоманова з Бучинським, видане М. Павликом (Львів, 1910). Лексикографічні матеріали Б. використав Є. Желехівський для «Малорусько-німецького словаря» (Л.; Чц., 1886, т. 1–2). Фольклорні записи Б. зберігаються в ІМФЕ, ЛНБ.

Під час навчання у Станиславівській гімназії разом з Остапом Терлецьким та братами Заклинськими входив до таємної культурно- освітньої учнівської організації «Громада» і видавав українською мовою рукописну газету «Зірка». Закінчивши гімназію (1865), він студіює правову Львові, а згодом у Відні. Брав активну участь у роботі віденського студентського товариства «Січ» і деякий час був його головою.

Після закінчення у 1874 p. Віденського університету М.Бучинський осідає у Станиславові, де працює спочатку секретарем у суді до 1876 p., потім — помічником адвоката, а з травня 1883 p. — адвокатом.

Пройнятий уболіваннями за свій народ та бачачи його важке економічне й культурно-освітнє становище, М.Бучинський шукає шляхи для покращення його життя. Він знайомиться з творами М.Драгоманова, С.Подо- линського, О.Русова, М.Зібера, Олени Пчілки, встановлює з ними особисті зв’язки.

Особливо великий вплив на формування його поглядів мали ідеї «громадівського соціалізму» М.Драгоманова. Він кілька разів зустрічався з відомим вченем під час його приїзду в Галичину, а також у Відні. Між ними зав’язалося жваве листування, яке тривало до смерті М.Драгоманова.

Після смерті М. Бучинського М. Павлик видав у 1910 p. окремим виданням при сприянні НТШ «Переписку Михайла Драгоманова з Мелітоном Бучинським». Знайомство М.Бучинського з М.Драгомановим не пройшло для нього безкарно.

Після арешту «соціалістів» у 1877 p. поліція зробила в нього обшук і конфіскувала чимало листів, що стало підставою для його ув’язнення. Однак через три тижні М.Бучинський був випущений, очевидно зумівши довести свою непричетність до «таємної організації соціалістів».

Як адвокат М.Бучинський завжди ставав на захист інтересів простих селян та міщан. Так, коли 1897 року під час виборів до парламенту у с.Чернієві біля Станиславова був убитий поліціянтом місцевий селянин Петро Стасюк, то М.Бучинський активно домагався покарання винних у цьому злочині. Він ініціював збирання коштів на пам’ятник П.Стасюку.

Крім адвокатської практики, М.Бучинський захоплювався літературою, а особливо його приваблювали етнографія та народний фольклор, активним збирачем якого він був на Станиславівщині і що посприяло тісній дружбі з Іваном Франком, Михайлом Павликом та Володимиром Гнатюком.

Похований Мелітон Бучинський у Станиславові, у парку за драмтеатром, де і нині можна побачити, на жаль уже занедбану гробницю Бучинських.

Джерела

Андрухів, І. Українські правники в національному відродженні Галичини: 1848—1939 pp.  [Текст] / І. Андрухів, П. Арсенич. — Івано-Франківськ, 1996 // Чтиво : е-бібліотека. — Режим доступу:  https://goo.gl/X8uEaa, вільний.

Кучарська, С. Видатний етнограф і фольклорист народився в селі Криве [Текст] : сьогодні – 165 р. з дня народж. М. Бучинського / С. Кучарська // Гомін волі. — 2012. — № 8 (24 лют.). — С. 2 : портр.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt