БРЕЧКЕВИЧ Митрофан Васильович

 In науковці | винахідники | раціоналізатори
БРЕЧКЕВИЧ Митрофан Васильович (04. 06. 1870, с. Бакоти Кременецького повіту Волинської губернії, нині Кременецького р-ну Тернопільської обл. – 23. 08. 1963, Київ) – історик-славіст. Заслужений діяч науки УРСР (1948).

Закінчив Волинську духовну семінарію (1890). Працював учителем та інспектором. Закінчив Юр’євський ун-т (нині Тарту, Естонія, 1901), залишився для підготовки до професорського звання.

1906–1911 – приват-доцент, читав загальний курс історії слов’ян. 1911–1913 – у науковому відрядженні у Штеттіні, Берліні, Парижі, Лондоні. 1913–1922 – професор Казанського університету, 1923–1931 – Дніпропетровський інститут народної освіти.

Від 1931 – на пенсії. 1938 – професор Київського педагогічного інституту, викладав стародавню історію, за сумісництвом – історію середніх віків у Київському університеті. 1941–1944 викладав у педагогічних інститутах у Сталінграді, Бірську та Бугуруслані. 1944–1950 – в Київському університету (від 1946 – завідувач кафедри історії середніх віків).

Основні теми наукових праць: історія поморських слов’ян, німецька колонізація Помор’я. У роботах про Святополка Поморського і поморські монастирі дослідив боротьбу східних слов’ян із Тевтонським орденом (ХІІ ст.), порушив питання про час феодалізації поморських слов’ян і про німецьку колонізацію. Представник позитивістського напряму в історії.

Вагомим внеском в українську славістику стала праця Бречкевича «Східно-поморське князівство та його занепад. Початкова історія Гданського коридору (ХІІІ–ХІV ст.)». У цій праці Б. зосереджує увагу на проблемах соціально-економічного розвитку Помор’я, використовуючи значний джерельний матеріал. Роботи, що залишилися в рукописах, зокрема «Очерк истории средних веков» (1946), свідчать, що вчений зберігав незалежність міркувань і думок навіть за радянських часів.

Праці: «Святополк, князь Поморский», «Первые поморские монастыри. Очерк из истории Балтийского Поморья в ХІІ в.», «Введение в социальную историю княжества Славии, или Западного Поморья. Исследование по истории прибалтийских поморян за первые полтора века со времени принятия ими христианства (1128–1278)», «О славянах и их соседях в древнейшее время»; «Периодизация истории славян», «Национальный вопрос в славянских землях», «Спірні питання раннього середньовіччя».

Джерело:

Короткий, В. БРЕЧКЕВИЧ Митрофан Васильович [Текст] / В. Короткий, В. Ханас // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 184.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt