Бучач на історико-культурній мапі Тернопільщини

20.06.2017 | Автор: | Категорія: Історія регіону

Одне з найдавніших опільських містечок, що лежить на терасі глибокого каньйону Стрипи й оточене пагорбами-горами: Замковою, Торговою (Торговицею), Федір. Річка  ділить містечко на дві частини, що об’єднуються трьома мостами: «палацовим», «гімназійним» і «чорним».

На Федір-горі під час археологічних розкопок у 1924 році знайдені кам’яні долота і широкі плоскі тесла з ретельно зашліфованою поверхнею. Такий інвентар – типовий для племен культури лінійно-стрічкової кераміки (епоха неоліту, 6-3 тис. до н. е.). На березі Стрипи виявлено також залишки двох поселень ранніх племен трипільської культури та поховання бронзового століття.

Перша письмова згадка датується 1397 роком. У XIV ст. власником містечка став Михайл Авданець, гербу Абданк (Abdank). З того часу ця родина взяла від назви містечка й прізвище — Бучацькі. Абданці-Бучацькі заснували в місті перший костел і побудували замок.

Володарювали Бучацькі в містечку до кінця XVI ст., потім — Гольські, а з 1632 року — Потоцькі. Магдебурзьке право місто отримало у 1515 році. Протягом століть місто було форстопом, який охороняв Поділля від нападів з боку Кримського ханату та Молдавського князівства.

У кінці XIV ст. в результаті тривалої боротьби Східна Галичина, в тому числі й Бучач, відійшло до  Польського королівства (від 1569 – річ Посполита). У 1515 році місто отримало магдебурзьке право. З 1558 року тут двічі на рік проводились ярмарки, а щотижня по четвергах – торги. Більшість мешканців Бучача займалася ремеслом і землеробством.

У 1655 і 1667 роках фортецю намагалися захопити кримські татари, але зазнали невдачі. Відступаючи,вони спалили місто. Відновленню Бучача протягом усього XVII століття  сприяли магнати Потоцькі.

Навесні 1672 р. гетьман Петро Дорошенко разом з турецьким султаном Мохаммедом IV захопив Бучач. І 18 жовтня 1672 року був підписаний Бучацький мирний договір між Річчю Посполитою та Османською імперією, за яким все Поділля перейшло під владу Османів.

Існує легенда, що договір був підписаний під липою («Золота Липа»), яка збереглася до цих пір біля дороги на Соколів. Кордон пройшов по річці Стрипа і розділив містечко на дві частини – східну (турецьку) і західну (польську). Ймовірно, Османи володіли Бучачем 11 років, можливо, набагато менше. Ще в листопаді 1673 року Ян Собеський здобув перемогу над турками під Хотином і статті Бучацького договору втратили силу.

Знаковим для історії Бучача був 1676 рік. До замку підійшло військо турецького султана Мухаммеда IV й почало облогу замку, який охороняла Тереза Потоцька.

За легендою, коли султан довідався, що має справу з жінкою, не атакував замок, а відвідав графиню, вручив дари й  відступив. Насправді замок був узятий, і він навіть протягом короткого періоду був резиденцією Мухаммеда IV. Ян III Собеський відвідав Бучач в 1683 році.

Найбільший розквіт міста припав на XVIII ст., коли воно було володінням роду Потоцьких. До розвитку міста всього причетний Микола Василій Потоцький. Він запросив двох найвидатніших будівельників цього часу – Іоанна Георгія Пінзеля і Бернарда Меретина.

Завдяки цим майстрам в місті з’явилися красиві пам’ятки – барокова ратуша, парафіяльний костел (1761-1765, в крипті костелу до 1945 року були поховані більшість представників роду Потоцьких) і греко-католицька церква Покрови Пресвятої Богородиці (1764).

Потоцькі звели інші пам’ятки пізнього бароко: придорожню фігуру св. Івана (1750), придорожню фігуру св. Анни (1751), монастир отців Василіян (1751-1753). Крім цього, Микола Потоцький відновив Бучацький замок.

Втім, Микола Потоцький мав погану репутацію через безлічі конфліктів – як світських, так і церковних. Він кілька разів міняв віросповідання і мав багато справ в суді. Це не заважало йому фінансувати будівництво багатьох церков, монастиря, а також, ймовірно, бути одним з фундаторів синагоги в Бучачі.

Після першого розділу Польщі в 1772 році Бучач увійшов до складу монархії Габсбургів, ставши частиною новоствореного Заліщицького округу. У 1809 – 1815 роках містечко перебувало під пануванням Росії і належав до так званого «Тернопільського краю».

Після Віденського конгресу (1815 р.) Бучач знову увійшов до складу Австрійської імперії. У 1816 році містечко долучили до Станіславського округу. В 1863 році в Бучачі впроваджено телеграф, з’єднував місто з усією Європою.  У 1884 р. через містечко пройшла залізнична вітка Станіслав-Стрий, що посприяло пожвавленню промисловості й торгівлі. За даними 1880 року,  в Бучачі проживало 8 967 жителів: євреїв – 6 077, поляків – 1816, українців — 1066.

Під час І Світової війни в межиріччі Серету і Стрипи проходила лінія фронту. 15 серпня 1914 року в місто вступила російська армія стояла тут до липня 1917 року, коли його знову відвоювали австро-німецькі війська. Пізніше Бучач окупувала армія генерала Брусилова, а вже 1 листопада 1918 року в Галичині постала Західно-Українська Народна Республіка.

За мирним договором 1921 року містечко відійшло до Польщі. Радянські війська повернулися сюди аж 18 вересня 1939 року. У 1939 – 1941 роках Бучач був районним центром Тернопільської області УРСР. 7 липня 1941 року Бучач зайняли нацисти. Було створено юденрат.  5 листопада 1942 року в Белжец були вивезені 1100-1600 осіб, 27 листопада – депортовані 1600-2500. 1 грудня було створено гетто.

До першої акції депортації в Бучач були переміщені 1600-2500 євреїв з Монастирська, Золотого Потоку, Язлівця. У Бучачі в цей час знаходилося близько 8000 євреїв, які були знищені в 1943 році. Місцем страти став пагорб Федір.

У березні 1944 року В місто ввійшла Червона армія, тоді з лісу та інших укриттів повернулися близько 800 євреїв. Втім, німці повернулися в місто, знищивши більшість уцілілих євреїв. Після повторного повернення Червоної армії залишилося всього 100 євреїв.

До початку Другої світової війни Бучач налічував 11 100 мешканців, у 1959 – 7 000. Таке різке зменшення населення міста пояснюється геноцидом євреїв, депортацією поляків на територію Польщі і втратами українців у боротьбі проти сталінського режиму.

Протягом 1891 — 1899 років йшло будівництво державної восьмикласної гімназії за проектом Топольницького і Феррарі. У 1864 році в місті діяла нижча гімназія, народна школа і школа для підготовки вчителів початкових класів. У 1907 році була закладена школа з мовою викладання на івриті. 

Було 158 єврейських і 2 польських магазини, 46 заїжджих будинків, 168 шинків. Славився Бучач золототканими поясами, які носили городяни. Виготовлення шовкових тканин стало можливим у другій половині XIX ст. завдяки підприємницькій діяльності графів Потоцьких.

Пам’ятки

Синагога. Синагога Бучача мала унікальний вигляд, який відрізняв її від інших синагог Східної та Західної Галичини. Вона перебувала в центрі міста, квадратної форми з великою фортифікаційною стіною. Ширина кожної стіни було близько 5 метрів, а висота – близько 30 метрів. Будівлю було побудовано в 1728 році.

Велика синагога, яку спроектував італійський архітектор, була побудована в 1728 році. Ширина кожної стінки в нижній частині становила приблизно п’ять метрів і близько тридцяти метрів у висоту. На кожній стіні було контрфорс з каменю і арочними під’їздами між ними і склепінчастою дахом.

Синагога була двічі перебудована: в 1831 році і в 1870 році. Про це свідчать написи на будівлі. Вони викарбувані на камені над маленьким вікном біля входу в жіноче відділення синагоги. Дата написана на івриті і римськими цифрами – MLCCXXVIII, тобто 1728 рік. На зовнішній східній стіні під дахом є напис про те, що в 1748 році було закінчено спорудження стін.

Навколо стін будівлі були прозорі вікна. Інтер’єр залу будівлі був прикрашений картинами, квітами і херувимами. Вони були помітні з усіх боків залу. На західній стороні були двоповерхові високі балкони жіночої секції синагоги. Величезні мідні люстри, створені художниками, висіли з усіх боків. На східній стіні були двері Ковчега, роботи художників Бучача, а над дверима були десять заповідей з короною Тори над ними.

Крім золотих і срібних прикрас Тори у синагозі були раковина для вмивання і мідний п’єдестал, мідна миска з різьбленими картинами художника, служила для миття рук священиків (коханим) перед установкою на подіум. Також була мідна ханукія, стародавні рукописи, молитовник, містить гімни для всіх субот літа і різні спеціальні молитви.

У 1920 році, після Першої світової війни, стіни і стелі з внутрішнього святилища були перефарбовані всередині і зовні. Містяни пожертвували значні кошти для цього дорогого оновлення. Синагога була знищена під час німецької окупації.

Після війни перед 1950-м роком працівники розбирали зруйновані будинки в місті, також розібрали синагогу, яка перебувала в занедбаному стані.

Кіркут по вул. Торговій. Єврейське кладовище було засноване в XVI столітті. Знаходиться на околиці міста. Останнє відоме поховання на цьому цвинтарі відбулося до 1940 року. Зруйновані пам’ятники, залишилося багато надгробних плит. Багато плит були знайдені під дорогами і будинками. Пізніше їх звезли на кладовище. Досі збережені надгробні плити, датовані 1587 роком.

Бучацький замок розташований в південно-західній частині міста на вершині високого скелястого плоскогір’я з крутими схилами, спадають до річки і безіменного струмочку. Побудований він із світлого та темно-червоного пісковику на вапняному розчині, про секрети якого ходять легенди.

У загальному вигляді замок утворює викривлений овал з трьома вежами: північної, південної, східної і західної (повністю знищена). З південно-східного боку замку знаходилася замкова каплиця. Розповідають, що звідси походить одна з найдавніших ікон – «Богородиця» церкви св. Миколая.

Поруч з вежею знаходяться житлові приміщення та в’їзні ворота, до якої можна було дістатися по побудованій похилій доріжці і відкритому містку. З житлових приміщень і веж був вихід у підземеллі. Ходять легенди, що замок з’єднаний таємними переходами з усіма сусідніми замками, церквами й монастирком, що в його підвалах зберігаються скарби пана Каневського та золота карета Марії Могилянки.

Ф. Далейрац, відвідавши Бучацький замок в 1584 році, так його описує: «Побудований з каменю на кілька високих поверхів і на дуже товстих і міцних стінах над містом на вершині стрімкої гори. Замковий двір прикрашений поруч галерей і багатьма іншими особливостями архітектури, замикає в собі прекрасну фонтанку, яка б’є джерелом чистої і холодної води».

У середині XVII ст. Микола Потоцький побудував собі новий палац, однак ще кілька десятиліть він служив для різних практичних потреб. На початку XIX ст. власники дозволили городянам за гроші розбирати замкові стіни на будівельні матеріали і цим його привели до непоправної руїні.

Більшість збережених стін були зведені в XVI ст. на місці більш давніх. Товщина замкових стін сягала 3,5-4 метрів. Спорудження багато разів руйнувалося і перебудовувалася. Заснували замок у 1379 литовські феодали Бучацькі.

Замок побудований на місці стародавнього городища XIII ст. На початку ХVII ст., після переходу Бучача у володіння Потоцьких, замок був значно перебудований. Можна стверджувати, що в цьому відношенні він був овальної форми, з високими стінами в два яруси і 5-ю стрімкими вежами (тепер залишилися руїни однієї з них в південно-західній частині).

У 1676 році замок захопили турки зруйнували оборонні стіни і башти майже до половини. На початку XIX ст. власники замку дозволили городянам розбирати замкові мури й башти на будівельні матеріали. Після Першої та Другої світових воєн кріпаки каміння використовували для зведення приватних будинків, що призвело до руйнування замку. Пам’ятник ілюструє важливий період у розвитку оборонної архітектури Поділля.

На схилі гори Федір знаходяться монастир та церква отців Василіян, а також історико-філософський ліцей імені св. Йосафата. На цьому місці був колись костел св. Хреста.

У 1712 році Потоцькі, бажаючи мати у своїх володіннях утворене греко-католицьке українське духовенство, з дозволу верховної світської і духовної влади запросили у Бучач з Литви отців Василіан. На місці костелу розпочалося будівництво просторого для монастиря отців Василіан, яке завершилося в 1753 році.

У 1771 році збудована церква монастиря отців Василіан, автором проекту був архітектор Готфрід Гофман.Монастир був центром освітньої діяльності в Бучачі тут діяла спочатку школа-інтернат для дітей з бідних родин, потім – семінарія, реорганізована згодом у гімназії. Пізніше тут був відкритий місійний інститут ім. св. Йосафата, який з перервами діяв до 1944 року.

Діяльність Бучацького монастиря була заборонена радянською владою у середині 1946 року. У березні 1991 року після 45-річної вимушеної перерви у Бучацький монастир св. Хреста повернулися отці Василіяни.

Реставраційно-будівельні роботи були розпочаті у 1992 році і тривають донині. У 1995 році Міністерством освіти України зареєстровано історико-філософський ліцей ім. св. Йосафата Бучацького монастиря Чесного Хреста Господнього чину св. Василія Великого, директором якого є о. Іван Майкович.

Ратуша. Унікальна пам’ятка архітектури середини XVIIІ століття. Споруджена в 1751 р. в стилі бароко. Архітектор Б. Меретин, скульптор – В. Р. Пінзель. Розташована в нижній частині міста посеред невеликої площі, гармонує з ландшафтом, відрізняється чітким описом обсягів і досконалістю пропорцій.

 

До 1847 році на верхньому ярусі вежі перебували годинник. У XIX ст. на першому поверсі ратуші розміщувалися органи місцевого самоврядування: повітовий старостат і повітова рада. У 1920 році будівля віддали міщанам і купцям під житло і торгівлю. 30 грудня 1982 року в приміщенні ратуші було відкрито районний історико-краєзнавчий музей. В даний час його експозицію перенесено в інше приміщення, а сама ратуша реставрується.

Костел Успіння Богородиц і.Михайло Бучацький, власник Бучача, заснував 28 липня 1397 року (в інших списках 1379 рік) римо-католицька парафія. Лаконічний текст копії цього документа наводить на роздуми, що 28 липня 1397 року в свято Успіння Богородиці, ймовірно, був освячений однойменний костел.

У середині XVIII ст. виникла гостра необхідність побудувати новий храм, оскільки до того часу старий костел, хоча і перебудований з каменю в кінці XV ст., не раз горів, був зруйнований і мав старий вигляд. Тому на пожертви Миколи Потоцького в 1761-1763 роках біля підніжжя Замкової гори був побудований новий Храм Успіння Богородиці, який існує й понині.

Церква св. Миколая. Її високі вікна не раз служили бійницями. В церкві зберігся бароковий іконостас 18 століття. Церква св. Миколая закладена в перші роки XVII ст. і освячена 1610 році. Засновниками її вважаються подружжя Стефан і Марія Потоцькі, про що свідчить їхній шлюбний герб (Потоцьких-Могильов), розташований над дверима церкви.

Церква св. Миколая була першим кам’яним храмом у місті. Вона невеликих розмірів, являє собою гарну споруду з добре гармонізованих формами. Пишно прикрашений ажурним різьбленням і позолотою, іконостас є типовим твором стилю бароко. До найбільш цінних скарбів храму відносять ікону “Богородиця” XVI ст., яка знаходиться на східній стіні вівтаря. Її привезла до Бучача Марія Могилянка.

Золота липа – вікове дерево, ботанічна пам’ятка природи місцевого значення. Росте на краю дороги, що веде з Бучача до селища Золотий Потік. Оголошена об’єктом природно-заповідного фонду рішенням виконкому обласної ради від 14 березня 1977 року. За легендою, тут у 1672 році був підписаний мир між Османською імперією та Річчю Посполитою (Бучацький мирний договір).

У бібліотеці Бучацької гімназії зберігалось Бучацьке євангеліє – цінна пам’ятка старослов’янської мови давньоруської редакції. Написане в XIII ст. кириличним уставом на пергаменті, Євангеліє налічує 160 аркушів (початкові листи не збереглися). У XV ст. подаровано Городиському монастирю на Волині, а потім на початку ХХ ст. було в Бучачі. Тепер зберігається у Львівському музеї українського мистецтва.

У Бучачі народились Шмуель Йосиф Агнон, «мисливець за нацистами»  Симон Візенталь, історик Голокосту Рауль Хілберг, видавець Йосип Кнебель, Міна Рознер (Mina Rosner), родом з Бучача, є автором фільму «Повернення в Бучач» (“Return to Buchach”), який отримав золоту медаль на Нью-Йоркському кінофестивалі в 1992 році.
Бучацький краєзнавчий музей створений 30 грудня 1982 року на громадських засадах. З 1988 року є відділом Тернопільського обласного краєзнавчого музею, з 2002 року працює як самостійна одиниця. У фондах музею зберігається понад 3000 експонатів.

В експозиції музею представлені матеріали, які розповідають про: Шмуеля Агнона, письменника Михайла Островерху, книговидавця Й. Кнебеля, Соломію Крушельницьку, О. Назарука, О. Авдиковича, Всеволода Нестайка.

Етнографічний матеріал розповідає про життя і побут селян кінця XIX – початку XX ст. Тут представлені зразки українського одягу бучацького краю. Демонструються зразки гончарного роботи та речі побутового вжитку. В експозиції знаходяться фотоматеріали про історію Бучача та його околиць з початку XX ст., про бучацької ратуші, про історію її скульптур, про авторів ратуші: архітектора Бернарда Меретина та скульптора Пінзеля.

У фондах музею зберігаються фотографії, рукописи, подяки, ордени, медалі, історичні матеріали Другої світової війни. Зберігаються освітні матеріали XX ст., а також архівні матеріали про Голокост. На схилі пагорба Федора, де під час Голокосту було вбито 5350 євреїв, знаходиться пам’ятний камінь.

Джерела:

Агнон, С. Й. Бучач моє родинне місто [Текст] / С. Й. Агнон. — Тернопіль, 2001. — 145 с.

Бучач та околиці [Текст] : путівник / упоряд. О. Ленчук, Я. Стецюк, М. Козак. — Тернопіль, 2007. — 23 с. — (Туристичні перлини України).

Бучач [Текст]  : туристичний путівник. — Тернопіль, 2005. — 59 с.

Дуда, І. М. Бучач [Текст] : путівник / І. М. Дуда. — Львів : Каменяр, 1985. — 64 с. : іл.

Дуда, І. Бучач  [Текст] / І. Дуда, О. Оверко // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 1 : А — Й. — С. 211 — 213.

Ситник, О. Поселення Бучач І (гора Федір) / О. Ситник, М. Ягодинська // Наукові записки / Терноп. обл. краєзн. музей. — Тернопіль : Джура, 2003. — . Вип. 3. — С .30—42.

Czyz, A. S. Cmentarz miejski w Buczaczu [Text] / A. S. Czyz, B. Gutowski ; Stowarzyszenie «Wspolnota Polska». — Warszawa, 2009. — 256 s. — (Zabytki kultury polskiej poza granicami kraju).

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2624 публікацій.

Залишити відповідь